Chuck Berry – CHUCK

Chuck Berry – CHUCK

RECENZE | Novinky: Poslední album původní rock’n’rollové generace. Chuck Berry na CHUCK nepláče, i tak je ale dojemné

V době, kdy vydává další album Katy Perry nebo Halsey je taky čas na to naposledy oživit někoho úplně z jiné generace i naprosto rozdílné hudební nátury jednoho z králů rock’n’rollu Chucka Berryho.

Chuck Berry nevydal žádné album od roku 1978, je neuvěřitelná škoda, že se svého nového nakonec nedožil. Přitom mu chyběly už jen tři měsíce! Comebackové album není pro Berryho jen albem po takové době, ale i po vlastní smrti. Album CHUCK mělo tedy za cíl oživit jméno jedné z největších postav historie rock’n’rollu a to doslova. Chuck nikdy svůj styl neměnil, rock’n’roll ještě úplně mrtvý není, a tak nebyl sebemenší důvod něco měnit, a to i když podstatná část posluchačů alba CHUCK v době vydání posledního Chuckova alba ještě ani nebyla na světě. Chuck měl vždycky svérázný styl, legendární kytarové licky i osobitý přístup k životu, který se nesmazatelně vtiskl do tvorby celých generací hudebníků. Stačilo se tedy držet svého a úspěch mohl být na světě, nehledě na to kolik času už uplynulo od vydání posledního alba.

Foto Chucka Berryho k albu CHUCK
Pravá legenda rock’n’rollu: Chuck Berry

Je to možná úplně poslední rock’n’rollový singl vydaný velkou postavou původní generace.

Nikoho asi moc nepřekvapí, že první vydaný singl z alba “Big Boys” začíná vypalováním legendární kytarové vyhrávky z Chuckova “Johnny B. Goode” z roku ‘58, použitého ale nesčetněkrát jindy, třeba v jiné tónině nebo tempu například v písních “Roll Over Beethoven”, “Run Rudolph Run” nebo třeba v “Let it Rock”. Samotná vyhrávka je ale tak jedinečná, že se pro Berryho stala poznávací značkou i výstavním klenotem. Je to takový oblíbený kejklířský trik, na který každý čeká a i když ho už každý viděl několikrát, stejně ho chce vidět znovu a znovu, zvlášť když mu tentokrát v kapele hraje mladá generace hudebníků, mezi které patří třeba kytarista Rage Against Machine Tom Morello. “Big Boys” je naprosto parádním připomenutím rock’n’rollu a nejednomu fanouškovi tohoto žánru musí ukápnout slza, protože je to možná úplně poslední rock’n’rollový singl vydaný velkou postavou původní generace. Rozhodně to ale není smutný závěr jedné velké hudební generace, ale spolu s prvním Chuckovým videoklipem vůbec, velmi stylová párty za připění dnešní generace oslavující to, co nám tady zanechali. S moderní, avšak dostatečně živě znějící produkcí zní “Big Boys” velmi svěže.

Dělat věci z lásky k nim a s nadšením

Je skvělé sledovat Berryho životní příběh a to jak i když už nemohl tak vytrvale jezdit velká turné, užíval si alespoň mezi léty 1991 až 2014 hraní ve studiu. Některé písně V písni “3/4 Time (Enchiladas)” je to až slzy nahánějící, jak se vyznává ze své lásky k hudbě:

“Sometimes I get sideways, staying up all night writing songs,”
I know it ain’t healthy, but somehow I keep going on.”

Neméně dojemné je, když zpívá v první písni “Wonderful Woman” o své ženě Toddy a i na novém albu připomíná pořád toho stejného mladého uličníka, který sice měl rád život a jeho slasti, možná si užil i nějakého toho záletnictví, stejně se ale nad ránem vždycky vrátil domů, zatímco se cestou stavil do prvního otevřeného květinářství, aby ženě koupil omluvnou květinu a jako zpráskaný pes je připraven na pokání. Na albu je taky ženský remake “Johnny B. Goode” v podobě “Lady B. Goode”, který se jakožto skvěle hodí do současné doby, kdy je feminismus velmi důležitým společenským tématem.

Kolem žen se také točí “Darlin’”, který je věnován další důležité ženě v jeho životě dceře Ingrid. “Darlin’” je další moment, kdy nám Chuck žene slzy do očí, i když to opět není po Chuckově vzoru žádné velké poplakávání, ale prostě jen více trpké blues.

“In my day and time, my music was considered superb,”

zpívá Berry na předposlední “Dutchman” a po “Eyes of Man” CHUCK uzavírá hudební odkaz jedné z největších postav rock’n’rollu a pravděpodobně taky jednu rock’n’rollovou generaci, která nám tady zanechala tolik skvělé hudby. Bez Chucka Berryho by pravděpodobně nevznikli a nebo zněli výrazně jinak Beatles, Beach Boys nebo Rolling Stones. Poslední album takového velikána by jistě mohlo vypadat jinak a velkolepěji, Chuck i lidi okolo ale dělali jako vždycky to nejlepší, co mohli a jejich nadšení se přesunulo i do hudby a to je koneckonců i poselství tohoto alba, možná celého Chuckova života. Dělat věci z lásky k nim a s nadšením.

Chuck Berry – CHUCK

Vydáno: 9.6. 2017
Délka: 34:51
Žánr: Rock&Roll, (Původní) R&B
Rozhodně musíte slyšet: 1. Wonderful Woman, 2. Big Boys, 3. You Go To My Head, 5. Darlin’

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář