Stormzy – Heavy Is the Head

Stormzy – Heavy Is the Head

Recenze | Novinky: Stormzy chce být po Glastonbury ještě větší a na Heavy Is the Head začíná jeho grime mixovat s popem

Britský webový magazín Quartz prohlásil, že je rapový podžánr grime prý nejvíce inovativní žánr, který vzešel z Velké Británie od dob punku. Jestli je to pravda, to se ukáže asi až časem, že má však žánr velice slušný úspěch, je jasné a mluví o tom samotná čísla přehrání, zhlédnutí a prodejů. Stačí se podívat, kolik lidí poslouchá a sleduje videoklipy nejdůležitějšího zástupce tohoto žánru Stormzyho.

Tenhle zpočátku vyloženě pouliční podžánr se začal šířit po britských městech jako virus a grime přerostl v tak velký fenomén, že jej nemohlo ignorovat ani BBC Radio 1, které začalo interprety tohoto žánru hrát (všimněte si, že na rozdíl od naší země v Británii veřejnoprávní rádiová stanice aktivně rozvíjí hudební scénu tak, že hrají nové interprety a dokonce i nové podžánry).

Stormzy
Stormzy

Stormzy byl minulý rok jedním z headlinerů Glastonbury, což je samozřejmě vysoce prestižní záležitost a pro mnoho interpretů tohle může být vystoupení jako hlavní hvězda snad nejznámějšího a nejlépe obsazeného hudebního festivalu vrcholem kariéry. Stormzy se několikrát na albu k této události vrací.

Ed Sheeran po dlouhé době zafungoval

“Can’t tell where I’m heading (no, no, no)
Could be Glasto, could be Reading (yes, yes, yes),”

rapuje Stormzy na “Big Michael”. Na “Audacity” vzpomíná na to, jak si na Glastonbury navlekl neprůstřelnou vestu v barvě britské vlajky, se kterou se vyfotil i na obalu alba.

Dalo se také očekávat, že to bude jedna z událostí, která ho hodně nabudí a Stormzy působí na Heavy is the Head skutečně plně připraven, odhodlán a motivován na to jít za dalšími úspěchy. Gang Signs & Prayer bylo album více temné a přemýšlivé, Heavy is the Head je jako nabušený Stormzy běžící po zvedání činek domů z posilovny.

Stormzy je také připraven ještě o něco více rozšířit své publikum a v Heavy is the Head slyšíme popové crossovery. Je tu ostatně i Ed Sheeran, což byl od Stormzyho vcelku nečekaný tah. Ačkoliv se Sheeranovy poslední alba a spolupráce s jinými nedají moc poslouchat, tady zapadl překvapivě slušně a afrobeatová píseň “Own It” dokonce patří k nejlepším písním alba.

“Woke“ kultura probuzených jako součást zábavy

Heavy is the Head bohužel postrádá hlubší sociální přesah, který měl Stormzyho debut Gang Signs & Prayers a je to v lecčems album povrchní. Ačkoliv i tady rapuje často o hodně vážných tématech, mezi kterými je o deprese a duševním zdraví, násilí a o tom, jak ho poznamenalo, že je dítětem přistěhovalců, působí to spíše jako součást zábavy než skutečné drama.

Stejně je tomu, když vzpomíná na významné černošské ženy od tenisových sester Wiliamsových přes Little Simz až po spisovatelku knížek pro děti Malorii Blackman. Užitečné úmysly a sdělení ve slabém způsobu sdělení míjí účinek a stávají se součástí jakési zábavy kultury všech probuzených lidí.

Politiky se Stormzy, fanoušek Borise Johnsona, dotýká neúplně sofistikovaně a spíše to jsou takové neúplně chytré výkřiky do tmy, jako když na poslední “Vossi Bop” rapuje:

“I could never die, I’m Chuck Norris (Chuck Norris)
Fuck the government and fuck Boris (yeah)”

(Nemůžu nikdy umřít, jsem jako Chuck Norris / Nas**t na vládu a ať jde do pr**le Boris)

Namísto dospělého zhodnocení situace Stormzy zaujme spíše jen 11leté fracky, kteří chodí po městě s mini-repráky a mají nutkavou potřebu každého kolemjdoucího otravovat se svou hudbou.

Úplně jinak je tomu naopak, když se Stormzy dokáže povznést více nad věc a přesune se k humoru jako na tracku “Rachael’s Little Brother”.

“I coulda been a doctor, coulda been a lawyer
Coulda been a boxer like I’m Oscar De La Hoya
If I stayed at work I’d probably piss off my employer.”

(“Mohl jsem být doktor, mohl bych být právník / Mohl jsem být boxer jako Oscar De La Hoya / Nejspíš bych ale jenom na***l svého šéfa”).

Stormzy – Heavy is the Head

Vydáno: 13. 12. 2019
Délka: 54:03
Žánry: Grime, Rap, Pop-Rap
Rozhodně musíte slyšet: 2. Audacity (feat. Headie One), 3. Crown, 5. Rachael’s Little Brother, 7. Do Better, 9. Don’t Forget to Breathe” (feat. Yebba) [interlude],11. Own It (feat. Ed Sheeran and Burna Boy)

Hodnocení
Celkové hodnocení:

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář