Denní archiv:17.5.2020

Když je všude kolem zmatek a chaos a ocitnete se v temném lese, ještě se můžete dívat po malém světle ve tmě. Tím světlem ve tmě je doufám pro mnohé z vás také hudba. Tento playlist sestávající z klasik i nových písní, není jen výběrem toho, které písně názvem nebo tématem, nejvíce sedí na současnou situaci, ale spíše výběrem písní, které se tématem současnosti dotýkají a zároveň výběrem písní, který by vám měl pomoci překonat tuhle zvláštní dobu, kdy se polovina planety zastavila a uzavřela do izolace.

Playlist si můžete přehrát také na našem Spotify profilu:

Bee Gees – Stayin’ Alive

Začneme klasikou konce 70. let a jednou z nejvíce posilujících písní všech dob. Většina lidí zná Bee Gees právě díky tomuto velkému hitu a jejich disko éře. Málo která kapela se ale v průběhu své kariéry dokázala tak měnit s dobou jako Bee Gees a přitom s každým stylem a v každé době uspět. Napumpovaná píseň s videoklipem, ve kterém po více než 2 dekádách v hudebním byznysu Bee Gees procházejí městem v ruinách, je neuvěřitelně silný.

Právě schopnost přizpůsobit se dekádám dělá z Bee Gees jednu z nejlepších kapel všech dob, ačkoliv si třeba vedle velikánů jako Beatles, Pink Floyd, Led Zeppelin, Rolling Stones, zrovna na Bee Gees málokdo vzpomene. Bee Gees začínali původně jako dětská kapela, následně ovlivněni Beatles nebo The Who se dali v pubertálních letech na rockovou hudbu, aby hned na to začali skládat smutné soulové milostné písně a poté za pár let přešli do své disko éry.

Rolling Stones – Living in a Ghost Town

Situace se změnila dost rychle a tak vlna písní o současné situaci teprve přijde. Je překvapivé, že to byli zrovna rockové legendy Rolling Stones, kdo zareagovali tak rychle. “Living in a Ghost Town” je první autorská píseň Rolling Stones od roku 2012.

Nejenže návrat Rolling Stones je historický okamžik sám o sobě, ale s texty a originálním videozáznamem jinak přelidněných prázdných ulic velkých světových měst, je toto opravdu historické umělecké dílo. Odpovědní lidé by se měli postarat o to, aby se záznam i s videoklipem někde uchoval jako kulturní dědictví!

Zrní – Mír a déšť a odpuštění

Kdybych chtěl bych dramatický, dal bych do tohoto playlistu jinou píseň z alba Nebeský klid — “Dneska už na horu nevylezu, není to potřeba”, kde se zpívá o tom, co „neuděláš“. Z prorockého alba Nebeský klid raději ale zvolím tu, která je spíše modlitbou za zlepšení situace s následným průletem vesmírem. V recenzi jsem to popsal, že píseň zní, jakoby byla hlavní postava Interstellaru ne z farmy v USA, ale odněkud z Beskyd.

Nothing But Thieves – Is Everybody Going Crazy?

I anglická kapela Nothing But Thieves ve svém textu předpověděla současnou situaci. Píseň vydaná na konci března, ale nahrána o několik měsíců dříve s refrénem: Jo, všichni blázní / V poslední době se k vám nemůžu dostat / Jsme tak beznadějně vyblednutí / Cítí se také někdo tak osamocený?“ perfektně zapadá.

Radiohead – Idioteque

Někteří psychologové nejdou příliš s dnes oblíbenou pozitivní psychologií a naopak souhlasí s tím, že je vystavování se depresivním filmům nebo písním ve skutečnosti pro psychiku dobré. Náš mozek prý zase tolik nerozlišuje mezi fyzickou a emoční bolestí. Vědci jsou proto přesvědčeni, že smutné filmy způsobují zvýšenou produkci endorfinů v mozku, což nám pomáhá lépe snášet bolest způsobenou tím, co se děje v reálném životě a zbavit se stresu.

Tak tady máte ikonickou pochmurnou píseň, kterou se Radiohead tehdy vzdálili nejvíce od svého původního zvuku. „Kdo je v bunkru? Kdo je v bunkru? Ženy a děti jdou první.“

Nine Inch Nails – The Beginning Of The End

Písní s tématem, ve kterém se probírá lidská nabubřelost a až směšná představa, že se nám nemůže nic stát je samozřejmě více, ale poměrně přímá a instrumentálně jednoduchá píseň Trenta Reznora tohle vyjadřuje sice obecně, ale velice přesně.

„We think we climb so high
Up all the backs we’ve condemned
We face our consequence
This is the beginning of the end“

Jimmy Fallon, Sting & The Roots Remix – Don’t Stand So Close to Me

Perfektní humorný počin, který přichystali moderátor a komik Jimmy Fallon, jenž je, jak poznáte z videa i skvělým zpěvákem s kapelou, která v jeho pořadu účinkuje — The Roots a také samotným autorem písně kapely The Police — Stingem.

Pro anglicky nehovořící je zde prostě vysvětlení vtipu. Název a zároveň refrén Stingovy písně zní v českém jazyce:„Nestůj u mne tak blízko”. Píseň inspirována novelou Vladimira Nabokova Lolita, je původně o úchylném učiteli, který dotírá ke studentkám a některé z nich také dotírají k němu. Nyní si jí však okamžitě začali lidé spojovat s vládními doporučeními ohledně dodržování odstupů od ostatních lidí v souvislostí s prevencí šíření nového koronaviru.

Monty Python – Always Look On the Brights Side of Life

Tahle píseň pocházející z jednoho z nejlepších komediálních počinů všech dob — britského seriálu Monty Python je univerzálně použitelná na všechny trable, které se vám v životě přihodí a současná situace samozřejmě není výjimkou.

David Bowie – Five Years

Humanistická píseň o tom, že na zemi zbývá už jen 5 let bezpečného života reflektovala nejistou situaci, která panovala ve světě v době, kdy se na přelomu 60. a 70. let zase přiostřily mezinárodní vztahy a studená válka začínala být čím dál tím méně studenější, až skoro vařila a v roce 26. září bylo málem vyhozeno USA do povětří falešným poplachem.

Píseň však s řádky jako:

„And all the fat, skinny people
And all the tall, short people
And all the nobody people
And all the somebody people
I never thought I’d need so many people,“

probouzí v člověku pocity sounáležitosti se všemi zranitelnými skupinami proti nákaze.

R.E.M. – It’s the End of the World As We Know It (And I Feel Fine)

„Je konec světa, jak jsme jej znali (a já se cítím skvěle)“ — nic nevyjadřuje současnou situaci, lépe než píseň R.E.M. o přírodních katastrofách a rozpadu současné společnosti. Hned jakmile se zavřely školy — z čehož člověk hned poznal, že je zle — jsem si musel na YouTube najít živou verzi této písně, kterou R.E.M. hráli na anglickém festivalu Glastobbury v roce 1999.

Nejlepší na písni je, že ačkoliv v textu zpívá Michael Stipe o zkáze, hudbou je to vlastně pozitivní píseň. Pro mnohé z lidí to snad nakonec skončí přeci jen tím, že si dali na měsíc oraz od práce. A pro ty ostatní… Snad si poslechněte text písně a uvědomte si, že na tom vždycky můžete být hůře.

Dejte nám vědět o písních, které jste si pouštěli vy v době pandemie a dodržování sociálního odstupu!

Autor: Patrik Müller

od Patrik Müller -
Weezer, Hlasey, Gorillaz, Littl Simz

Weezer vydávají další píseň z jejich nadcházejícího alba Van Weezer. Song “Hero“ je věnován všem, co pomáhají se zvládnutím pandemie. Novou píseň vydala rovněž Halsey, která poprvé spolupracovala s americkým DJ Marshmello a vznikla z toho píseň “Be Kind“. Gorillaz věnovali píseň také, ale zesnulé legendě a jednomu ze zakladatelů afrobeatu Tonymu Allenovi. Písně vydali také Little Simz, Sia, Pokáč a další.

Kompletní playlist i s remixy, alternativními verzemi již vydaných písní nebo se znovu vydanými písněmi si můžete pustit na našem Spotify:

TIP: Weezer – Hero

Weezer přicházejí s albem vzdávajícím hold, ale možná i neurážlivým způsobem malinko utahujícím si z legendární hard rockové kapely 80. let Van Halen a klišé, které okolo nich vznikly. Jejich píseň „Hero“ se zdá být hudbou kapely bratrů Van Halenů a zpěváků Sammyho Hagara a Davida Lee Rotha lehce inspirována i po zvukové stránce, spíše je to ale návrat Weezer do svých vlastních hudebních vod, konkrétně k albu Hurley (2010). Je to třetí skladba a druhý singl ze 14. studiového alba Weezeru nazvaného jako Van Weezer.

Hudební video obsahuje fanoušky kapely, kteří si přes obrazovku podávají dopis zpěváka Riverse Cuoma a jak se ukáže na konci, dopis je poděkováním všem, kdo pomáhají se zvládnutím pandemie nemoci COVID-19.

Marshmello & Halsey – Be Kind

„Be Kind“ je povzbuzující píseň, která zpochybňuje motivy druhého člověka ve vztahu. Avšak místo toho, aby se zpěvačka v textu vracela k bolístkám minulosti, hledá něco lepšího. Uprostřed toho nakonec Halsey ujišťuje danou osobu, že zde bude, aby jej podporovala.

Je pravděpodobné, že tato píseň je o rapperovi G-Eazym, se kterým Halsey dříve chodila. Píseň je první spoluprací Halsey a kalifornského DJ Marshmello.

Gorillaz – How Far? (feat. Tony Allen & Skepta)

“How Far?” je čtvrtá píseň v hudební sérii hudby a videoklipů Gorillaz Song Machine. Píseň s britským rapperem Skeptou, legendárním bubeníkem skupin Fela Kuti a Africa ’70 Tonym Allenem vyšla dva dny poté, co ikonický bubeník ve věku 79 let zemřel.

Právě tomuto bubeníkovi pocházejícímu z Nigérie, ale později žijícímu ve Francii, jenž měl velký podíl na vzniku žánru afrobeat, Gorillaz věnovali tuto skladbu jako poctu. K jejich videoklipu pak připojili Allenův citát: “Chci se postarat o mladé — mají zprávy a já je chci je uvést do rytmu.“

Little Simz – might bang, might not

Talentovaná Londýnská rapperka Little Simz vydala EP Drop 6 a jeho otevírací písní je ostrá píseň “might bang, might not”, ve které Little Simz používá o něco tvrdší “low key” styl než na minulém albu Greay Area.

Sia – Saved My Life

Popová zpěvačka a skladatelka Sia představuje svou novou skladbu, kterou napsala s popovou hvězdou Dua Lipou a aby těch hvězd nebylo málo, produkoval jí člověk, který je vnímán jako hvězda mezi producenty – losangeleský producent Greg Kurstin.

Rhiannon Giddens – Just The Two Of Us (feat. Sxip Shirey)

Americká folková zpěvačka Rhiannon Giddens vydala novou píseň a hudební video. Píseň je předělávkou klasiky amerického soulového zpěváka Billa Witherse. Video obsahuje fotografie a videa pořízená přáteli a rodinou v karanténě a pracovníky v systémech zdravotní péče v Severní Karolíně a New Yorku. Na nahrávce je možné slyšet také dlouholetého spolupracovníka Sxipa Shireyho, který hraje na harmoniku a postaral se o elektronické zvuky, které je možné v písni slyšet. Výtěžek z písně jde do fondu Global Giving’s Coronavirus Relief Fund.

Pokáč – I když jsme plešatý ft. Anna Slováčková

Vtipná, ale vzhledem k účinkování Anny Slováčkové hlavně dojímavá píseň populárního tuzemského písničkáře Pokáče, který je součástí projektu pro pomoc s rakovinou.

Stormzy – Own it feat. Ed Sheeran & Burna Boy

„Own It“ je čtvrtý Stormzyho singl z loňského studiové alba Heavy is the Head. Je to zároveň už třetí Stormzyho spolupráce s britským popovým písničkářem Edem Sheeranem.

Magnetic Fields – I’ve Got Date With Jesus

Poslední singl amerického alternativního projektu Magnetic Fields, “I’ve Got a Date With Jesus“, je jednou z písní, která se objeví na novém albu Quickies, jenž je připravené na vydání už 15. května. Album bude obsahovat 28 polo-krátkých písniček, z nichž každá je označena excentrickým, koncepčním příběhem. Stephin Merritt se tak nejspíš chystá pokračovat v podobném stylu jako na perfektním minulém albu 50 Song Memoir, které jsme zařadili do výběru nejlepších alb roku 2017.

Další nové písně:

Mogwai – Major Threat

Paul Weller – Village

Jason Mraz – Wise Woman

Rolling Blackouts Coastal Fever – Falling Thunder

Willie Nelson – I’m the Only Hell My Mama Ever Raised

Blossoms – Paperback Writer (In Isolation)

SLEDUJTE NÁS

NOVINKY

Recenze | Novinky: St. Vincent se z křiklavého Masseduction pustila do retro béžového Daddy's Home. Album jí dodává uměleckou i osobní sebejistotu Annie Clarke, resp....

SÍŇ SLÁVY

Nietzsche by měl z Davida Bowieho radost. Jeho život přetvořil v umění a stejně ho zakončil V předchozím albu The Next Day to vypadalo, že...

NÁHODNÉ ALBUM

Recenze | Novinky: Alice In Chains se vrátili do rodného Seattlu a s Rainier Fog i nadále šíří dobré jméno kapely Třetí album po návratu...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com