Legendy nezávislého rocku a vynálezci vysoce dynamického rockového stylu, kteří měli stěžejní vliv na vznik grungeového hnutí a tvorbu kapel jako Nirvana, ale i Radiohead  to je bostonská kapela Pixies. A právě teď se Pixies vrátili s novým albem Beneath the Eyrie. Je proto načase si připomenout písně, kterými změnili hudební i filmový svět.

10. Wave of Mutilation

Frontman Pixies Francise Black prozradil, že se pro píseň prý inspiroval japonskými podnikateli a byznysmeny, kteří při neúspěchu a selhání v byznysu páchají sebevraždu se svými rodinami tím, že sjedou po molu do oceánu. Bubeník David Lovering píseň popsal jako „nejméně pixies píseň“ a taky jako jemnou a zasněnou. Pro web MusicRadar například řekl: „Je to lehká píseň na zahrání, ale je efektivní, jak člověka dokáže sebrat. Má velmi poutavého a zvláštního ducha. Není zde žádná píseň jako tato“.

9. Tame

Nejdivočejší dvě minuty legendárního alba Doolittle. Francise Black působí jako vlkodlak. Stejně jako mnoho písní od Pixies, i tato má strukturu popových skladeb: sloka, refrén, sloka, refrén, bridge, refrén, refrén. Píseň sama o sobě působí nepředvídatelně. “Tame“ má všechny vhodné přísady pro vytvoření vzrušující písně: sex, násilí, šeptání, sténání, křik, legrační načasování, doprovodné vokály, závěrečný komentář, strhující refrén a slavný měkký / tvrdý hlas. Je pozoruhodné, že to všechno narvali do méně než dvou minut.

8. The Holiday Song

“The Holiday Song“ je píseň o náboženství, sexualitě a vině v typickém „kabátu“ Pixies, která to všechno zabalí do dostupného melodického vozidla, které vás praští do hlavy. Píseň se také přiklání k punkovým kořenům Pixies, takže je zajímavé sledovat jak se jejich zvuk vyvinul do jejich pozdější tvorby.

7. Velouria

První singl z alba Bossanova vyšel v létě roku 1990. Jejich neúnavné turné jim získalo obrovskou fanouškovskou základnu, zvláště pak v Evropě. Nepříliš dlouho po dokončení alba Bossanova si šel Francise Black koupit burrito z mexické restaurace Uptown Taco, když najednou uslyšel v rádiu hit “Summer In the City“ od Lovin’ Spoonful (později i slavně předělána Joem Cockerem). „Totálně ho oblil pot,“ řekl Johnny Angel v biografické knize Fool the World: The Oral History of a Band Called Pixies. Prý tehdy řekl: „Poslouchej, ‘In the summer/ In the city/ In the summer/ In the city.’ Bože, přesně takhle to je ve ‘Velouria’, ‘do prd***e’. Písně jsou naštěstí úplně jiné a Pixies neměli nikdy žádný problém s autorskými právy.

6. Here Comes Your Man

Tuhle píseň napsal Francise Black, když mu bylo teprve 15 let. Poté, co jí Pixies vydali, kytarista Joey Santiago přidal do písně trochu kytary ve stylu “surf rocku” a tím dal písni úplně jiný rozměr. “Here Comes Your Man“ je zřejmě jejich nejvíce popová píseň.

5. Gouge Away

Poslední píseň na albu Doolittle, která odkazuje na biblickou pověst Samsona a Dalily. V tomto příběhu se píše o ženě Dalile, která musela zjistit zdroj Samsonovy obrovské síly. Svedla ho tedy a později zjistila, že sílu čerpal ze svých vlasů, které mu Dalile ustřihla. Pixies si však příběh upravili dle sebe a v jejich verzi použila marihuanu, aby se dozvěděla pravdu. Vokály Kim Deal se perfektně doplňují s divokým hlasem Francise Blacka.

4. Monkey Gone to Heaven

Píseň se zabývá třemi hlavními problémy životního prostředí: znečištění. V písní slyšíme pasáže o splaškách: “Sludge from New York and New Jersey“; o porušení ozonové vrsty: “Hole in the sky“; skleníkový efekt: “And if the ground is not cold, everything is gonna burn.“

Píseň byla časopisem Rolling Stone označena jako 5. nejlepší roku 1989 a později se dokonce umístila v žebříčku 500 nejlepších písní všech dob na 410 místě!

3. Debaser

Text je inspirován surrealistickým francouzským filmem Un Chien Andalou. Film zahrnuje scénu, ve které je rozřezáno ženské oko břitvou a na to odkazuje část písně: „Slicing up eyeballs / I want you to know.“ Pokud píseň dobře znáte, určitě víte, že se v ní ale opakuje vždy po sloce “I am un chien andalusia.“ Francise Black to vysvětlil takto: „Říkal jsem si: ‘Jo, udělám o tomhle píseň, ale Un Chien Andalou zní moc francouzský, takže budu zpívat un chien andalusia,’ tohle zní lépe ne?“

2. Where Is My Mind

Krátce po vzniku kapely se odjel Francis Black potápět do Karibiku. Některé z ryb ho začaly pronásledovat a právě tato zkušenost ho inspirovala k napsání této nádherné písně. Ono ikonické vokální “vytí“ v ozvěně, které je na písni slyšet , bylo inspirováno právě zvuky ryb, které ho tehdy v Karibiku pronásledovaly. Zajímavostí pro aktivní muzikanty je pak také to, že pro ozvěnu nebyl použit efekt reverb, ale ozvěna byla vytvořena z přirozeného prostředí — v koupelně. Filmovým fanouškům se pochopitelně musí okamžitě také objevit v hlavě spojitost s použitím písně na konci filmu Klub rváčů.

1. Hey

Francis Black řekl magazínu Esquire o písni: „Lidé tuto píseň milují. Je to jako naše jediná píseň R&B s tímto tří akordovým obratem. V podstatě je to naše pomalá R&B píseň nebo její verze. Nemyslím si, že jsme se to snažili. Přišlo to přirozeně. Předpokládám, že se jedná o vztahovou píseň. Není to vlastně moje vlastní historie, ale destilovaná nebo utajovaná ze starodávných příběhů mých rodičů z doby, kdy byli mladší. Věci, které jsem slyšel, nebo zvěsti, volně na základě těchto věcí.“

A jaké jsou vaše oblíbené písně Pixies? Napište nám do komentářů, jaké písně byste dali do TOP 10 Pixies a nebo jak byste jinak uspořádali seznam!

Autor: Dominik Müller, Patrik Müller

1 KOMENTÁŘ

  1. Slušný výběr.

    Ještě bych možná zmínil pár věcí z nové tvorby:

    Talent (z Head Carrier) a Indie Cindy + Blue Eyed Hexe (z Indie Cindy)

Komentář