Eddie Van Halen zemřel ve věku 65 let poté, co mu byla diagnostikována rakovina hrdla. Původem nizozemský kytarista byl považován za jednoho z nejlepších kytaristů všech dob a jako vzor ho uvádějí kytarista Pearl Jam Mike McReady i kytarový virtuóz Joe Satriani.

Jeho syn Wolfgang Van Halen oznámil tuto smutnou zprávu skrze svůj Twitteru v úterý a vzdal hold „nejlepšímu otci, kterého jsem si kdy mohl přát“.

Triumfy kariéry Eddieho Van Halena? Úspěch alba 1984, sólo “Eruption“ i Rock and Rollová síň slávy

Van Halen byl nizozemský rodák, který se přestěhoval do Pasadeny v Kalifornii, kde se zapsal do historie rockové hudby jako jeden z nejslavnějších kytaristů všech dob. Spolu se svým bratrem Alexem založil kapelu Van Halen.

“Nemůžu uvěřit, že to musím psát, ale můj otec, Edward Lodewijk Van Halen, dnes ráno prohrál svůj dlouhý a náročný boj s rakovinou,” napsal syn hudebníka na sociálních sítích. Byl to nejlepší otec, o jakého jsem kdy mohl požádat. Každý okamžik, který jsem s ním sdílel na pódiu i mimo něj, byl dárek. Moje srdce je zlomené a nemyslím si, že se z této ztráty někdy úplně vzpamatuji. Miluji tě tolik, táto. “

Bratři Van Halenové založili hardrockovou kapelu na začátku 70. let. V roce 1978 vydali Van Halen eponymní první album, které se dostalo na 19. místo v americké hitparádě Billboard a stalo se jedním z nejúspěšnějších debutů tohoto desetiletí. O několik let později na ni navázal trhák 1984 (pojmenovaný po roce vydání), který zahrnuje klasiky jako „Jump“, „Panama“ a „Hot for Teacher“.

“Eruption” je skutečný kus kytarové virtuozity:

Van Halen je jedna z nejznámějších rockových kapel v tomto žánru. Kapela také patří mezi 20 nejprodávanějších umělců všech dob a v roce 2007 byla uvedena do Rock and Rollové síně slávy. Samotný Eddie Van Halen byl zvolen osmým největším kytaristou všech dob v seznamu 100 největších kytaristů skupiny od magazínu Rolling Stone.

Eddie Van Halen vytvořil jedny z nejvýraznějších kytarových riffů v rockové historii. On, jeho bratr bubeník, zpěvák David Lee Roth a basista Michael Anthony byli členy konkurenčních středoškolských kapel, poté společně navštěvovali univerzitu Pasadena City College. Původně se spojili a vytvořili kapelu Mammoth, ale v roce 1974 změnili název na Van Halen poté, co zjistili, že jiná skupina již používala název Mammoth.

Debut kapely z roku 1978 obsahoval mimo jiné skladbu „Eruption“ obshaující kytarové sólo v délce 1:42 minut, které světu odhalilo velikost talentu Eddieho Van Halena.

Joe Satriani: “Byl tak zatraceně dobrý a originální“

Mike McCready, kytarista Pearl Jam přirovnal poslech této skladby k momentu, kdy poprvé slyšel Mozarta a komentoval to pro magazín Rolling Stone slovy: „Jsou tam zvuky, které nemusí být nutně zvuky kytary – spousta harmonických, textury, které se dějí jen kvůli tomu, jak si je vybírá. “

Mezi eponymním albem Van Halen a 1984 vydala skupina téměř každý rok nové album: Van Halen II vyšlo v roce 1979, Women and Children First v roce 1980, Fair Warning v roce 1981 a Diver Down v roce 1982. Právě následující album 1984 s andělíčkem na obalu je mnohými hudebními publicisty i hudební veřejností považováno za jedno z nejvíce ikonických alb 80. let.

Jeden z nejlepších kytaristů všech dob je pryč, avšak zůstane vzorem pro kytaristy po celém světě ještě dlouhá léta.

„Eddie znovu zasadil úsměv do rockové kytary, v době, kdy to všechno začalo být trochu napjaté,“ tvrdil jeho kolega a rockový virtuos Joe Satriani magazínu Billboard v roce 2015. „Taky pořádně vyděsil miliony kytaristů po celém světě, protože byl tak zatraceně dobrý. A originální. “

Eddie Van Halen byl léčen na formu rakoviny úst už od minulého desetiletí. Jeho syn Wolfgang v roce 2006 nahradil Michaela Anthonyho jako basistu kapely Van Halen.

Jeden z nejlepších kytaristů všech dob je pryč, avšak zůstane vzorem pro kytaristy po celém světě ještě dlouhá léta. Napovídá tomu, kolik lidí okamžitě zareagovalo a na sociální sítě nahrává své verze známých kytarových riffů a sól Eddieho Van Halena.

Parafrází citátu z písně “Hey Hey, My My” Neila Younga: „Eddie je pryč, ale není zapomenut.“

“Jump” je paradoxně hlavně syntezátorová píseň, ale je to bezesporu největší úspěch kapely Van Halen a tak zde prostě musí být:

Autor: Patrik Müller
Foto: Laurence Faure, Carl Lender

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář