Jeden z nejzásadnějších hudebníků a zpěváků rock’n’rollu Little Richard zemřel ve věku 87 let. Little Richard ovlivnil velké množství vrstevníků i mladších umělců a měl tak zásadní vliv na vývoj hudby a kultury obecně.

Richard Wayne Penniman byl známý pro svůj revoluční, divoký styl hudby, jenž inspiroval mladé hudebníky po celém světě. Narodil se ve městě Macon v americké Georgii jako druhý z početné rodiny 12 dětí. S informací o úmrtí Little Richarda přišel hudební magazín Rolling Stone. Rock’n’rollový zpěvák měl 87 let.

Little Richard
Little Richard

Jako teenager byl Little Richard vyhozen z domu silně věřící rodiny a adoptovala jej rodina druhá. Ta měla pro jeho umělecký rozvoj velký vliv, protože vedla klub, kde poprvé vystoupil.

Little Richard začal hrát blues, ale jeho nejslavnější a nejúspěšnější práce — písně jako „Tutti Frutti“, „Long Tall Sally“ a „Good Golly Miss Molly“ — se objevily v polovině 50. let, kdy se začínal rozrůstat nový hudební styl, jenž navždy změnil hudbu i celou kulturu — rock’n’roll.

Jeho hudba byla převzata jeho významnými současníky Elvisem Presleym, Buddym Hollym a Billem Haleym. O pár let později byl velkou inspirací pro mladé britské hudebníky, jak se tomu říkalo „britská invaze“ — Beatles, Rolling Stones nebo The Who. Následně se k jeho odkazu hlásili také David Bowie, Rod Stewart, Lemmy Kilmister z Mötorhead a také Otis Redding. V domáci USA nebo jiných částech světa pak také James Brown, Bob Dylan a Michael Jackson nebo rockové ikony jako Jimi Hendrix a AC/DC.

V pozdních padesátých létech svůj rychlý a ostrý styl opustil a vydal se cestou gospelových písní. V šedesátých letech se ale k rock’n’rollu opět vrátil. Později v životě Little Richard také skládal písně pro děti a účinkoval v dětských pořadech.

Little Richard byl v roce 1986 mezi prvními uvedenými do Rock and rollové síně slávy. Dostal Grammy za celoživotní úspěch a vystoupil na prezidentské inauguraci Billa Clintona v roce 1992. Americká kongresová knihovna přidala do národního záznamového registru v roce 2010 jeho píseň „Tutti Frutti“. Do registru se přidávají díla, která je nutná permanentně uchovat a která jsou kulturně, historicky nebo esteticky důležitá a nebo odrážejí historii života ve Spojených státech.

Autor: Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář