Lucie odehrála v pátek očekávaný koncert v O2 aréně. Na koncertu nechyběly největší hity kapely jako “Šrouby do hlavy“, “Chci zas v tobě spát“, “Amerika“ nebo “Černí andělé“. Ještě než kapela poprvé odkráčela z pódia, zazněla také jejich píseň “Oheň“, která byla napsána jako oslavná píseň k pádu komunistického totalitního režimu. Před ní si David Koller neodpustil rýpnout do současné politické situace, premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.

„Rád bych poslal všechny komouše, co sedí odzdola až nahoru v politických funkcích, ve státní správě, do prdele,“ prohlásil David Koller před otevírací písní z jejich debutového eponymního alba Lucie z roku 1990. Koller tak pronesl zejména kvůli kauze okolo premiéra Andreje Babiše, který byl před dvěma týdny nařčen z toho, že zavlekl svého syna na Krym, aby nemohl vypovídat na policii k dotační aféře okolo rekreačního areálu Čapí hnízdo, později totiž namířil svá slova přímo na Andreje Babiše a ne jeho politické hnutí ANO 2011.

David Koller
David Koller vystupuje v posledních letech jak sólově, tak s původní kapelou Lucie

„Máte rádi ANO?“ pokračoval totiž Koller, načež se mu z publika dostalo poměrně hlasité odezvy: „Ne!“. Poté pokračoval tím, že připomněl minulost Andreje Babiše a spojil jí s tématem této protikomunistické písně: „Ta stará píseň, kterou vám zahrajeme, mysleli jsme si, že ji budeme hrát těsně po revoluci, ale bohužel tihle komouši a bohužel i komouši ze Slovenska a jiní estébáci nás teď tady ovládají.“

Koller tak narážel na svazek komunistické politické policie StB, kde je veden Andrej Babiš jako důvěrník pod krycím jménem „Bureš“. 13. února 2018 Andrej Babiš prohrál u Bratislavského krajského soudu soudní spor, kdy proti evidenci ve svazcích podal žalobu.

Koller zmínil také v médiích zvučně probíraný incident s vyhozenými kytkami, které byly položeny k pamětní desce událostí 17. listopadu 1989. „Říkal jsem si 17. listopadu, proč tam dává ty kytky, když je to estébák, já si to zjišťoval a v Agrofertu pracuje estébáků sedmnáct.“

Koller ale ani nevynechal prezidenta Miloše Zemana, který je Babišovým politickým spojencem: „A Zeman je proruskej šmejd a estébáci dodnes nebyli zbavení mlčenlivosti,“ dodal k radosti i nevrlosti mnohých přítomných, frontman legendární české rockové kapely, která patří k nejznámějším jménům ze silné porevoluční generace rockových kapel, kdy při uvolnění společenského napětí i zákonů, došlo k boomu kytarové hudby v České republice.

V písni “Oheň“, která po proslovu následovala zní oslavná slova narážející na totalitní režim doby 1948 až 1989, kdy z písně Lucie zní slova jako: „Už se nechcem nikdy vracet / Tam kde nám bylo nám bylo mizerně“ a vítá novou budoucnost s obrovskou nadějí: „Já už se těším / A vím určitě, že ne sám.“

David Koller při svých vystoupeních často mluví o politice. Známé je například jeho kontroverzní vystoupení z předávání cen Anděl, kde v roce 2016 společně s Lenkou Dusilovou a Klárou Výtiskovou vyjádřili nesouhlas s postojem Miloše Zemana k událostem spojeným s návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze.

Sestřih pátečního vyprodaného koncertu Lucie z O2 arény si můžete pustit zde. Video se začne přehrávat v momentě Kollerovy politické řeči:

Foto: Pavol Frešo, Jan Stevonka
Autor: Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář