Jedno z nejočekávanějších alb tohoto roku — nové album anglické alternativné kapely Blue Weekend Wolf Alice je tady a vede ho kupředu například píseň “How Can Make It Ok?”. Hned dvojici singlů vydala nějakou dobu mlčící kapela Bleachers. Jack Antonoff však za tu dobu udělal tolik práce pro jiné interprety (Taylor Swift, Lana Del Rey, Lorde, St. Vincent…), že určitě kus z jejich početné fanouškovské základny bude zvědav i na jeho sólovou tvorbu.

Najdete zde ale i jako obvykle roztomilou (i když tentokrát i poněkud narcistickou) píseň norské zpěvačky Sigrid, Billie Eilish v úplně novém stylu a další.

TIP: Wolf Alice – How Can I Make It Ok?

Očekávané pokračování alba Vision Of A Life z roku 2017 je konečně na světle. Album s názvem Blue Weekend se pomalu odvíjí od široké škály singlů, z nichž některé jsou výbušné a bombastické jako “Smile” a jiné pomalé a přemýšlivé jako “The Last Man On Earth”. Nový singl “How Can I Make It OK?” nezapadá ani do jedné kategorie. Je zádumčivý, lehce zasněný a syntetický, ale během poslední minuty se postupně vygraduje v odměňující taneční hymnu.

TIP: Bleachers – How Dare You Want More

Skupina Bleachers Jacka Antonoffa vydala novou píseň “How Dare You Want More” z připravovaného alba Take the Sadness Out of Saturday Night, které vyjde 30. července.

“How Dare You Want More”, kterou Bleachers debutovali na konci května v The Tonight Show (Jimmy Fallon), je bouřlivá a rozjuchaná skladba ve stylu Bruce Springsteena, doplněná o hlučné vokály a plamenný saxofonovo-kytarový jam. Spolu s vydáním studiové verze písně “How Dare You Want More” vydali Bleachers i speciální klip s živým vystoupením ve studiu, který byl natočen během nahrávání písně.

„Během posledních několika let jsem o své rodině zjistil věci, které zpochybnily to, o čem jsem si myslel, že má pevné základy,“ uvedl Antonoff k písni v prohlášení. „Cítil jsem kolem toho vztek, strach, temnotu atd., ale nakonec mi zůstalo to, že každý chceme trochu víc. Vyjít s pravdou ven i když to může v lidech vyvolat spoustu studu. Takže … jak se opovažujete chtít víc? Jak se opovažujete jít ven a získat to, co chcete? Jak to můžete říct, když si nejste jisti, jestli si to vůbec zasloužíte? Je to snadná píseň o lidech v mém životě a nejtěžší věc, kterou člověk udělá sám sobě.“

Místo videoklipu tentokrát výjimečně živý klip přímo z show Jimmyho Fallona. “How Dare You Want More” je jedna z písní, která zní lépe živě než na albu:

Bleachers – Stop Making This Hurt

I druhá skladba “Stop Making This Hurt” v sobě má kus ducha Bruce Springsteena, avšak obsahuje v sobě i více zasněné taneční popové hudby a Antonoff se vrací k dobám kdy spolu s hudebně příbuznými kapelami jako The 1975 tvořili základ jakéhosi typického zvuk popu mileniálů.

Sigrid – Mirror

Debut norské zpěvačky Sigrid Sucker Punch z roku 2019 byl jedním z překvapivých objevů poslední popové doby. Teď to vypadá, že je Sigrid připravená pokusit se překonat laťku nastavenou velice vysoko. Pomocí singlu “Mirror” se k tomu staví čelem. Nový singl Sigrid je ambiciozní moderní diskotékovou peckou, který se svou produkcí inspiroval určitě albem Dua Lipy Future Nostalgia, když jí pohání funkový baskytarový groove s údery elektronického piana a zvýrazňuje ho smyčcová sekce.

“Miluju, koho vidím, jak se na mě dívá v zrcadle!” zpívá Sigrid v poněkud narcisticky, ale zábavně znějícím refrénu.“ Na písni “Mirror” se Sigrid spolupracovali autorka písně Emily Warren a producenti Caroline Ailin a Sly.

Billie Eilish – Lost Cause

Kariéra Billie Eilish se ubírá poměrně nečekaným směrem. Od horrorové atmosféry se s jejím bratrem producentem Finneasem posunuli jejich cit pro hudební minimalismus založeném na precizních zvucích a precizních vokálech, který se již projevoval na minulém albu, směrem k jakési dekadentní ukolébavce a béžové hudbě plné prázdnoty související s textem a řádky jako: “But you got no job“ nebo “But maybe you just had nothing on your mind“.

SoulGrapes – Nice Dead Person

SoulGrapes zastupují v tomto seznamu něco z domácí tvorby — a to ve dvojím smyslu. Nejenže se totiž jedná o zástupce české hudební scény, ale také o zástupce domácího způsobu nahrávání. Nejedná se ale rozhodně o žádný lo-fi styl. Píseň “Nice Dead Person” se ambiciozním pojetím hudebního aranžmá a mysteriózním, kreativně pojatým videoklipem nebojí zabrouzdat do míst, jenž okupují rockoví velikáni jako Pink Floyd a Led Zeppelin. 70. léty vonící hudba obsahuje výživné kytarové party i soulem inspirované sborové vokály a to všechno podkresluje pro toto hudební období typický zvuk hammondových varhan. Dvojice SoulGrapes se drží podobné rovnice jako White Stripes, která tvrdí, že nejen kamarádství (jak to bývá v případě většině kapel), ale také partnerské soužití může vytvářet vhodné prostředí ke kreativitě.

Mountain Goats – Dark In Here

Kalifornská skupina kolem skladatele a zpěváka Johna Darniella Mountain Goats se těsně před vydáním nového alba podělila o titulní skladbu z nadcházející desky. V písni “Dark in Here”, nahrané ve známých studiích Fame Studios v Muscle Shoals, frontman John Darnielle vypráví svůj příběh o pomstě inspirovaný spaghetti westerny a zvuk tomu taky odpovídá.

„Je tu tma jako v uhelném dole, který se plní plynem / Já stojím připraven k výbuchu,“ zní v překladu drsný text písně. Album Dark in Here vychází 25. června a The Mountain Goats se již dříve podělili o skladby “The Slow Parts on Death Metal Albums” a “Mobile”. Album kapela nahrála v březnu 2020, tedy vlastně během nástupu pandemie Covid-19.

„Pokud tu hledáte nějaké řídící téma, je to kalamita, protože všechny písně buď nějakou očekávají, nebo reflektují tu, která už nastala,“ píše Darnielle v již vydaných poznámkách k albu. Stejně jako většina ostatních kapel Mountain Goats doufají, že nic nebude stát v cestě návratu na pódia.

Poppy – Fear of Dying

Šílený pop-metalový projekt bizarní, údajně prý pod hypnózou žijící zpěvačky Poppy tentokrát zvolil nečekaně “normální” cestu, když se ve punk-rockové stylizaci Poppy a její producent  loutko vodič Titanic Sinclair rozhodli pro cover písně “Fear of Dying” od americké alternativní kapely Jack Off Jill.

Náš aktualizovaný playlist nejlepších nových písní na Spotify*:

*Pokud se nezobrazují aktuální písně, zkuste vymazat cache prohlížeče.

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář