Legendární americký rocker Bruce Springsteen vydal novou písničku, která má obrovský potenciál, jakmile se bude moci zahrát naživo ve velké aréně. Britské duo Royal Blood vydává první singl ze zatím nespecifikovaného alba, které by mělo být vydáno na jaře příštího roku. Další singl nabízejí také Idles, jejichž album Ultra Mono už je čerstvě venku a reakce jsou opět nadšené. Pro fanoušky si také něco nachystali Pixies, kterým zbyla z minulého alba Beneath the Eyrie ještě jedna nevydaná píseň “Hear Me Out“.

Najdete zde také nové písně amerického country zpěváka, svou kvalitou dost možná nástupce Willieho Nelsone, Chrise Stapletona, či opět z USA pocházejícího všestranného umělce Sufjana Stevense, který se v současnosti zabývá elektronickou hudbou.

Kompletní přehled nových písní, který obsahuje nové covery, reedice, remixy, alternativní nebo živé verze písní najdete zde:

Bruce Springsteen – Ghosts

Poslední singly Bruce Springsteena, pokud máme být upřímní, nebyly nikterak dvakrát zajímavé. Teď ale přichází legendární americký rocker se srdcem na správném místě s novým singlem “Ghosts”. Druhý singl z jeho nadcházejícího alba Letter to You není nic nečekaného a hodně připomíná největší Springsteenovy hity jako “Born to Run”. Vlastně se dá říct, že se “Ghosts” tak nějak snaží vystihnout to nejlepší ze Springsteena tak vehementně, že vlastně vykrádá sám sebe. To ale není nutně špatně, pokud se jedná o znamenitý zvuk, kterým zvuk Springsteena bezesporu je.

“Ghosts” nejspíše bude velice oblíbená píseň pro fanoušky na živých vystoupeních, nicméně nezbývá než doufat, že tato živá vystoupení přijdou brzy. Bubeník Max Weinberg, dlouholetý člen Springsteenovy loajální kapely E Street Band začíná zvuk stadionovými bubny, které vtipně připomínají úvodní bicí sekvenci písně “Šaman” od české kapely Kabát. Pak už se ale rozezní typický Springsteen a jeho nakřáplý, ale přátelský hlas: “I hear the sound of your guitar” („Slyším zvuk tvé kytary“) a pak mu dává zapravdu typický optimisitcký zvuk Telecasterové kytary Bruce Springsteena.

Celé album je inspirováno Springsteenovým zármutkem nad smrtí jeho spolužáka ze střední školy George Theisse a jeho starou kytarou, kterou Springsteen dostal od fanouška na koncertě v newyorském Broadwayi. Jednoho dne jsem jí zvedl a „všechny písně alba z ní vyšly, snad za méně než 10 dní,“ prozradil Springsteen pro magazín Rolling Stone.

Album, včetně „Ghosts“, bylo nahráno živě v domácím studiu Springsteen’s Colts Neck v New Jersey za necelých pět dní koncem loňského roku. „Je to jediné album, na kterém hraje celá kapela najednou,” říká Springsteen, „se všemi vokály a vším živým.”

Royal Blood – Trouble’s Coming

Před albem, které je plánováno na rok 2021, britské rockové duo Royal Blood navazuje na album, které na britské hitparádě prodejnosti skončila na prvním místě – How Did We Get So Dark? Nový singl Royal Blood se jmenuje “Trouble’s Coming”. Píseň je jejími tvůrci Mikeem Kerrem a Benem Thatcherem označována za „zlom“ při psaní jejich třetího studiového alba.

„Byl to okamžik, kdy tam něco začalo jiskřit,“ vysvětluje zpěvák / baskytarista Mike Kerr, „kde jsme začali hrát přes ty mnohem přísnější taneční rytmy.“ Mike Kerr pak přirovnal novou píseň k nějakému středobodu, který leží mezi dvěma kapelami velmi různorodých hudbeních žánrů, ale mezi kapelami, které byly pro vývoj Royal Blood velice zásadní – Daft Punk a AC/DC.

Třetí album skupiny, které dosud nebylo jmenováno, je naplánováno na jaro příštího roku. Kerr a Thatcher si album sami produkují ve studiu The Church and Sleeper Sounds v Londýně.

Idles – War

Londýnská post-punková kapela IDLES právě vydala své třetí album Ultra Mono. IDLES k němu vydali také nový videoklip a to hned k úvodní písni alba – drtivé a termné písni „War“. “Anti-war!” více řve než zpívá jako obyčejně s ničím se nepárající zpěvák Joe Talbot.

Video režíroval nadějný anglický režisér Will Dohrn a ukazuje frenetickou koláž klipů zkoumající ulice, kluby a nemocnici na pozadí drogové závislosti.

Pixies – Hear Me Out

Jedna z nejvlivnějších kapel 80. a 90. let Pixies vydávají novou skladbu „Hear Me Out“, která byla nahrána během nahrávání minulého alba Beneath the Eyrie z loňského roku. Píseň má být rovněž vydána na 12″ vinylovém singlu, jenž vyjde 16. října. Jako b-strana singlu by zde měl být cover písně “Mambo SuN” kapely T-Rex.

Začátkem tohoto roku kapela Pixies vydala také album demo verzí z alba Beneath the Eyrie. Před Beneath the Eyrie vydali Pixies album Head Carrier v roce 2016 a o dva roky později vydali reedice ke 30. výročí jejich prvních dvou alb, které se staly mezi hudební veřejností velice uznávané – Come on Pilgrim a Surfer Rosa.

Chris Stapleton – Cold

Americký country zpěvák Chris Stapleton navozuje s novým singlem “Cold” chladnou atmosféru konce devadesátých let. „Cold“ je jeho nejnovějším vydáním z nového alba Starting Over. V návaznosti na Stapletonovu dvoudílnou sérii From A Room, vyjde Starting Over, 13. listopadu, což může být termín zajímavý tím, že v té době už bude USA i zbytek světa znát, kam se vydá po prezidentských volbách.

Stapleton patřil jako mnoho jeho kolegů mezi kritiky současného prezidenta USA Donalda Trumpa a nelibě nesl hlavně jeho postoj k tragické události v Charlottesville, kdy jeden ze stoupenců pravicových protestujících zavraždil autem stoupenkyni druhého levicového tábora. Stapleton byl jedním z hlavních tváří benefičního koncertu Concert for Charlottesville.

Nový singl je však o neopětované lásce a vztahovým problémům “Why you got to be so cold / Why you got to go and cut me with a knife, put our love on ice?” (“Proč musíš být tak chladná / Proč musíš jít a seknout mě nožem, poslat naši lásku k ledu?”) zpívá a v jeho hlase se ozve pověstná bolest. Druhým veršem se nadpozemská atmosféra písně vrátila v podobě filmové strunové úpravy, kterou si představili Stapleton, Cobb a hráč na violu Kristin Wilkinson, který napíná napětí znepokojivými závratnými snímky mezi notami.

Sufjan Stevens – Run Away With Me

Když se řekne “Run Away With Me”, možná si vybavíte dneska už kultovní taneční popovou písničku kanadské zpěvačky Carly Rae Jepsen, která se nedostala z nějakého záhadného důvodu do rádií, ale stala se velkým hitem paradoxně mezi lidmi, kteří si potrpí na vytříbenou hudbu, čtou Pitchfork a rádi debatují o kultuře. Troufám si tvrdit, že překvapivě velká skupina stejných lidí považuje Sufjana Stevense za další příchod Ježíše Krista na zem. Nelze se jim ani moc divit. Tenhle americký hudební kouzelník nepřestává udivovat svou hudební flexibilitou a už několikátým vydaným singlem z alba The Ascension ukazuje, že umí stejně dobře napsat písničky pouze s akustickou kytarou, jako přichystat velkolepé elektronické aranže.

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář