Nizozemský fotbalový klub spolu s firmou Adidas a rodinou Boba Marleyho představil sadu třetích dresů v barvách asociovaných s reggae hudbou a rastafariánským hnutím. Dresy byly pro tým navrženy poté, co si fanoušci Ajaxu oblíbili kultovní píseň Boba Marleyho “Three Little Birds”.

Hlavní barvou dresu je černá s červenými, žlutými a zelenými detaily. Na zadní straně dresu, těsně pod límcem, se nachází odkaz na ikonickou píseň “Three Little Birds” Boba Marleyho.

Tři malí ptáčci (“Three Litlle Birds”) sedí na symbolu města Amsterdamu — třech křížích svatého Ondřeje.

Samotný Bob Marley byl fanouškem fotbalu, což ve vyjádření připomněla i jeho dcera Cedella Marley. “Jsem nesmírně dojatá, že Ajax převzal píseň ‘Three Little Birds’ a udělal z ní svou hymnu. Příběhy, jako je tento, mě hřejí u srdce a ukazují, jak působivé mohou být písně jako ‘Three Little Birds’. Fotbal byl pro mého otce vším. Použiji jeho slova: fotbal je svoboda,” říkala dcera Cedella Marley.

Od náhodně puštěné písně až po klubovou tradici

Neobvyklé spojení mezi fotbalovým týmem z hlavního města Nizozemska a ikonickou písní Boba Marleyho “Three Little Birds” začalo v srpnu 2008, kdy Ajax sehrál přátelský zápas a paradoxně se to odehrálo na venkovním stadionu v Cardiffu, když hrál Ajax proti Cardiff City FC. Fanoušci Ajaxu byli požádáni, aby po zápase zůstali na tribunách. Aby fanoušky Ajaxu na stadionu zabavili, DJ jim pustil několik skladeb, mezi nimiž byla i “Three Little Birds” a od té doby fanoušci píseň okamžitě přijali za svou a zpívají jí na každém zápase. Píseň je symbol naděje a fanoušci píseň zpívají bez ohledu na skóre.

Dresy lze zakoupit v oficiálním e-shopu Ajaxu Amsterdam. Po spuštění prodeje byl o ně takový zájem, že došlo k výpadku webových stránek.

Ajax však není jediným týmem, který se v letošním roce rozhodl propojit fotbalový dres s hudební legendou. Již v březnu letošního roku na začátku sezóny v americké MLS (americká nejprestižnější fotbalová soutěž) se fotbalový celek Seattle Sounders rozhodl fialovými venkovními dresy uctít památku Jimiho Hendrixe, který právě ze Seattlu pochází.

Autor: Dominik Müller, Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář