Blossoms – Foolish Loving Spaces

Blossoms – Foolish Loving Spaces

Recenze | Novinky: Třetí album Blossoms Foolish Loving Spaces je pohodovým, ale někdy až příliš málo dobrodružným albem

Z anglického Stockportu pocházející Blossoms se vyplatí sledovat od jejich nadějného eponymního debutu. Od té doby se Blossoms sice neinfiltrovali mezi mainstreamovou smetánku, ale pomocí pečlivé práce a rozšiřování svých dovedností ve skladatelství i ve studiové práci na albu Cool Like You a díky předskakování takovým jménům, jakým je Noel Gallagher, se dostávali k čím dál více lidem. Jejich třetí album Foolish Loving Spaces proto bylo velice očekáváno.

Blossoms mají dar kombinovat hudbu starou a novou, a tak je mohou klidně poslouchat rodiče i jejich děti. Jejich fanoušky jsou často ti, kteří vždycky oslavovali melodičnost kapel jako Oasis a The Stone Roses a ti se zase často hlásí k odkazu Electric Light Orchestra a samozřejmě The Beatles. Takže můžeme jít tímto směrem a zjistíme kořeny Blossoms.

Blossoms (Foto: Virgin EMI Records)
Blossoms (Foto: Virgin EMI Records)

Možná ale než Beatles, se k Blossoms hodí přímo sólová kariéra McCartneyho nebo jeho kapela The Wings, protože Blossoms v sobě nemají tolik inovátorství Johna Lennona a sázejí všechny své žetony právě na sladkou melodičnost. Úvodní “If You Think This Is Real Life” jakoby vypadlo z kapsy McCartneymu v období našeho velmi oblíbeného alba Flowers in the Dirt.

Písně, ve kterých jsou slyšet ELO, Oasis i funk

Moderní prvky Blossoms pak tvoří synth-popové syntezátory a dance-funkové rytmy. Zbraní Blossoms je samozřejmě i hlas Toma Ogdena, který je výrazný a na dálku dobře identifikovatelný. Zatímco “If You Think This Is Real Life” je vyloženě retro písní, “Your Girlfriend” už obsahuje moderní melodické postupy a nástroje se pak míchají napůl se zaprášeným zvukem jako ze starých desek.

“The Keeper” je výborná píseň, na kterém Blossoms ukazují naplno svůj potenciál melodicky, který doplňuje vskutku McCartneyovský text: “I’ll hold you, I’ll kiss you, I’ll stone for you, I’ll miss you” a zakončí to skvělá kytarová psychedelická vyhrávka, která jakoby pocházela z alb Oasis po přelomu století.

Pokud jsme se bavili o inspiracemi Electric Light Orchestra, pak jejich styl připomíná hodně “Sunday Was s Friend Of Mine”, která plyne ve středně rychlém, ležérním, pohodovém tempu a zní jako soundtrack parných letních odpolední na chatě, kdy všude kolem chcípl pes a vy akorát tak sedíte a pozorujete, jak někde v dálce na poli jezdí traktor.

Poslední píseň = nejlepší píseň

Blossoms jsou prostě soundtrack pro chvilky, kdy se nemůže nic stát. Asi nic, co by nějak vyjadřovalo současnou dobu plnou strachu z pandemie, ale je dobré a mentálně zdravé se přesunout na chvíli někam jinam alespoň v hlavě.

Jak “Oh No (I Think I’m In Love)”, tak “Romance, Eh” jsou trochu kýčovité a už trochu moc přeslazené, ale náladu alba spíše kazí ty méně výraznější písně jako “My Vacant Days” nebo “My Swimming Brain”.

Nestává se to tak často, ale nejlepší písní alba je zřejmě ta poslední – “Like Gravity”. Ta se nebojí zapojit trochu více večerní atmosféry, která je trochu více mystická a ne tolik prosluněná. Rozšíření zvuku o experimentálnější prvky jako samply hlasů v děsivé ozvěně a nálady albu pomůže.

Je škoda, že oproti minulému triumfu Blossoms Cool Like You (2018) tahle kapela vydala album, na kterém sice není nic vyloženě špatného, ale člověk má zároveň problém se z něčeho nějak výrazně radovat. Album bohužel plyne až v moc podobném tempu i náladě a malá různorodost způsobí to, že mnoho písní splyne v jednu hmotu.

Blossoms – Foolish Loving Spaces

Vydáno: 31. 1. 2020
Délka: 34:05
Žánry: Indie Pop, Indie Rock, Synth-pop, New Wave
Rozhodně musíte slyšet: 2. Your Girlfriend, 3. The Keeper, 7. Romance, Eh?, 10. Like Gravity

1 KOMENTÁŘ

  1. Za mně zatím jejich nejslabší album. Přesně jak píšeš – nevýrazné, všechno se hraje na jistotu, hlavně neuhnout z vymezené cesty a nic neriskovat…

Komentář