Avicii, jeden z předních zástupců elektronické taneční hudby, zemřel. Bylo mu teprve 28 let. Připomeňte si jeho nejlepší hity, které poslouchali a tančili na ně lidé různých věkových kategorií a často i ti, kteří jinak tento hudební žánr neposlouchají.

Je sice pátek, ale v tanečních klubech bude dnes v noci nezvykle smutno.

Aviciiho PR pracovník ve svém prohlášení uvedl, že švédský DJ, vlastním jménem Tim Bergling, byl nalezen dnes odpoledne v hlavním městě Ománu v Muscatu, který hraničí se Spojenými arabskými emiráty:

„S hlubokým zármutkem oznamujeme ztrátu Tima Berglinga, též známého jako Aviciiho. Byl nalezen mrtvý v Muscatu v Ománu v pátek odpoledne 20. dubna. Rodina je zarmoucena a žádáme všechny, aby v tomto obtížném čase respektovali jejich potřebu soukromí. Žádné další prohlášení nebudou poskytnuty.”

Zatím tedy nebyly zveřejněny žádné další oficiální podrobnosti týkající se okolností jeho smrti.

Aviciiho hudba ale překročila prahy tanečních klubů a dostala se i do všedního života lidí.

Aviciiho strmý vzestup a pád

Aviciiho hudba ale překročila prahy tanečních klubů a dostala se i do všedního života lidí.

Je sice pátek, ale v tanečních klubech dnes v noci bude nezvykle smutno. Avicii byl jedním z nejpopulárnějších zástupců žánru elektronické taneční hudby (EDM). Aviciiho hudba ale překročila prahy tanečních klubů a dostala se i do všedního života lidí. Do širokého povědomí prorazil nezapomenutelným hitem “Levels” inspirovaným starým hitem Etty James “Something’s Got a Hold on Me”.

V roce 2013 se jeho píseň “Wake Me Up”, kterou nahrál ve spolupráci s Aloe Blaccem, stala dalším celosvětovým rádiovým a internetovým hitem. Na ten pak navázal hitem dalším megahitem “Hey Brother”. Jeho strmý vzestup slávy bohužel provázely i problémy s alkoholem, ne které navázaly zdravotní potíže se slinivkou.

V roce 2016 oznámil v dopise svým fanouškům, že končí s koncertováním. Pokračoval ale v produkování a skládání. Píseň “Lonely Together”, nazpívala Rita Ora a dosáhla předních příček v žebříčcích nejúspěšnějších písní.

Avicii nám zanechal za svůj krátký život neuvěřitelnou porci hitů. Připomeňte si jeho podle nás 5 nejlepších výtvorů, které dal světu:

5. Addicted To You

Strhující výkon folk-rockové zpěvačky Audry Mae za mikrofonem a Aviciiho geniální spojení retro soulu s moderní taneční hudbou, navíc ještě vyzdobeno videoklipem s filmovým příběhem o dvou loupežnicích.

4. For a Better Day

Tahle píseň zůstala trochu v zapomnění a zastíněná úspěšnějšími hity. Píseň nominována na Grammy za Electro/Dance píseň roku má ale perfektní vokály amerického zpěváka Alexe Eberta a Avicii na ní ukázal svou skladatelskou vyspělost, když pro píseň složil skvělý ústřední piánový motiv se zajímavými posloupnostmi akordů.

3. The Nights

Inspirativní a motivační “The Nights” a dojemný videoklip natočený “profesionálním proživatelem života” Rorym Kramerem, obsahuje bohatou akční sbírku svého vlastního života. Ve videoklipu surfuje, snowboarduje, skateboarduje, létá balónem, vyrábí si vlastní čtyřválcový kabriolet z Toyoty atd., zkrátka žije život, jaký si bude pamatovat, jak se v písni zpívá.

“The Nights” je exemplárním případem toho, jak Avicii inspiroval druhé.

2. Wake Me Up

Na Aviciim bylo jedinečné, jak dokázal změnit svůj styl pro svůj druhý velký světový hit. Nepokoušel se vytvořit další “Levels”, ale dokázal využít flexibilitu žánru a zapojit do písně tradiční popovou strukturu s folkovými vlivy. Taky volba Aloe Blacca pro vokály se jevila jako šťastná.

1. Levels

Aviciiho píseň, která ho učinila slavným se do hudební historie zapsala už navždy svou snadno zapamatovatelnou syntezátorovou melodií, jenž v roce 2010 rozšířila pozitivní náladu do celého světa ještě na několik let dopředu. Z písně je slyšet, jak byl Avicii na počátku své hvězdné kariéry ambiciózní a sebejistý. Spojení hudební současnosti a historie, jaké můžeme na písni slyšet, je pak třešničkou na dortu tohohle světového hitu.

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář