VELKÝ PŘEHLED – VERZE CZ&SK: Nejlepší česká a slovenská alba roku 2017

VELKÝ PŘEHLED – VERZE CZ&SK: Nejlepší česká a slovenská alba roku 2017

V porovnání se zahraničním seznamem je zde jeden hlavní rozdíl: není tady ani jedno album, které by bylo vyloženě popové. Dalším rozdílem se zdá být větší žánrová pestrost u toho domácího seznamu. To potvrzuje jednu věc, kterou má asi zpozorovanou každý fanoušek hudby: nezávislá/alternativní hudební scéna u nás a na slovensku je rozdělena velkou propastí od komerčního úspěchu v rádiích, na internetu a v prodejních čísel. Dle mého názoru je to přece jen trochu škoda, protože pak se člověk o těhchto albech těžko dozvídá… Naštěstí se i tady objevilo pár alb, kterým se prostor mezi alternativní a mainstreamovou scénou daří vyplnit (J.A.R. nebo David Stypka). Pak je tu další očekávatelný rozdíl. Zatímco snad všechna alba ze zahraničního seznamu byla myšlena smrtelně vážně, typický český a slovenský nadhled zapříčinil, že je na místních albech daleko více humoru.

Stejně jako v přehledu nejlepších zahraničních alb je zde uveden krátký popis, který by měl co nejvýstižněji popsat album a sdělit důvod, proč se zde nachází.

40. až 26. místo:

40. Hideout od L Plus

Žánr: Drum & Bass, Neurofunk, Taneční/elektronická hudba, Tech House, Techno, Electro House

Přes hodinu chytře a pečlivě udělané taneční hudby ze Slovenska. Letošní album bratislavského DJ má obzvlášť šťávu.

39. Uzavřenej kruh od Škwor

Žánr: Nu-Metal, Heavy Metal, Hard Rock

Druhá položka a hned asi nejvíce kontroverzní album na tomto seznamu. Mnozí možná nebudou souhlasit, že zde patří. Je to ale skvělé a velice rázné probrání z velké bubliny alternativní scény. Škwor letos oslaví 20 let a Uzavřenej kruh je dobrou připomínkou toho, proč jejich popularita stále roste. Tomuto albu se daří 3 věci, které žádnému jinému albu tady. 1. přinutit lidi, aby skutečně zvedli zadky a přišli na koncert; 2. komentovat a kritizovat povedeným způsobem různé společenské jevy; 3. zaujmout velký počet lidí žánrem, který ve světě prakticky vymřel (nu-metal).

38. Protisvit od Nightlines

Žánr: Alternativní elektronická hudba

I další položka na seznamu pochází ze slovenského hlavního města. Spolu s hostující Elou Tolstovou z kapely Tolstoys na skladbě “Dievča” se podařilo Dominikovi Kopcsayovi vytvořit vyspělé album, které (ač je věku nízkého) zní jako od ostříleného kompozéra elektroniky.

37. Sonda od Hudba z Marsu

Žánr: Ska, Indie Pop, World Music

Zkušená slovenská kapela Hudba z Marsu si opět žádá o pozornost a člověk si může vykroutit hlavu nad tím, že takhle kvalitně produkovaná směsice pohodové hudby nenašla na Slovensku i u nás více fanoušků. Kdybych byl programový ředitel rádia, nechal bych písničky “Som tu a žijem” a “Raz to vyjde” rotovat v éteru tak dlouho, dokud by si i ten největší životní mrzout stojící v pondělním ranním dešti v zácpě na rozflákané “dé jedničce”, neuvědomil jejich pozitivní poselství.

36. Papyllon od Papyllon

Žánr: Alternative/Indie Rock, Experimentální Rock, Jazz Rock

Další album ze Slovenska. Papyllon na svém debutu jedou většinou zlehka, pak nepravidelně a umí to i rozjet. Jejich písně se řídí často filozofií volnosti i ležérnosti jazzu, když to ale rozjedou ve větším tempu a zapojí hutnější zkreslené kytary, připomínají dokonce i Hentai Corporation. Debutové album cestuje zběsile napříč žánry a nuda je to poslední, co by se od něj dalo čekat.

35. Vlasy od Pokáč

Žánr: Písničkář, Komediální hudba

Pokáč je zvláští úkaz, který na jaře přínesl do naší hudební scény (i tohoto výčtu nejlepších alb) potřebný nadhled. Jeho texty jsou vtipné, umí si hrát ze slovy a některé písně mají v sobě i určité (snad to v nich neslyším jen já) sdělení o dnešní mladé generaci.

34. Půl Litru Země od Pacino

Žánr: Post-Rock, Emo, Post-Hardcore, Alternative/Indie Rock

Pořádně intenzivní album, které si člověk zapamatuje svými výraznými nápady, které předává s jistototou posluchači. Části jako:

Voda neteče, ale stojí vždycky, když stojím já,

si zapamatujete na dlouhou dobu.

33. High Notes by For you Katrina

Žánr: Experimentální hudba

Zajímavý německo-slovenský experimentální projekt s jasně rozpoznatelnou uměleckou vyspělostí a detailní prací s elekronikou.


32. Yrsa od Bulp

Žánr: Alternativní elektronická hudba, Indie Electronic

Producent elektronické hudby z Trienčanských Teplic Samo Štefanko na svém debutu představil zvukově bohatý zvuk, který drží pohromadě jednotným zvukem, zároveň je však opatřen zajímavými a nečekanými nápady.

31. Botanika od Tolstoys

Žánr: Indie Pop, Dream Pop

Kromě na hostování na Nightlines vydala Ela Tolstová povedené album i se svou kapelou Tolstoys. Zasněné a jemné album s jejím hebkým hlasem pracuje často s folkovými vlivy díky houslím, nebojí se ale ani vlivů elektronické taneční hudby díky liquid-funkovým bicím na skladbě “Diamond Coat” a závěrečného remixu skladby “Agape”.

30. Štěstí od Nauzea Orchestra

Žánr: Alternative/Indie Rock

Jinak těžkopádný zvuk alba vyvažují melodicky nenáročné momenty jako druhá píseň “Star” společně se zajímavými textovými obraty jako:

“Nejdřív si ale dám cígo s Maradonou.”

29. The Last Summer od Cold Cold Nights

Žánr: Emo, Alternative/Indie Rock, Post-Rock

A je tu další debut. Pořádně melancholický a trpký, ale možná víte, co zjistili vědci. Smutná hudba pomáhá z depresí. Není divu, když zní tak hezky…

28. Časomlýn od Notime

Žánr: Pop Rock, Alternative/Indie Rock

NOTIME nabízí pomyslné stéblo všem, kteří zde hledají něco méně náročného, co se lépe poslouchá. Notime je kapela složena z hudebníků středního věku a o něco mladší frontmankou Nelou Doležálkovou. Časomlýn je pohodový pop rock, který tento seznam jinak tak moc postrádá a ze kterého jdou slyšet životní a muzikantské zkušenosti. Obzvláště povedená, vtipná a hlavně pravdivá je píseň “Životopisy”, který je takovým zhudbněným sarkastickým českým snem o všech velko-korporátních a konzumních nesmyslech naší země.

27. Analemma od Shina, Slavo Solovic

Žánr: Alternative Folk, Písničkář(ka), Art Rock

Dvojice kompozérů hudby, kteří se rozhodli vystoupit ze stínu projektů, kterým pomáhali (třeba Korben Dallas nebo filmová a divadelní hudba) a patřičně zužitkovali svá léta zkušeností.

26. Apoka od Kurkus

Žánr: Experimentální elektronika, Elektronická hudba

Explozivní beaty, záplava nervózních syntezátorů a existencionální texty. Tak by se dalo nejlépe vyjádřit další album košické skupiny Kurkus.

25. až 11. místo:

25. The Whitecrow od Hypnos

Žánr: Death Metal, Black Metal

U Death Metalu není jednoduché zachytit klišé, pokud si kapela dá na obal morovou masku, pak je to však jasným varovným znamením. The Whitecrow je naštěstí hlavně o skvělých muzikantských výkonech, slušné hlasové technice a hypnotizjícím (název kapely je příznačný) zvuku.

24. Invisible Faces od Tomáš Liška

Žánr: Folk Jazz, Jazz, Alternative Folk, Instrumentální hudba

Nikdy bych neřekl, že instrumentální album jazzového kontrabasisty může být tak napínavé a uhrančivé. Smysl pro detail Tomáše Lišky dokáže zaujmout nejen fanoušky náročné hudby.

23. Prázdniny od Děti mezi reprákama

Žánr: Post-Rock, Indie Rock, Písničkář, Alternative/Indie Rock

Skoro to vypadá, jakoby se z Česka stávala velmoc smutné kytarové hudby. Prázdniny jsou pořádně temným pohledem na naši zemi a to přesto, že jsou Děti mezi reprákama více melodičtí než jindy. V průběhu alba se dostaneme od moravského Zábřehu a Studénky po finské Rovaniemi. Jakoby si z těchto míst Dominik Zezula vybíral ty nejvíce zapadlé kouty s pozůstatky šedivých rozbitých staveb zarostlých trávou. V celém albu je slyšet úpadek a proudění aktuálních negativních pocitů. Krásnou ukázkou je, když používají na skladbě “Malá strana 333 Studénka” zvukovou stopu, ve které respondenti na ulici odpovídají na to, co se jim vybaví pod slovem “chlad”.

22. Tretí album by Saténové ruky

Žánr: Alternative/Indie Rock, Rock

Příjemně poslouchatelné třetí album kapely Saténové album se skvělými texty jako:

“Robil som kutila, manžela, debila,
keď si si v IKEA poličku kúpila,”

které jsou o určitém úpadku a většinou o padání na hubu. Saténové ruky se ale paradoxně za své looserství nestydí a dokonce se zdá, že jsou na své looserství pyšní.

21. V hmle od Fallgrapp

Žánr: Alternativní elektronická hudba, Indie Electronic, Experimentální elektronika

Druhý Liška na seznamu — ovšem tentokrát Juraj ze Slovenska. Společné mají však nejen jméno, ale i smysl pro detail. Juraj Liška využívá hlavně elektroniku, hlavní myšlenkou jeho zvuku je ale prokládat elektroniku s akustickými nástroji, díky čemuž se tvoří zajímavý kontrast mezi chladně znějícími elektro prvky a nejrůznějšími exotickými a subjektivním pocitem hřejivými akustickými bubny. Oproti Tomášovi také Juraj využívá i lidských hlasů, na kterých ovšem album nestojí a tvoří spíše další nástroj, jak je to pěkně slyšet na možná nejvýraznější a nejchytlavější skladbě “Session”.

20. Lusux Clan od Modré hory

Žánr: Rap, Alternativní Rap

Rap s originálním podkladem a chytrými rýmy je vždycky vysoce ceněný.

19. Nvmeri od I Dont Think So

Žánr: Alternative/Indie Rock, Indie Pop,  Synth Pop, Synth-funk, Alternative Funk, Acid Jazz, Alternative Dance

Po produkční stránce mimořádně kvalitně zpracované album kapely původně známé jako The Uniques s lehkým zvukem, ale zároveň zajímavými aranžérskými nápady a zvukovými detaily.

18. Pohledno od Nanosféra

Žánr: Pop Rock, Rock, Electropop

Tohle obzvlášť baví. Čáslavské kapele se podařilo vytvořit chytlavou a textově výraznou kytarovou hudbu, kterou je v těchto hudebních časech těžké najít. Já vím, je to trochu líné přirovnání, ale Nanosféra je tak trochu průnik Paramore a PVRIS. Obzvláště povedená je klubový dance-rock “Paralyzér”.

17. Bez klobouku boss od Kapitán Demo

Žánr: Rap, Komediální hudba

Nevím, jestli lze úplně pochopit fenomén jménem Kapitán Demo. Je to průměrný rapper s texty, které vlastně nejsou ani tak moc vtipné. Jeho přístup při kterém si s posluchačem přímo vytírá zadek, je však něco tak neotřelého, že jeho nové album je velká zábava, která se v některých částech (“Kdo to má”, “Českej humor” nebo “Kamion předjíždí kamion”) přibližuje ideálu žánrové originality. Nemělo by se zapomenout ani na vymakané audio tracky a talent pro chytlavou melodii.

16. Soul Paper Scissors od Petijee

Žánr: Alternativní R&B

Ačkoliv je R&B v českých a slovenských končinách hodně exotickým žánrem, který tady nemá tradici, rodilý prešovčan Petijee ale dokázal nahrát s rodilým američanem Milesem Bonnym pestro barevnou směs zvukových vrstev, která zní jako dlouhé dívání se na pop artové obrazy.

15. Mama neviem kedy pridem domov od Samey

Žánr: Rap

Nikdy jsem na tohoto košičana nebral nějaký zřezel. Po tom, co jsem slyšel, jak začal album projevem Janis Joplin z Woodstocku, navázal na to nejlepší českou/slovenskou rapovou písní, za poslední dobu (“Vlasy Veju Vo Vetre”), skrze kterou drze vyhrává zkreslená flangerová elektrická kytara a po tom, co mu na albu hostovali členové Kontrafaktu, asi budu muset tuhle původně součást Haha Crew pečlivě pozorovat. Produkce světové úrovně!

14. Jaro od Or

Žánr: Post-Hardcore, Noise Rock, Alternative/Indie Rock

Máte té temnoty už pokrk? Tak to máte smůlu, ani zdaleka jí není konec. Tajemné texty, nedržení se jakýchkoliv zvyklostí a mimořádně temný zvuk posouvají výrazným způsobem hranice kytarové hudby.

13. Studna v poušti od Radůza

Žánr: Vánoční hudba, Folk, Písničkářka

V těsně po sváteční době asi nemáte náladu na další Vánoce, věřím ale, že vánoční album Radůzy je tak jedinečné, že se dá poslouchat po celý rok. Nenapsal bych to lépe, proto si propůjčím to, co napsal o Studně v poušti Karel Souček pro web Hudební Knihovna: “Radůza dokázala přesně vystihnout pravou podstatu vánočních svátků.”

12. Neboj od David Stypka

Žánr: Rock, Adult Pop, Pop Rock, Alternaive/Indie Rock

O Davidovi Stypkovi toho bylo napsáno letos už hodně a jsem moc rád, že se dostal do rádií. Snad jen dodám… Protože autor tohoto textu pochází z končin vzdálených jen kousek od těch, ze kterých pochází také David Stypka, moc dobře ví, jak Neboj vyjadřuje naprosto přesně atmosféru života i povahu lidí v napůl pochmurném a napůl krásném podbeskydí, kde z nádherných přírodních scenérií vyčuhují ze země mohutné šedivé betonové budovy velko montoven a pozůstatky těžebních staveb. Snad to cítíte i z jiných částí republiky a ze Slovenska taky…

11. Vzpomínka od Richter & syn

Žánr: Experimentální hudba, Experimental Rock

Experimentální rock se samplovanými hlasy politiků, známých osobností nebo televizních postav konceptovaný jako vzpomínkové album na to “co bylo”. Jednoduchý nápad, ale skvěle zpracován.

Teď ještě prostor pro 3 alba, které se do TOP 40 nedostaly, ale byla by škoda je nezmínit:

Kingdom Come od Fiordmoss

Žánr: Experimentální elektronická hudba

Struny od Fast Food Orchestra

Žánr: Reggae, Ska-Reggae, Pop Rock

Stredovek od Korben Dallas

TOP 10:

10. Sbohem & šáteček od Wild Tides

Žánr: Alternative/Indie Rock, Rock, Rock&Roll

Kytarové album trochu ve stylu  Dinosaur Jr, jak se patří. Občas pořádný nářez, většinou melancholie a dostávání emocí ze sebe pomocí špinavého zvuku kytar a smutně zdrceného tempa bicích. Některé texty jako ten v písni “Úplně to samý” jsou až překvapivě dojemné. V tom ostatně spočívá další síla alba, když střídá nálady z nervózně rozpustilé do těžce depresivní a naopak poklidné a uklidňující jako třeba country “Nemám tě rád”. To vše je činěno jednoduše a prakticky s neměnným zvukem nástrojů. Naprosto perfektní je předposlední Rock&Rollová “Další rok bídy”.

9. Zvíře jménem Podzim od Zvíře jménem Podzim

Žánr: Alternative Folk, Art Rock, Alternative/Indie Rock, Neofolk, Experimentální hudba

Znáte takové ty ponuré nedělní odpoledne v městě, kdy se lidi začínají připravovt na další těžký pracovní den a přemítají o problémech, které každým týdnem odkládají, pátek je odhodí pryč, ale v neděli večer jsou tady zase zpátky? Asi tak nějak by se dalo nejlépe vyjádřit Zvíře jménem Podzim.

8. Eskalace dobra od J.A.R.

Žánr: Funk, Rap, G-Funk, Alternativní Rap, Synth Funk

Tak dlouho na hudební scéně, a pořád umí přijít s něčím tak svěžím jako Eskalace dobra. J.A.R. mají obrovskou výhodu, že jejich funk-rapový styl je unikátem nejen u nás, ale vůbec v celém světě. I kdyby ale nastalo těžko představitelná, ale pořád možná situace, že by se jejich styl stal novým hudebním trendem a začaly by ho hrát kapely ve velkém, pořád by J.A.R. v tomhle byli nejlepší, protože své řemeslo prostě umí a na Eskalaci dobra. Vypisováním všech povedených textových perel, rýmů a slovních hříček by se tento text příliš natáhl, tak jen ty nejlepší:

“Žádnej z nás nebere takový prachy, jak tehdy kecal Jakeš.”

“Hledám klidu koutek, kde nenajde můj proutek.”

“Správnej herec, muzikant za Chrysler, za Trabant.”

“Ty můj sladkej strýčku / pusť naplno myčku.”

“Blitzkrieg naopak / teď mi klesá tlak.”

“Závislosti mlýn / dej sem ten pervitin / nebo ti dám do fusekle granát a pár min.”

7. Intercellular Pets od Hentai Corporation

Žánr: Trash Metal, Crossover, Heavy Metal, Rock

Hentai Corporation na novém albu trochu zklidnili hormon (ne ale zase natolik, aby vyprchala jejich energie), učesali svůj zvuk a zdá se, že celkově zvukově i textově výrazně vyspěli. Není to možná taková nespoutaná jízda jako jindy, album se ale mnohem lépe poslouchá.

6. Saffron Hills od Kalle

Žánr: Alternative/Indie Rock, Písničkář(ka)

Někdy stačí dvojice muzikantů a magnetofonová páska. Veronika Buriánková a David Zeman dokázali vytvořit za skromných domácích podmínek krásné a jemné album s vyspělým skladatelstvím i výbornými anglickými texty.


5. Hmota od Tante Elze

Žánr: Alernativní Písničkář(ka), Indie Electronic, Folktronica, Alternative Folk, Experimentální hudba, Avantgardní hudba

Tante Elze umí přenést posluchače do nějakého zvláštního jiného prostoru, kde neexistuje prostor ani čas. Poslech alba by se dal asi nejlépe přirovnat k té scéne z Interstellaru, kde se ocitl Matthew McConaughey v tom zvláštním meziprostoru po tom, co vletěl do černé díry.

4. Komik do půl osmé od Květy

Žánr: Alternative/Indie Rock, Experimentální rock

Odklon od folku směrem k rocku a elektronice zapříčinil více megalomanský zvuk kapely, se kterým je kapela více přístupná běžnému posluchači, ale zůstává pořád stejně zajímavá pro hudební fajnšmekry, hledající něco neotřelého. V majstrštycích jako “Odpočinout” je tak moc slyšet, jaká úleva byla pro členy, kteří nezažívali v osobních životech úplně nejšťastnější období, že jsou zpátky a můžou se uchýlit k hudbě, která je nikdy neodmítne.

3. Prekrásný nový svet od Bad Karma Boy

Žánr: Alternative/Indie Rock, Indie Rock, New Wave, Post-Punk Revival

Tempem rozvážná, zpracováním velice jistá deska trojice z Bratislavy. Jedno z nejlépe technologicky zvládnutých alb, které moc dobře ví, jak kombinovat typické nástroje s eletronickými, stejně jako tajemnost s přístupností a ještě k tomu umí v písních i sdělit něco důležitého.

2. Jiskřící od Zrní

Žánr: Folktronica, Alternative Folk, Art Rock, Neofolk, Alternative/Indie Rock,, Experimentální hudba

Zrní jsou stále lepší ve studiu, přičemž není možné zapomenout ani na studiového mága Ondřeje Ježka, který stojí za mnoha zdejšími alby, právě na tomto si ale vyhrál nejvíce. Na Jiskřící je nejlepší, že Zrní nestojí na místě — a to nejen z hlediska jejich diskografie, ale i z hlediska jednotlivých písních na albu — neustále na posluchače vybalují něco nového a neustále obnovují a inovují svůj styl.

1. Společnost psů od Esazlesa

Žánr: Screamo, Metalcore, Post-Rock, Emo, Stoner Metal

Nikdy by mě nenapadlo, že jako nejlepší Česko-Slovenské album tohoto roku označím album, ve kterém ústřední motiv otevírací písně zní:

“O kolik lehčí byl by svět bez lidí.”

Společnost psů je ale tak silný nával emocí, jaký se jen tak neslyší ani ze zahraničích alb, že svou syrovou brutální sílou Esazlesa rozcupovali na padrť všechno ostatní, co jsme z domácí scény mohli slyšet.

1 KOMENTÁŘ

Komentář