Karel Gott byl nejslavnější český popový zpěvák všech dob. Pro připomenutí tohoto pěveckého velikána nabízíme náš výběr 10 nejlepších písní. Ve výběru se nachází pouze písně ryze české. Ačkoliv měly totiž za dob normalizace předělávky anglofonních písní, které byly v originály často zakázané nebo nedostupné obrovský význam, měl by se vyzvednou i význam českých skladatelů a textařů, kteří pomohli Karlovi Gottovi ke vskutku božské slávě. Písně jsou řazeny chronologicky (dle roku vzniku).

Oči má sněhem zaváté

Jedna z prvních a zároveň nejlepších písní Karla Gotta, za kterou stojí legendární dvojice pražského divadla Semafor Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Jestliže “Trezor” lze chápat jako Gottovu poctu Elvisovi Presleymu, tohle je jeho pomyslný obdivný dopis další legendě, která byla jeho vzorem – Franku Sinatrovi.

Dotýkat se hvězd

Při uvolňování společenských poměrů rostla s českou kulturou i tvorba Karla Gotta. Za písní z filmového muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, kterou Gott nazpíval s Evou Pilarovou stojí opět dvojice Suchý a Šlitr. Období před příjezdem ruských tanků bylo vzhledem k tomu, že si jeho skladatelé mohli dovolit napsat odvážnější písně, které voněly Západem, pro Karla Gotta bezesporu nejlepším a obdobím, kdy byl Karel Gott ve své nejlepší formě.

Trezor

Karel Gott naplno v rock ’n’ roll módu. Text na hudbu Ladislava Štaidla napsal Rostislav Černý. Pro mladší generace zpopularizoval tuto píseň film Pelíšky, kde byl ostatně také vidět kontrast mezi “zápaďácky” znějícím rock and rollem a tehdejší společenskými stigmaty. Písně jako tyto měly obrovský význam pro udržení alespoň povědomí o významu svobody v naší zemi. V písni i dobového videoklipu jde z Gottových písní asi vůbec nejvíce cítit inspirace jeho vzorem Elvisem Presleym.

Bum, bum, bum

Pohodovou píseň pro Karla Gotta napsali bratři Štaidlové. Zajímavostí je, že na této písni je Karel Gott podepsán jako spoluautor hudby. Gott, který se sám nepovažoval za velkého hudebníka většinou přenechával.

C’est la vie

Píseň Jaromíra Klempíře a Jiřího Štaidla se stala obrovským hitem. Francouzská šansonovou hudbou inspirována píseň výrazným podílem Gottovi pomohla k zisku Zlatého slavíka v roce 1966. Kdo by to byl tehdy tušil, kolik jich poté ještě bude…

Lady Carneval

První spolupráce Karla Gotta a Karla Svobody, ze které později vzniklo velice silné kamarádské i přátelské pouto. Bylo to právě tahle píseň, která pomohla Karlovi Gottovi prosadit se i za hranicemi. Gott před invazí ruských vojsk vystupoval nejen v Německu a v Rusku, kde dosáhl velké popularity, ale i v Las Vegas, Rio de Janeiru. V roce 1968 také Karel Gott za tuto píseň získal první cenu ocenění na festivalu v Rio de Janeiru.

Hej, páni konšelé

Pokud se v nějaké písni Karel Gott vzepřel režimu, pak právě v tomhle. V písni vzniklé v roce 1969, ve kterém vzpomíná na starou dobrou dobu a obrací se jménem středověké městské rady na tehdejší vedení KSČ s tím, že “by měl rád navěky ráj”.

Kávu si osladím

V období 70. let lze vypozorovat umírněnost písní Karla Gotta. I v tomto období však dokázali bratři Štaidlové Gottovi složit písně, se kterými on dokázal zazářit.

Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?

K písni složené Karlem Svobodou se váže smutný příběh Jiřího Štaidla, který krátce po vydání této ikonické písně, proslavené později pohádkovým filmem Tři oříšky pro popelku, tragicky zemřel při autonehodě.

Když muž se ženou snídá

Po smrti Jiřího Štaidla jakoby Gottovy textaři tápali a podobně na tom byli opatrní skladatelé, kteří si ani nemohli dovolit složit něco odvážnějšího. Karel Gott proto musel čekat až na uvolnění poměrů a byl to nástup nové generace, který mu přinesl hit perfektně ušitý na míru. Pal’o Habera mu tehdy v roce 1991 složil soudobou hudbu a s bavičem, scénaristou, hudebníkem a textařem Karlem Šípem dali dohromady pro Karla Gotta hit, který dokonale kombinoval jeho sinatrovskou noblesu ze staré školy a zvuk inspirovaný západním synth-popem 80. let, na kterém vyrostl frontman kapely Team.

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář