Vrací se čeští velikáni alternativního rocku Tata Bojs s motivační a poměrně popovou písní “Zvony”. Novou píseň vydala také americká písničkářka z New Yorku Norah Jones, legenda country, rocku i grunge Neil Young. Velmi povedený cover nahrála skvělá britská soulová zpěvačka Jorja Smith.

Nové písně vydali rovněž americké duo Surfaces, kteří si ke zpěvu pozvali samotného Eltona Johna. Se svou video-hudební sérií Song Machines pokračují Gorillaz. Sara Bareilles napsala uklidňující píseň pro nový seriál AppleTV+ a kalifornští psychedeličtí rockeři Ty Segall s Corym Hansonem se snaží pomáhat černošské komunitě svými písněmi.

Tata Bojs – Zvony

Alternativní rocková kapela Tata Bojs odzvonila start své další fáze a k albu, které má vyjít na podzim vydává pilotní singl “Zvony”. Kapela okolo Milana Caise sáhla v úvodu písně “Zvony” k honosným filmovým smyčcům. Píseň je celkově velkolepá a ambiciózní. V písni, která je rocková, ale má určité vlivy taneční hudby, se kapela snaží motivovat posluchače ať už je to prorok nebo kancelářská krysa a dokonce v jeden moment zahrnou i celou republiku:

“Odfláknutý život Čechů
potřebuje novou střechu,”

zpívají Tata Bojs skoro jakoby zvěstovali nějakou novou éru Česka 2.0, které bude plné lidí, kteří si budou věřit a dokážou toho mnoho. Je to na Tata Bojs nezvyklý text skoro jako od Kabátu nebo Daniela Landy. Tohle není recenze, a tak si přeberte sami, jestli je to dobře nebo špatně. Tata Bojs každopádně zase pro jednou opustili svou komfortní zónu a možná s novým albem míří do rádií a mainstreamu, kde se jim přeci jen nikdy zase tak nedařilo. Uvidíme, co napoví další singly.

Norah Jones – To Live

Píseň “To Live” jakoby shrnovala úplně vše, řím se Norah Jones vyznačuje. Určitá noblesnost, umělecký přístup vyvážený s lidskostí a opravdovostí, přirozený projev hudby i hlasu a samozřejmě špičkové výkony kapely a jejich hlasivek.

Jedenácté studiové album Norah Jones, Pick Me Up Off the Floor vyšlo stejně jako píseň “To Live” v pátek.

Klip natočený v karanténě ukazuje Norah Jones a několik členů její kapely bubeníka Nata Smithe, basistu Jesseho Murphyho, trumpetistu Dava Guye a saxofonistu Leona Michelse, kteří hrají na nástroje ve svých domovech.

Neil Young – Vacancy

Country rocková legenda a kmotr grunger Neil Young vydal novou píseň “Vacancy”, poslední ukázku z nového alba Homegrown – dekády odkládaného alba z roku 1975 –, které letos konečně vydá a to už 19. června.

Jedna ze sedmi nevydaných skladeb na albu „Vacancy“ se otevírá s typickým rachotivým kytarovým riffem, zatímco Young zpívá „Kdo jsi? / Kam jdeš?“. Poté oslovuje svou starou milenku:

“I look in your eyes and I don’t know what’s there
You poison me with that long, vacant stare”

(„Dívám se do tvých očí a nevím, co je tam / Otravuješ mě tím dlouhým, prázdným pohledem.“)

Skladba byla natočena v Young Broken Arrow Ranch Studio v lednu 1975 a na stopách účinkují Stan Szelest hrající na varhanní wurlitzer, Ben Keith na slajdové kytaře, basista Tim Drummond a Karl T. Himmel na bicích.

„Vacancy“ navazuje na singl „Try“, další dosud nevydanou skladbu, kterou Young odehrál např. na turné v letech 2007 až 2008. Na živém karanténním koncertu také zahrál titulní skladbu “Homegrown”.

TIP: Jorja Smith – Rose Rouge

R&B, popová i soulová zpěvačka Jorja Smith je zpátky s novou písní v podobě coveru písně “Rose Rouge” od francouzského acid jazzového muzikanta St Germaina. Předělávka Jorje Smith bude umístěna na albu Blue Note Re:imagined, což je projekt nových verzí velkých písní nahrávací společnosti Blue Note Records. Tato kompilace vyjde 25. září a kromě Jorje Smith bude obsahovat například předělávky od Shabaka Hutchingse, Alfu Mist, Poppy Ajudhu, Jordana Rakeie, Nubya Garciu a další.

Jorja, opírající se o živou kapelu se saxofonem, klávesami a bicí, nechává propuknout její nádherné soulové vokály a zatímco kapela se špetkou jazzové inspirace udržuje věci v rovnováze, Jorja Smith ukazuje, že je jednou z nejnadějnějších britských vokalistek současnosti.

Surfaces, Elton John – Learn To Fly

Texaské duo vydalo své třetí album Horizonts již v únoru. Protože jim ale pandemie zhatila mnoho plánů, rozhodli se nenudit se a raději stvořit novou hudbu. K nové písni si pozvali takovou legendu, jakou je Elton John.

O své nové písni na Twitteru napsali: „Rozhodli jsme se nahrát tuto píseň a vytvořit prostor pro tolik potřebné informace, které se nyní sdílejí na sociálních médiích … od začátku jsme jen chtěli, aby byla tato píseň dechem optimismu pro ty, kteří to potřebují … A z hloubky našich srdcí doufáme, že tato píseň bude zdrojem povzbuzení více než kdy jindy.”

Gorillaz – Friday 13th feat. Octavian

Během posledních šesti měsíců se Gorillaz spojili své síly s umělci, jako Slaves, Fatoumata Diawara, Peter Hook a Georgia, aby mohl Damon Albarn, coby loutkovodič svých kreslených postav kreslíře Jamese Hawletta, umožnit hudební sárii Song Machine, která je audiovizuálním seriálem, ve kterém jednotlivé epizody tvoří samotné singly.

Nejnovějším hostem v další epizodě, tentokrát nazvané jako “Friday 13th”, je rapper Octavian.

Sara Bareilles – Little Voice (O.S.T. Little Voice z AppleTV+)

Americká písničkářka Sara Bareilles napsala procítěnou píseň k seriálu Little Voice – americký romantický seriál komediálně-dramatického žánru, který bude vysílán od 10.- července na Apple TV+. Sara Bareilles má velice přirozený a čistý hlas, který ukázala na jejím velmi povedeném minulém albu Amidst the Chaos.

Ty Segall & Cory Hanson – She’s a Beam

Kalifornský hudebník Cory Hanson z psychedelické rockové kapely Wand a jeho hudební pokrevní bratr Ty Segall se rozhodli vydat jejich očekávaný singl „She’s a Beam“ spolu s další písní „Milk Bird Flyer“. Obě písně byly nahrány už před 5 lety a nedávno byly znovu objeveny. Hudebníci budou věnovat 100% výtěžků z prvního týdne prodeje obou písní losangeleské odnoži hnutí Black Lives Matter bojující za práva černošské komunity.

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář