Shania Twain – Now

Shania Twain – Now

Recenze | Novinky: Verdikt posluchačů k novému album Shanii Twain Now bude buď “That Don’t Impress Me Much” a nebo “You’re Still the One I Love”

Shania Twain měla před sebou s albem Now těžký, ne-li nemožný úkol. Musela se vrátit po 15 letech, obejít se bez manžela a skladatele Roberta Johna “Mutta” Langea a porvat se v konkurenci mladých dravých žraloků dnešní pop music

Shania Twain však úplně z hudebního byznysu nevypadla. V American Idol byla několikrát hostujícím porotcem a objevovala se i v jiných populárních amerických televizních show. V roce 2015 odjela úspěšné tour a její fanouškovská základna na ni zdá se nezapomněla. Čáry nakreslené jejich alby, které mixovaly country a celosvětově úspěšný pop, jsou ale už velice vybledlé a bylo co obnovovat. Po těch všech špatných věcech, které se jí v životě udály, jako ztráta hlasu po lymské borelióze a zrada kamarádky, která ji přebrala manžela, měla dostatek důvodů k tomu vydat pořádně rozohněné, triumfální comebackové album, kterým by všem vytřela zrak. Album Now má bohužel od tohoto označení daleko.

Fotka Shania Twain k albu Now
Shania Twain (foto: facebook.com)

Shania si pozvala ke spolupráci Jaka Goslinga, který napsal v minulosti písně pro Eda Sheerana nebo One Direction; Matthewa Koma, který spolupracoval na albech Carly Rae Jepsen nebo OneRepublic. Now má dvanáct písní v základní verzi a šestnáct v deluxe edici. Ve standardní délce alba dokáže vystřídat rozdílné hudební vlivy. Na otvírací písni “Swingin’ with My Eyes Closed” je to reggae rock, na “Let’s Kiss and Make Up” lehký tropický house a na “More Fun” je to zase pro změnu malinká příměs soulu.

Hlas Shanii Twain je zpět, ale bohužel ne úplně

Její hlas i když je zpátky, je nakonec větší problém než se zdálo, protože ačkoliv nezní úplně špatně, dost se změnil a Shania díky tomu ztratila mnoho ze své předchozí identity a je tak trochu pryč ta Shania Twain, jak jí známe z nesmrtelných hitů “That Don’t Impress Me Much”, “You’re Still the One” a nebo “Man! I Feel Like a Woman”. Nová Shania Twain zní trochu jako hluboce hrdelní mezosporánový až altový hlas Anastacii. Hlasová identita by ale nemusel být takový problém, hlavním problémem je ztráta rozsahu způsobena infekcí, která napadla zpěvaččin hrtan.

I malé dítě však pozná, že pokles ve srovnání s jejími alby z minulosti, je velice znatelný.

To, proč zní nové písně často tak nemastně a neslaně může být právě příčinou toho, že by Shanii stadionové hymny jako “From This Moment On” z jejího co do hitů nejúspěšnějšího alba Come On Over (1997), už nepasovaly. A nebo jí prostě nikdo nebyl schopen takové písně napsat a skladatelé zvyklí psát písně pro jiné interprety nevěděli, co si počít a zvolili spoustu špatných směrů, do kterých její hudba šla. I malé dítě však pozná, že pokles ve srovnání s jejími alby z minulosti, je velice znatelný.

Ploché písně a trojice zachránců alba Now

Nové album je rozhodně intimnější, což se vzhledem k okolnostem minulých patnácti let dalo očekávat. “Poor Me” přímo konfrontuje nepříjemné zážitky, kterými si prošla, když jí opustil muž s nejlepší kamarádkou. Náladu pozdvihující a “Roll Me On the River” s tou správně bojovnou atmosférou, při které vidíte černobílé snímky svalovců kopajících do pytle a Shaniu Twain, jak probere svým koncertem nějaký bar v západákově na severu USA, zatímco slyšíme housle, jejichž smyčec, jakoby nebyl promazán kalafunou, ale samotnou whiskey a domácí pálenkou. Dává to připomenout na nejlepší country momenty Shanii, jako “Any Man of Mine”, ovšem v moderním provedení. Výborná je taky “More Fun”, která je takovou typickou páteční oddychovou písní o tématu holky jdou ven. Tahle trojice písní je ale velice příjemným vzpomenutím na skvělé časy, které posluchači trávili s Shainou Twain v devadesátkách.

Písně jinak bohužel perfektně charakterizuje slovo “ploché”. Samozřejmě, že to není utrpením poslouchat a všechno má svou kvalitní produkci a je pěkně nahráno, to však dneska už nic neznamená, protože se to stalo u alb velkých interpretů jakousi samozřejmostí.

Shania Twain Now

Vydáno: 29.9. 2017
Délka: 56:23
Žánr: Pop, Country Pop, Adult pop/rock
Rozhodně musíte slyšet: 4. Poor Me, 6. More Fun, 10. Roll Me On the River

Hodnocení
Celkové hodnocení:

1 KOMENTÁŘ

  1. Nevim, jak mohu i album ja ohodnotit, protože mi to tady nejde, ale nemohu úplně souhlasit. S článkem v podstatě ve všem souhlasím, ale tak od každého trochu. Je pravda, ze album now uz nemá takové grady, jako například úžasné album ,,up” nebo předcházející, ovšem stále oceňuji Comeback zpěvačky i přesto, ze opravdu ztratila hlas, musela se rozvést a to zanechá šrámy. Kdyby Shania měla po ruce svého manžela, skladatele, alba by byla opět žánrově totožná, bohužel se tak nestalo a nikdy nestane, proto je album ,,now” v trochu jiném duchu, nez alba předchozí. Některé songy jsou opravdu ploché, me treba vůbec nesedí píseň ,,poor me”, to neni pro me. Miluji melodické písně a proto me oslovily například Swinging with my eyes closed, Home now a treba také Whose gonna be your girl. Album neni paráda, ale neni spatne. Věřím, ze pokud Shania bude jeste nekdy vydávat další album, bude lepší, tento album chtěla mít osobnejsi, klidnější. Doufám, te další album bude uz v podání klasického country-popu, jako v albu ,,up”, který považuji za perfektní. Děsně se tesim na její koncert v Praze, který bude 6.10.2018, lístky uz mam koupeny a doufám, ze O2 aréna bude vyprodaná. 🙂

Komentář