Album OK Computer z roku 1997 kapely Radiohead dosáhlo prvního místa v hlasování posluchačů BBC v anketě, která byla nazvaná jako „Ultimate 90s Album“. Radiohead porazili favority soutěže Oasis, Nirvanu i R.E.M.

Posluchači pořadu moderátora Fearne Cotton „Zvuky 90. let“, který je vysílán na rádiích BBC Radio 2 a BBC Sounds, byli požádáni, aby hlasovali z užšího výběru alb sestaveného panelem osobností hudebního průmyslu, včetně samotného vedoucího Radio 2, jenž je zároveň ředitelem prestižních hudebních cen Mercury Awards Jeffem Smithem.

Oasis byla jedinou kapelou, která se objevila v seznamu dvakrát. Byl zde jejich debut Definitely Maybe i následující (What’s The Story) Morning Glory z let 1994 a 1995. Tato alba se umístila na čtvrtém a druhém místě.

V reakci na vítězství Radioheadu bubeník skupiny Philip Selway řekl: „Spolupráce s [producentem] Nigelem Godrichem na albu nás opravdu osvobodila a dala našemu nahrávání smysl, který byl něčím, jako když běháte po škole poté, co všichni učitelé odešli domů.“

„Moje oblíbená skladba na albu je ‘Let Down’“, nahráli jsme tu píseň ve strašidelném panském domě v Tudoru těsně před Bathem, a kdykoli to slyším, snadno se dostanu zpět na místo mezi pět z nás, hrajících pozdě v noci, v místnosti s dřevěnými obložkami, při svíčkách,“ vzpomínal Philip Selway na nahrávání jedné z písní z alba.

Mezitím kytarista Ed O’Brien ujistil všechny fanoušky, že kapela určitě bude pracovat na novém albu, i když neupřesnil odhadovaný termín vydání alba.

Prohlédněte si celé pořadí 10. největších alb 90. let dle posluchačů BBC:

1. Radiohead – OK Computer
2. Oasis – (What’s The Story) Morning Glory
3. Nirvana – Nevermind
4. Oasis – Definitely Maybe
5. R.E.M. – Automatic For The People
6. Pulp – Different Class
7. Alanis Morissette – Jagged Little Pill
8. The Verve – Urban Hymns
9. Primal Scream – Screamadelica
10. U2 – Achtung Baby

Autor: Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář