Dne 3. ledna 2021 zemřel ve věku 78 let zpěvák liverpoolské kapely Gerry and the Pacemakers Gerry Marsden. Největší slávy se skupina dočkala v roce 1963, když nahrála cover na píseň “You’ll Never Walk Alone“.  Tato verze písně se stala bez přehánění jednou z vůbec nejdůležitějších populárních písní moderní historie Velké Británie. Jako svou hymnu si jí převzali fanoušci fotbalového klubu Liverpool FC a letos při pandemii se píseň používala v británií pro povzbuzení pracovníků záchranných složek.

Marsden založil kapelu v roce 1959 a v následujících desetiletích vévodili hitparádám. Kapela byla součástí tzv. „Merseybeat éry“ do které patřili i Beatles. Sám Paul McCartney řekl, že se jednalo o jejich největší rivaly na této scéně.

Cover Gerry and the Pacemakers spojil dva největší fenomény společenského života moderní Anglie: populární hudbu a fotbal

“You’ll Never Walk Alone“ se poprvé objevila v broadwayském muzikálu Carousel od autorů Richarda Rodgerse a Oscara Hammersteina II. už v roce 1945. Poté, co Gerry and the Pacemakers píseň nahráli, v tentýž roce se na čtyři týdny usadila na první místo v Britské hitparádě.

Kapela v roce 1964 vydala další známou píseň “Ferry Cross The Mersey“, ve které Marsden vzdal holt svému rodnému městu. Další úspěšnou originální písní kapely, jejímž autorem byl Gerry Marsdale byla píseň “Don’t Let the Sun Catch You Crying“.

“You’ll Never Walk Alone“ (v překladu „Nikdy nepůjdeš sám“) se v polovině 60. let stala hymnou domovského klubu FC Liverpool a název písně se stal oficiálním mottem klubu, který je možné nalézt i na spodní části jejich znaku. FC Liverpool podal o Gerryho smrti vyjádření. „S velkým smutkem slyšíme, že Gerry Marsden odešel. Gerryho slova budou žít navždy s námi, ‘You’ll Never Walk Alone’.“You’ll Never Walk Alone“ si postupně nezamilovali pouze liverpoolští fandové, ale také fanoušci skotského Celticu Glasgow nebo německé Borussie Dortmund.

Fotbal a populární hudba jsou asi dva vůbec největší fenomény společenského života v moderní historii Anglie. Když se spojí, je to vskutku neuvěřitelný pohled:

V roce 2005 Liverpool nastoupil do finále Ligy mistrů proti AC Milán. Za Liverpool tehdy nastoupili i čeští reprezentanti Milan Baroš a Vladimír Šmicer. Pro Liverpool skončil první poločas katastrofou. Když prohrával o poločase 0:3, fanoušci Liverpoolu namísto frustrace na stadionu v Istanbulu spustili o přestávce mohutný chorál “You’ll Never Walk Alone“.

Legendární nizozemský trenér to tehdy komentoval těmito slovy:

V Evropě není ani jeden klub s hymnou typu „You’ll Never Walk Alone.“ Na světě není jeden klub, který by byl tak jednotný s fanoušky. Seděl jsem tam a díval se na fanoušky Liverpoolu a chvěla se mnou z toho zima. Masa 40 000 lidí se stala jednou silou, která stála za jejich týmem.
— Johan Cruyff

Píseň se stala také symbolem Hillsboroughské katastrofy, kdy bylo před zápasem Liverpoolu a Nottingham Forestu kvůli špatné organizaci akce, ušlapáno nebo udušeno pod tlakem davu, 96 fotbalových fanoušků.

Jeden z nejdůležitějších coverů všech dob, bez kterého by nevzniklo ani „We Are the Champions“

Píseň však ovlivnila společnost i jinak.

Poté, co po konci jednoho z koncertů Queen, publikum spontánně začalo zpívat tuto píseň, podle kytaristy Briana Maye pomohla inspirovat vznik jejich rovněž legendární hudbení i sportovní stadiónové hymny „We Are the Champions“ a „We Will Rock“.

V roce 1990 na koncertě Nelsona Mandely na stadionu ve Wembley v Londýně, se publikum spontánně dostalo do hromadného zpívání této písně. Mandela se tehdy prý obrátil k aktivistce a důležité postavě apartheidu Adelaide Tamboové, která ho doprovodila na pódium, a zeptal se jí, co to je za píseň. Odpověděla prý tehdy: „Fotbalová píseň“.

Ač se proslavili nejvíce předělávkou, písně napsané samotným Gerrym Marsdenem patří k zlatému fondu britské hudby:

Neuvěřitelně posilující duch této písně také pomáhal v některých oblastech Velké Británie a Evropy, kde jim v překladu „Nikdy nepůjdeš sám“ zpívali lidé jako symbolickou hymnu pro podporu zdravotnickému personálu, záchranářů a osob v karanténě během pandemie COVID-19.

Gerry and the Pacemakers ukázali, jak důležité jsou covery. Byli to právě oni, kdo tuto píseň oprášili a bez nich by se na tuto původně muzikálovou píseň nejspíš úplně zapomnělo.

Marsden v roce 2003 obdržel řád Britského Impéria za charitativní služby pro podporu obětí katastrofy v Hillsborough.

Na Twitteru se s ním nezapomněli rozloučit ani žijící členové Beatles Sir Paul McCartney a Sir Ringo Starr.

Paulů McCartney sdílel na svém oficiálním twitterovém účtu fotografii, na které jsou všichni členové Beatles, další hudební legenda Roy Orbinson a právě Gerry and the Pacemakers s Gerrym Marsdenem:

Autor: Patrik Müller, Dominik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář