The Shins – Heartworms

The Shins – Heartworms

RECENZE | Novinky: The Shins přinášejí na Heartworms další soundtrack k filmu Zacha Braffa a další skvělou desku

Kapela The Shins z Heisenbergova novo-mexického Albuquerque vznikla v roce 1997 jako vedlejší projekt ke kapele Flake Music zpěváka, kytaristy a skladatele Jamese Mercera. Protože The Shins začali mít ve svých indie-popových písních větší tah na bránu, kapela povýšila na Mercerův projekt číslo 1. Nejdříve se kapela dostalo do širšího povědomí ježděním tour se spřátelenou kapelou Modest Mouse, potom jejich písně zazněly ve filmu Procitnutí v Garden State herce a filmaře Zacha Braffa (známý hlavně jako J.D. ze seriálu Scrubs: doktůrci) a konečně pak album Wincing the Night Away obsadilo na malou chvíli, možná trochu překvapivě, dokonce 2. příčku nejprodávanějších alb v USA.

Foto kapely The Shins na pódiu
The Shins a jejich ústřední postava James Mercer

Kapela se prodrápala zatím na svůj největší vrchol popularity. Mercer si pak ale odskočil k vedlejšímu projektu Broken Bells a zabralo mu to pár let. V roce 2012 se vrátil pod jménem The Shins s deskou Port of Morrow a s nově obsazenou kapelou za zády. Přesně po 10 letech si Mercerova hlavní kapela dala opáčko a věnovala ústřední píseň do dalšího filmu Zacha Braffa. Tentokrát to byla píseň “So Now What” a film Wish I Was Here. Ta se objevuje i na novém albu Heartworms.

Mercer se jakožto skladatel na Heartworms moc nemění. Je to zase jeho úzkostlivý pop rock. zaobalený v psychedelickém synthpopu a kontrastně hřejivém soft rocku, zpívaný milým hlasem trochu přecitlivělého prosťáčka.

The Shins si vyzkoušeli na albu spoustu nahrávacích postupů. V úvodní “Name for You” slyšíme samplované hlasy, v “Painting a Hole” se na posluchače valí vlna syntezátorů, “Cherry Hearts” je napůl naprogramovaná a “Mildenhall” zase více organicky znějící.

Je to (trochu netradičně) spíše 2. polovina alba, která zní více přírozeněji a přístupněji posluchači. “Rubber Ballz” začínají kvákavé vokály jako z nějaké retro televizní znělky šedesátých let. Pak nastupují 2 největší pecky alba. “Half a Million” s výborným refrénem a “Dead Alive”, které má zase naopak skvěle znějící sloku. S těmito skladbami drží krok “Heartworms” s euforickým refrénem ve stylu Beach Boys a ona už zmíněná soundtracková “So Now What”, která sice sama o sobě není tak silná jako ve spojení s filmovým trailerem, Mercer ale zkušeně předvádí, proč jeho nálepka The Shins může být považována za velikány nezávislého pop rocku.

The Shins – Heartworms

Vydáno: 10. březen 2017
Délka: 41:44
Žánr: Alternative/Indie Rock, Indie Pop, Indie Rock
Rozhodně musíte slyšet: 1. Name for You, 7. Half a Million, 8. Dead Alive, 10. So Now What

Hodnocení
Celkové hodnocení:

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář