Sebastian – Hvězdy

Sebastian – Hvězdy

RECENZE | Novinky: Sebastian a album Hvězdy: tohle má být tolik očekávané české popové album roku?

Sebastian je jeden z mála mladých interpretů, kterému se podařilo dostat do nejvíce poslouchaných českých rádií. Mnichovský rodák a autor hitů “Toulavá” a “Záchranný bod” za pomoci Ondřeje Turtáka z ATMO Music, vydává dlouho očekávané album Hvězdy.

Album je podle očekávání plné pubertálních vyznání lásky. K tomu je tady spousta různých vesmírných přirovnání. Některá jsou povedená, některá méně. Třeba takový obrat: “Ty jsi vesmírná, nemáš konec ani začátek” je jeden z těch nejpovedenějších. Proč ne. Píseň trochu kazí ATMO Music. Jejich rap je v téhle písni přebytečný a nemá žádné rozumné opodstatnění kromě toho, že někde ten rap bylo nutno dát, aby album znělo alespoň v něčem současně.

Tradičním českým problémem je totiž producentská práce. Chopil se jí právě Ondřej Turták z ATMO Music. I z repertoáru ATMO Music lze vyčíst, že Ondřej často a rád využívá nástroje namísto elektroniky. To je na druhou stranu velmi sympatické, na druhou stranu to album posunuje výrazným způsobem zpět po časové ose. Hudba zní někdy jako z nějakého alba Mňágy a žďorp a do současných trendů má daleko. I proto když se pak uprostřed téhle devadesátkové nostalgie spustí rap, zní to jakoby to tam nepatřilo.

foto Sebastian Navrátil
26 letý Sebastian Navrátil se narodil v německém Mnichově. (foto: sebastianmerch.cz)

“Záchranný bod” by mohla být pohodová píseň, ale je stejně jako tři čtvrtě alba totálně utopená v nostalgii.

“Krev slzy a pot,
jsi můj záchranný bod”

Jako vážně? Tenhle refrén někdo vydal na albu v roce 2017? Nepomáhal jim s tímhle textem Tomi Paci ze seriálu Comeback? Zní totiž až moc podobně, jako jeho parodie Xindla X na normalizační pop “Krev, pop a slzy”, který měla v seriálu právě zpívat vyhaslá hvězda komunistického popu Tomi Paci.

Celé album je po producentské stránce buďto totální omyl nebo naopak geniální tah jak se dostat do rádií.

V porovnání se světovou scénou se chce při poslechu alba Hvězdy zvolat: „To si nemohli pustit Eda Sheerana, aby slyšeli, jakým způsobem se má v roce 2017 dělat alba hodného kluka s kytarou!?” Pokud ale vezmeme v potaz to, jak jsou čeští posluchači nostalgicky naladění, mohl by to na stranu druhou být od Sebastiana i Turtáka geniální způsob, jak se dostat do českých rádií s pořád dokola omílanými hitovkami osmdesátek a devadesátek. Za pravdu jim dává fakt, že písně “Toulavá” i “Záchranný bod” rotují často i v tak neprostupných rádiích, jakým je třeba rádio Impuls. S podivem je, že jim to baští i hlavní cílovka – dívky v pubertálním věku. Protože na našem zeleném českém hudebním rybníčku toho je proklatě málo, asi je stejně Sebastian jejich jediným záchranným bodem.

Do těch rádií jde Sebastian s hlavou sklopenou k zemi. Jakoby nestačilo, že máme jednu kapelu Kryštof, objevují se navíc tyhle hybridy snažící se jít ve stopách úspěchu melodie písně “Cesta”. Píseň “Hvězdy” je taková ne moc povedená napodobenina Kryštofu a Kluse. Je to ale spíše smutná ukázka bídného stavu českých rádií. Mladý zpěvák musí znít, jako moderní reinkarnace Michala Davida, aby tam vůbec někoho pustili.

Nebýt závěrečné písně “Polety”, budoucí generace by měly problém podle zvuku identifikovat, z kterého že roku tohle album pochází.

Oproti tomu hlavní singl alba “Toulavá”, která se už v roce 2015 představila v rádiích, je vlastně docela fajn rádiová pop rocková píseň. A to přesto, že slyšíme “hey” “ho” ve sloce. Tady se vám zase chce zvolat: “Jako my chápeme kluci, že jste to mysleli dobře, ale my nejsme

“Až na to” je pokus následovat folkovou vlnu. Ať už byli inspirací Lumineers, Mumford & Sons či český Jelen; výsledek zní jako ta lepší část tohoto alba. A to i přesto že se ke zbytku alba zrovna nehodí. Píseň má ale asi nejlepší text celého alba, funguje na ni přírodní, folková atmosféra a na rozdíl od ostatních písní má nějaký nádech. V tomhle duchu pokračuje “Hoříš” s dobře zapadajícím hlasem Yenny a album se hned lépe poslouchá.

Na těchto písních je znát, že se kluci snažili co mohli; album bohužel postrádá větší skladatelský a producerský tým, který by tohle album alespoň přiblížil současnému popu, jak ho známe ve světě. Album je jakž takž aktuální vzhledem k českému rádovému popu, od mladého týmu bychom ale čekali něco aktuálnějšího jak po zvukové, tak po textařské stránce.

Sebastian – Hvězdy

Vydáno: 17. březen 2017
Délka: 37 min.
Žánry: Pop, Český pop
Rozhodně musíte slyšet: 7. Až na to příjdem, 8. Hoříš

Hodnocení
Celkové hodnocení:

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář