Nový dokumentární film s názvem Oasis Knebworth 1996, který vychází u příležitosti 25. výročí legendárních 2 koncertů kapely v srpnu 1996, je složen z dosud nevydaných archivních záběrů z koncertů a zákulisí, doplněných o rozhovory s kapelou a organizátory koncertů. Dokumentární snímek volně navazuje na snímek Supersonic o začátcích kapely vydaný v roce 2016, jenž končil v časové linii právě u vystoupení na Knebworthu.

Dokument režíroval tvůrce hudebních videoklipů Jake Scott, který již s kapelou v minulosti spolupracoval a to jako režisér klipu písně Morning Glory v roce 1995.

Oasis na svém vrcholu

Film Oasis Knebworth 1996 produkuje společnost Black Dog Films a Noel i Liam Gallagherovi jsou jeho výkonnými producenty.

Dokument se v kinech ve Velké Británii objeví 23. září a lístky do kin se začnou prodávat symbolicky 10. srpna, tedy v datum, kdy uběhne přesně 25 let od prvního vystoupení.

„Knebworth byl pro mě Woodstock 90. let,“ uvedl Liam ve svém prohlášení. „Bylo to o hudbě a lidech. Moc si z toho nepamatuju, ale nikdy na to nezapomenu. Bylo to biblické.“

V rozhovoru s Mattem Wilkinsonem v pořadu Apple Music Hits označil Noel Gallagher Oasis Knebworth 1996 za “nehorázně dobrý”. Řekl, že na něj chystaný dokumentární film udělal dojem poté, co ho poprvé zhlédl, a přiznal, že ho docela dojal.

Remasterované audio písně “My Big Mouth” z alba Be Here Now (1997), která byla na koncertu hrána jako jedna z nových písní. Klip tvoří dobové letecké záběry na tehdejší akci:

„Kámo, to je zas***ě nehorázně dobré,” řekl. „Docela mě to dojalo, když jsem se na to díval. Ten zvuk je ku***sky skvělý. Liam je na absolutním vrcholu, vypadal skvěle, měl skvělé oblečení, zní úžasně. A samozřejmě, když to máte k té kapele tak blízko, vnímáte to tak trochu jinak než všichni ostatní.”

Dále pokračoval: „Ale když jsem se na to díval zpětně, říkal jsem si: „Ku**a, byli jsme neuvěřitelní. Opravdu, opravdu jsme uměli hrát. A já si říkal: To jsem já, kdo hraje na kytaru? Protože moje hra na kytaru nyní trochu utrpěla, protože nyní už jen zpívám a hraju akordy. Ten večer jsem ale byl v jednom ohni.“

Trailery na dokumentární film či ukázky zatím nebyly zveřejněny.

Památný koncert teprve 2 roky od vydání 1. alba

Tehdy v srpnu 1996 v Knebworth Parku v hrabství Hertfordshire hráli Oasis téměr pro 250 000 fanoušků během dvou dnů. Během tohoto velkolepého dvoudenního koncertu vytvořili několik rekordů, včetně toho, že si zajistili historicky největší zájem o návštěvu koncertu v britské historii, když se  o vstupenky ucházelo více než dvě procenta celé britské populace. Tohle všechno se přitom stalo pouze 2 roky od vydání jejich prvního alba a zhruba pouhé 3 roky od jejich prvního koncertu.

Oasis vydali celkem 7 alb. Ve skupině se vystřídalo několik členů. Nejzásadnější byl odchod kytaristy Paula “Boneheada“ Arthurse a baskytaristy Paula “Guigsyho“ McGuigana, kterého v roce 1999 nahradili kytarista Gem Archer a Andy Bell. Neustále hádky a spory mezi bratry Liamem a Noelem vyústily k rozpadu skupiny v roce 2009.

Po rozpadu Liam spolu s Gemem Archerem, Andym Bellem a bubeníkem Chrise Sharrockem, který působil v kapele mezi lety 2008 a 2009 založili skupinu Beady Eye. Mezitím Noel založil skupinu Noel Gallagher´s High Flying Birds.

Beady Eye se rozpadli v roce 2014 a v roce 2016 došlo k “pikatnímu přesunu“, kdy se kytarista Gem Archer a bubeník Chris Sharrock připojili k Noelově skupině. Po delší odmlce na hudební scéně nastal v roce 2017 velký comeback Liama, který v té době vydal pod svým jménem — poprvé sólově — album As You Were. Oba dva bratři dodnes spolu nemluví a znovuobnovení Oasis se zdá být v nedohlednu. Fanoušky však může těšit, že Noel i Liam se svou kapelou stále vydávají písně a jakmile to pandemická situace dovolí, chystají se opět vystupovat a oprášit jako obvykle i některé polozapomenuté písně Oasis i zahrát některé klasiky, které zazněly již na legendárním koncertu Knebworthu.

Klip z restaurovaných záběrů z této památné hudební akce, který byl vydán až po rozpadu kapely v roce 2011:

Autor: Dominik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář