Legendární americký písničkář a country-rockový zpěvák Neil Young vydá album, na které se čekalo neuvěřitelných 45 let a představil první píseň “Try”. Everything Everything se vyjadřují k tématu znečištění spojeného s urbanizací. Charli XCX vydává karanténní album s pilotním singlem “enemy”. Norah Jones nové album vydává v červnu a její singl “Were You Watching” je jejím povedeným pokusem napsat píseň v poetickém stylu.

Pomocí nové povzbuzující písně se snaží koronavirus porazit Alice Cooper. Ariana Grande a Justin Bieber se zase snaží vybrat peníze pro ochranu rodin zdravotníků. Nové album vydal také Moby a je zde proto na něj ukázka. Povedený cover Lennonovy písně “Isolation” pak vydali Two Door Cinema Club.

Kompletní playlist i s nevydanými písněmi, remixy, či živými nahrávkami najdete v našem Spotify:

Neil Young – Try

Neil Young v době globální karantény začal kopat dost hluboko do jeho tvůrčí půdy plné zlata a v úterý prostřednictvím webu Neil Young Archives (NYA) oznámil vydání „ztraceného alba“ Homegrown. A to po neuvěřitelných 45 letech od doby, kdy se album začalo připravovat!

74letý country-rockový veterán někdy mimo jiné také přezdíván jako kmotr grunge bude vydávat toto akustické album, které mělo být původně určeno k vydání pár let po jeho průlomovém albu Harvest z roku 1972.

“Omlouvám se,” napsal prostě Neil Young ve svém prohlášení o zpoždění. “(Album Homegrown) je o smutné milostné aféře. Škoda byla způsobena, trápení… Prostě jsem to nemohl poslouchat. Chtěl jsem jít dál.“

Z velké části byly písně napsány a nahrávány krátce po rozchodu hudebníka narozeného ve Winnipegu s herečkou Carrie Snodgress, která zemřela v roce 2004. V důsledku jeho pocitů se rozhodl album odložit a místo toho vydat Tonight’s the Night 1975.

Everything Everything – Arch Enemy

„Arch Enemy“ je první singl z pátého alba Everything Everything nazvaného RE-ANIMATOR. Britská kapela na BBC Radio 1 uvedla píseň jako „divnou, dokonce i pro nás“. Píseň vypráví o muži, který slyší hlasy, a předpokládá, že tyto hlasy pocházejí od boha. Hledá proto svého boha a, jak to Higgs popsal magazínu NME: „Nalezl ale pouze shluk chamtivosti, toxicity a odpadu ve formě tukových ker (kusů nahromaděného tuku, které vznikají obzvláště často v londýnské kanalizaci pozn. red,) v kanálu.” Hlavní postava písně se proto k této tukové kře začne modlit a je ochotna očistit špinavý, dekadentní svět, který podle něj lidé vytvořili. Get To Heaven.

Everything Everything použili podobné vyobrazení i na albu Get to Heaven a písni “No Reptiles”. Zpěvák Higgs to vysvětlil takto: “Píseň má toto téma o tuku, co stéká z ulic a ucpává každé díry – takový mám pocit z široké veřejnosti, včetně mě. Jsme jen hrudky sulcu, neaktivní, privilegované, velké, světlé hrudky sulcu.

Charli XCX – enemy

I Charli XCX zpívá o „nepříteli“, myslí to ale úplně naopak. Píseň napsala Charli XCX o tom, jak si uvědomila, že je jí její přítel bližší než její kamarádi. Jakoby se samotná divila, že si jej nepřipustila k sobě více blíže než jindy – že by pandemie způsobila jedno zlepšení vztahu?

Charli XCX zpívá: “Maybe you’re my enemy / Now I’ve finally let you come a little close to me, oh” (“Možná jsi můj nepřítel / Teď jsem tě konečně nechala přiblížit se ke mě”), jakoby v jejich vztahu ještě nebylo vše odtajněno a neznali se ještě stále tak dobře. 

Tím se dostáváme k slavné frázi „udržujte si své přátele nablízku, ale nepřátele ještě blíž“, kterou popularizoval například film Kmotr II. Píseň složil častý spolupracovník Charli XCX BJ Burton.

Norah Jones – Were You Watching

Slavná newyorská písničkářka Norah Jones na nové písni čerpá inspiraci z poezie. Singl “Were You Watching” slouží také jako upoutávka k novému albu Pick Me Up Off the Floor, které by mělo vyjít 12. června. Skladba je spoluprací mezi Jones, baskytaristou Christopherem Thomasem, bubeníkem Brianem Bladem a houslistkou Mazze Swift, která zpívá také vokály na pozadí. Jones napsala píseň spolu s básnířkou Emily Fiskio.

Nová píseň navazuje na její druhé album A Different Kind of Human (Step 2), které bylo vydáno loni v létě. Na písni je možné také slyšet Isabel Waller-Bridge, která je sestrou herečky Fleabag Phoebe. „Nikdy jsem si nemyslela, že budu psát píseň o lásce, ale teď jsem připravena,“ vysvětlila Aurora ve svém prohlášení oznamujícím novou skladbu. “Moje srdce je připraveno.” A doufám, že jste také,“ dodala.

Alice Cooper – Don’t Give Up

Alice Cooper chce starým dobrým hard rockem rozdrtit koronavirus na padrť a písní “Don’t Give Up” povzbuzuje všechny jeho fanoušky, aby neztráceli naději a dokázali se se současnou situací smířit.

Moby – My Only Love

Vydání nového alba Mobyho All Visible Objects doprovázelo až příliš málo humbuku kolem, my vám proto hned nabízíme alespoň jednu z nejvýraznějších písní alba “My Only Love”, na které zpívá skvělá kalifornská zpěvačka Mindy Moore.

Ariana Grande & Justin Bieber – Stuck with U

Romantický duet moderního R&B Ariany Grande a Justina Biebera zní jako jedna z nejlepších písní, do kterých se kanadský dívčí idol kdy nachomýtl. Pochválit se navíc musí, že výtěžek z písně jde do nadace First Responders Children’s Foundation, která má za úkol chránit rodiny zdravotníků.

Two Door Cinema Club – Isolation [John Lennon cover]

Zatímco se celebrity ztrapňovaly zpíváním “Imagine” a chtěly všem ulehčit situaci, zlepšit den, uklidnit paniku a vyřešit pandemii, když svým falešným zpěvem zašišlaly do kamery: „Představ si, že není žádné nebe,” John Lennon má daleko lepší písně, které vyjadřují současnou situaci. Two Doors Cinema Club si vybrali píseň, na kterou nyní mnoho lidí kupodivu zapomnělo.

Autor: Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář