Po včerejší smutné zprávě o úmrtí kytaristy Eddieho Van Halena je zde další smutná zpráva. V 80 letech zemřel americký zpěvák  Johnny Nash. Autor a zpěvák písně “I Can See Clearly Now“. Smutnou zprávu oznámil CNN jeho syn Johnny Nash Jr. 

Americký reggae-popový zpěvák zemřel 6. října ve svém domě v Houstonu. Celým jménem John Lester Nash Jr. se narodil v roce 1940 v Houstonu.

Nejslavnější píseň napsal po operaci zraku. Ač byl Američan, nahrával na Jamajce

Kariéru popového zpěváka začal už v 50. letech minulého století. V 60. letech spolu Dannym Simsem založili nahrávací studio a během života na Jamajce se jim podařilo podepsat slavná jména tehdejší hudební scény. Mezi nejznámějšími hudebníky byl Například Bob Marley.

„Johnny miloval reggae“ řekl Danny Sims novinám Houston Chronicle v roce 2012. „A miloval Boba (Marleyho pozn. red.) a ostatní. Naučil Boba jak správně zpívat na mikrofon a oni naučili Johnna jak hrát reggae.

Jelikož by si Johnny Nash nezasloužil být označován za muže jednoho hitu, připomeňme si také další jeho úspěšnou píseň “Rock Me Baby”:

V roce 1972 Johnny Nash vydal jeho nejznámější hit “I Can See Clearly Now“ — pohodovou popovu píseň s prvky reggae. Píseň byla jednou z průkopníků reggae ve světových hitparádách a pomohla proslavit tento žánr, který mimo Jamajku zatím nebyl příliš znám. Johnny Nash napsal tuhle prosluněnou píseň poté, co se podrobil operace zraku (šedého zákalu) a měl skvělý pocit z toho, že se operace podařila a on konečně viděl svět dobře. 4. listopadu 1972 se píseň dostala na první příčku hlavní americké hitparády nejúspěšnějších hitů Billboard Hot 100.

Johnny Nash se stal jedním z prvních nejamajských zpěváku reggae, který nahrával v hlavním městě Jamajky — Kingstonu.

A teď už největší hit Johnnyho Nashe:

Autor: Dominik Müller, Patrik Müller
Foto: Nashco Music, CTM Publishing

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář