Měsíční archiv:Květen 2021

Adam Vojtěch

Po dlouhém nepřetržitém zákazu provozování klubů nastává změna v protiepidemiologických opatřeních zaváděných z důvodu pandemie nemoci COVID-19. Od pondělí je možné otevřít hudební kluby. Nebude v nich ale možné tancovat a nebude v nich možné zpívat.

Upozorňujeme, že ač článek vypadá jako satirický, je ve skutečnosti založen na pravdivém stavu vládních nařízení a stejně tak citace jsou zde uvedeny pravdivé. Skutečnosti nám však připadaly natolik zábavné, že jsme jej nakonec do sekce Humor zařadili.

Návštěvníci hudebních klubů se budou muset prokazovat potvrzením antigenními a PCR testy. Na rozdíl od restaurací, kde by měly stačit i samo testy a testy prováděné v rámci pracovního testování, je tedy v případě hudebních klubů nutné prokázat provedení negativního test provedeného v jednom z akreditovaných zdravotnických zařízení provádějících testy na přítomnost viru SARS-CoV-2 v těle.

Někteří lidé tvrdí, že je to další z pomst staronového ministra Adama Vojtěch vůči všem lidem nějakým způsobem spojeným s hudbením průmyslem. Ještě před tím než se stal Adam Vojtěch nejprve profesionálním análním alpinistou a následně ministrem zdravotnictví, se nejprve na televizních obrazovkách ukázal jako zpěvák v talentové pěvecké soutěži Superstar, ve které však neuspěl. Jeho následná hudební kariéra budí podobné rozpačité pocity jako hudební kariéra Bohuše Matuše.

Největší hit Adama Vojtěcha je píseň “Declaration” obsahující dnes už legendárním refrénem, jímž se tento hudebně očividně ušislyšně analfabetický jedinec řídí dodnes:

“Fuck you, fuck you wisdom
I’m sure
I don’t need to have sex with you
But I love you”

Pro stranický deník hnutí ANO nazvaný iDNES.cz vysvětlil současná nařízení Vojtěch takto: „Tanec nesporně znamená mnohem vyšší kontakt mezi lidmi, zadýchávání se, šíření choroby,“ řekl ministr. „Jsem přesvědčen o tom, že lidé mohou přijít, sednout si, pobavit se, konzumovat, ale tanec jakožto nějaká činnost, která se vztahuje ke kontaktu mezi lidmi, umožněna v tuto chvíli není.“

Autor: Patrik Müller

Death from Above 1979, St. Vincent, Sharon Van Etten & Angel Olsen, Green Day, Ryan Adams.

Nové písně, které byly vydány v uplynulých dnech provází spousta nostalgie a navracení se zpět do 70. a 80. let. Není divu, že se lidé v těžkých časech obrací k minulosti, která může díky vzpomínkovému optimismu obsahovat pouze to, co si z ní vybereme a může tím být utišující.

Tenhle přístup zvolila St. Vincent, i Sharon Van Etten v duetu s Angel Olsen. Jelikož je ale před námi minimálně na léto vidina společenského rozvolnění, nachází se mezi písněmi rovněž vyhlídky pro lepší časy. Jako třeba staří známí Green Day, kteří měli před pandemií přijet do České republiky.

Death from Above 1979 – Free Animal

Nové album kanadského rockového dua nabízí několik skvělých písní, ale jednoznačně z něj vyčnívá zběsilá a odvázaná píseň “Free Animal”, která se zdá být tak nějak perfektní soundtrackem pro letošní léto uvolněných sociálních poměrů po měsících, kdy velká část hospodářsky rozvinutého světa strávila měsíce v poměrech se zavřenou prakticky jakoukoliv veřejnou zábavou. V parafrázi amerického komika Toma Dillona, který o následujícím létu mluvil ve svém podcastu: Je na čase vypnout Twitter. Tohle léto nebude o Trumpovi a Bidenovi nebo Palestině a Izraeli. Bude to léto bez názorů. Jedna dlouhá jízda plná šílených věcí. A tohle je perfektní soundtrack.

St. Vincent – Down

Na ostrově St. Vincent vybuchl před několika týdny vulkán La Soufrière. Prakticky přesně v době, kdy newyorská zpěvačka Annie Clarke, která si za své umělecké jméno zvolila právě název ostrova v karibském moři vydává nov album Daddy’s Home. Ač je album stejně jako minulé album MASSEDUCTION produkováno producentem, kytaristou a zpěvákem Bleachers Jackem Antonoffem, zatímco minulé album MASSEDUCTION bylo elektronické, taneční a částečně i popové, nové album Daddy’s Home se drží jejího původního přístupu s experimentováním na úrovni rockových nástrojů

“Down” je další směsicí sedmdesátkové hudby a produkčních přístupů se současnými prvky, kdy St. Vincent prokládá ostrý funkový groove vrstvami syntezátorů a kytar, zatímco refrén je plný bohatých doprovodných harmonií. Ve stejném retro duchu se nesou i všechny promo vizuální materiály k písni včetně nového videoklipu.

Sharon Van Etten & Angel Olsen – Like I Used To

Sharon Van Etten a Angel Olsen jsou zvyklé, že je někdo srovnává s nimi, a nevadí jim to. Ve skutečnosti to obě z nich považují za nejvyšší formu komplimentu. Na svém novém singlu “Like I Used To” spojily hudebnice své hlasové schopnosti a skladatelské umění a nahrály píseň, ze které čiší nostalgie. I tato píseň připomíná 70. léta. Společný singl Sharon Van Etten a Angel Olsen se produkoval zkušený a vyhledávaný producent John Congleton. Ten navíc v minulosti spolupracoval jak s Etten, tak s Olsen, takže spolupráce byla zřejmě velice logická. Ve čtvrtek k písni vyšel videoklip režírovaný Kimberly Stuckwisch a natáčený v okolí Los Angeles a Joshua Tree v Kalifornii.

„Hudbu Angel Olsen miluji už dlouho,“ napsala Sharon Van Etten na Twitteru. „Posílala mi inspiraci a podporu v mých vzestupech i pádech na cestě. Nikdy jsem si nemyslela, že seberu odvahu poslat jí nedokončenou píseň a požádat ji, aby se mnou nazpívala duet, a je to tady… Děkuji ti, @AngelOlsen, že jsi mě vyzvala k blafování, pozvedla mě a udělala tuhle píseň lepší, než kdy mohla být. Doufám, že si všichni užijete tuhle spolupráci, která trvala rok. Jsem moc ráda, že se o ni s vámi můžu podělit. Xo“

Ryan Adams – Big Colors

Fanoušci Ryana Adamse se mohou těšit z vydání dlouho avizovaného alba Big Colors. To bylo již dlouho odkládáni, když jehož vydání bylo původně stanoveno již na rok 2019. Jedná se o druhé album z Adamsovy trilogie, kterou uzavírá dvojalbum s názvem Chris. Big Colors vyjde digitálně v pátek 11. června.

Big Colors vzniklo jako soundtrack k filmu z 80. let, který nikdy neexistoval,“ říká Adams. „Wednesdays byla studie úpadku a morálky; Big Colors má působit jako snění. New York, kde toto album vzniklo, mě vždycky pohání do nových, nečekaných tvůrčích prostorů a toto album se mi přihodilo, spíš než že bych to mohl říct, že se mi přihodilo.“

Adams, který je chválen jako jeden z nejtalentovanějších rockových skladatelů své generace, byl sedmkrát nominován na Grammy a produkoval alba a písně velkých jmen jako Willie Nelson, Jesse Malin nebo Jenny Lewis, a spolupracoval s kapelami jako Weezer, Fall Out Boy, America a dalšíími.

Green Day – Pollyanna

Poté, co Green Day o víkendu upozornili na připravovanou novou hudbu, se právě podělili o překvapivý nový singl “Pollyanna“.

„Lepší časy jsou na obzoru, a abychom to oslavili, právě jsme vypustili zbrusu novou píseň,“ říká kapela o pozitivní nové skladbě. „Jděte si poslechnout Pollyannu, která je teď všude k dispozici. Nemůžeme se dočkat Hella Mega Tour!“

Nebýt pandemie, Green Day by jako velké trio headlinerů spolu s Fall Out Boy a Weezer vystoupili na Rock for People 2020. Po zrušení turné se frontman kapely Billie Joe Armstrong věnoval kromě přípravy nového alba green Day, nahráváním různých starších, především rockových písní (např. “Manic Mondays” Prince nebo “Gimme Some Thruth” Johna Lennona. Ty pak byly vydány v rámci alba No Fun Mondays.

TIP: Pond – America’s Cup

Australská indie rocková kapela Pond oznámila vydání svého devátého studiového alba s příznačným názvem 9 a podělili se o nový singl “America’s Cup”.

Bude to první album Pond, které nebude produkovaz Kevin Parker z Tame Impala od alba Beards, Wives, Denim z roku 2012. Místo toho si kapela desku produkovala sama a mixovali ji její spoluhráči James Ireland a Jay Watson.

‘America’s Cup’ navazuje na nový směr předchozího singlu Pink Lunettes s údernou funkovou basovou linkou, který hodně připomíná hudbu Prince. Stylu odpovídá i text, který se zaměřuje na kulturní změny v západní části Austrálie a města Fremantle po slavném závodu America’s Cupu v roce 1983, což byla v Austrálii hojně sledovaná soutěž sportovních jachet. Ročník závodu v roce 1983 byl zvláštní tím, že po 132 letech vůbec poprvé závod prohrál New Yorkský jachtařský klub, který do té doby pohár úspěšně obhajoval. Australský syndikát zastupující Royal Perth Yacht Club nasadil proti obhájci Liberty s kapitánem Johnem Bertrandem loď Australia II, kterou řídil Dennis Conner.

Mike Posner – Jealousy (feat. blackbear)

Mike Posner se v poslední době stal nefalšovaným eccentrikem. Někdy v těchto dnech se Posner zřejmě stále snaží dostat na Mount Everest v rámci jeho charitativního výstupu. Mezi tím ale byla vydána také píseň “Jealousy”, na které spolupracoval s rapperem a písničkářem Blackbearem.

Skladbu napsal Mike společně s Matem Mustem a také dokonce s Justinem Bieberem a produkoval ji producent RetroFuture.

“Jealousy” je první Posnerovou ochutnávkou nové hudby od doby, kdy se vydal na jedinečný výstup na Mount Everest, aby prostřednictvím stránky GoFundMe vybral peníze pro neziskovou právní kancelář The Detroit Justice Center (DJC), která pracuje po boku komunit na vytváření ekonomických příležitostí, transformaci soudního systému a podpoře spravedlivých a rovných měst. Mike Posner změnil razantně svůj životní styl poté, co v roce 2017 zemřel jeho otec, který v Detroitu působil desítky let jako právní zástupce. Mike Posner tak slyšel stav kriminality ve městě z první ruky a i proto realizoval svou obtížnou charitativní akci.

The Mountain Goats – The Slow Parts on Death Metal Albums

Minulý měsíc oznámila newyorská indie rocková kapela The Mountain Goats svou třetí desku Dark In Here. Následuje po Getting Into Knives a desce Songs For Pierre Chuvin, která vyšla pouze v boomboxech Johna Darniella, a byla představena společně s hlavním singlem “Mobile”. Druhý singl, “The Slow Parts On Death Metal Albums” je venku nyní.

Baskytarista Peter Hughes o skladbě řekl:

John Darnielle přiznává, že “The Slow Parts On Death Metal Albums” je autobiografická píseň. Zatímco verše “V novém vesmíru/ Snažím se najít masku, která mi sedí” by nově mohly nabýt doslovného významu… píseň je o chození na metalové koncerty do klubu Fender’s Ballroom v Long Beach v Kalifornii na konci 80. let a obecněji o hledání pocitu identity a společenství na podivných a občas zapovězených místech.

Aktualizovaný playlist na našem Spotify profilu:

Recenze | Novinky: When You See Yourself Kings of Leon je více zachmuřené a produkčně vylepšené

Problém Kings of Leon vždycky byl, že ač mají některé skvělé písně, jenž jsou ozdobou indie rocku a dokonce patří k mým nejoblíbenějším písním vůbec, jejich alba jako celek jsou vždycky taková nemastná neslaná a často jim chybí ta magická atmosféra živých vystoupení, která sálá na člověka i ze záznamů koncertů. Teď, když Kings of Leon vlastně nezbývá nic jiného než nahrávat alba, znamená to, že budou propracovanější, energičtější a skvělá atmosféra jejich živých vystoupení bude přenesena do studia? When You See Yourself byl unikátní pokus, jak všechno soustředit pouze do studiové práce.

Kings Of Leon. Jedna z největších a nejúspěšnějších rockových kapel tohoto století. Skupina trochu tvrdých a ješitných bratranců, co se občas poperou, občas si zamanou a odejdou z pódia dříve, pokud se jim zdálo, že je lidé málo povzbuzují. Skupina, jejíž frontman Caleb Followhill je schopen seřvat svou fanynku v backstage kvůli tomu, že mu snědla brambůrky značky Sunchips (skutečná story o setkání s kapelou z Redditu). Hlavně ale parta výborných hudebníků vedená zpěvákem s fakt hezkým hlasem.

Kings of Leon (Foto: RCA Rcords)
Kings of Leon (Foto: RCA Rcords)

Úspěch kapely je nesporný. Vždyť jejich asi dvě nejznámější písně “Sex On Fire” a “Use Somebody” byly vlastně jedny z hrstky rockových písní tohoto století, které dokázaly v hitparádových žebříčcích čelit takřka totální nadvládě všem možným odnožím elektronické popové hudby.

Když začali být Kings of Leon vnímáni jako rock pro mamky na tahu

Pravda, po tomhle jim začaly hodně fandit takové ty typické americké mladší mamky. Takové ty, co v sobotu ráno fandí dětem na fotbale a večer si ještě někdy rády vyrazí s kámoškama za kulturou. A když ve městě zrovna nehráli Nickelback, Kings of Leon pro ně byla skvělá náhrada. Podezřele vysoká přízeň této ne zrovna náročné hudební sorty lidí je v rockové komunitě něco jako polibek smrti.

Kings of Leon si ale vážnou tvář uchovávali nejen ve svých vystoupeních (možná jste si všimli, že to zrovna veselé kopy nejsou a nečekejte už vůbec, že si budou umět udělat legraci sami ze sebe), ale i díky svým prvním dvěma albům hodně ovlivněným klasickým rockem ze 70. let. (taky že v té době Kings of Leon vypadali jakoby přifrčeli v DeLoreanu ze sedmdesátek).

Na strohá, ale úderná alba Youth and Young Manhood (2003) a Aha Shake Heartbrake (2005) rocková komunita nikdy nezapomněla, respektuje je dodnes a jsou vlastně zárukou toho, že ať už budou Kings of Leon provádět cokoliv, takřka vždycky se alespoň objeví začátek věty “Měl jsem rád starší Kings of Leon, ale…” doplněný o nějakou typickou negativní větu typu “…než se zaprodali mainstreamu”, “než začali hrát pop”, “než začali hrát pro mamky” a podobně.

Když tak teď nad tím uvažuji, nikdy jsem si dostatečně neuvědomil, že Kings Of Leon jsou kapelou, která asi nejvíce v historii dokázala spojit rockery i hipstery (resp. fanoušky nezávislé hudby), aby se poté vlastně k oběma skupinám otočila zády. V tomhle se jich ale musím trochu zastat. I když alba Mechanical Bull (2013) a WALLS (2016) nestála za moc jako celek, našly se v nich některé hodně povedené jednotlivé písničky jako “Reverend”, “Waste a Moment” a především má osobně oblíbená “Find Me”.

U nového alba When You See Yourself se nějaké mega překvapení nekonají. I tady je bohužel nebo bohudík několik skvělých písní, pak ale spíše jen nudná vata okolo.

Přesto – na rozdíl od dvou posledních alb – je zde něco, co se zdá být jakousi proaktivní chutí vystoupit z takového toho pohodlíčka kapely, co už prakticky všechno dokázala a jediné, co si musí hlídat je, aby neudělala nějaký jó velký ať už tvůrčí nebo osobní přešlap. Ve zvuku kapely je slyšet určitý progres a asi se dá říct, že i snaha o určitý jednotný zvuk alba a společnou atmosféru. Album jako celek má konečně zase nějaký odstín.

Rockový western vystřídaný sousedovým pobrukováním

Album je taky trochu překvapivě vcelku zamračené. Ne, že by bylo nějak zvlášť temné, ale oproti zvuku “Pyro” či “Radioactive” z příznačně pojmenovaného Come Around Sundown (2010), které byly skutečně jako nějaké soundtracky k západům slunce pohodových dnů někde u pláže v Kalifornii, tohle je rozhodně takové buďto rovnou severské album a nebo když tak album z osamělých pouští, kde chcípla pouštní kráva.

Album na druhou stranu není rozhodně tak emocionální a dramatické jako komerčně nejúspěšnější album kapely Only By the Night (2008). Oproti tomu je to album velmi klidné. Jako nový element by se dala počítat také jazzově znějící basa v písní “Stormy Weather”  a “Supermarket”. Výraznou roli na albu hrají také retro syntezátory, které všechno vhodně dokreslují.

Úvodní a zároveň napůl titulní píseň “When You See Yourself, You Are Far Away” (byl toto původní název alba a někdo jim to rozmluvil a poradil zkrátit?) začíná hezkými kytarami. Úvody alb, to je ostatně vždycky prostor, kdy po zaznění několika tónů víte, že jste u Kings of Leon. Ti na zvuk svých kytar dbají s pečlivostí. Minulé album WALLS začínaly hezké zvonivé kytary na euforické písni “Waste a Moment”. Tentokrát Kings of Leon začínají zachmuřeně jako, před blížící se bouři, ale jejich střídání strun zní opět skvěle. Chvíli jsem si sice nebyl jistý, ale časem jsem musel uznat, že “When You See Yourself, You Are Far Away” je slušný začátek alba, který dobře připraví půdu pro jasný hit číslo jedna alba – “The Bandit”.

Čistý kovový zvuk vystřídá jemně zkreslená kytara Matthewa Followilla a přidá se v písních Kings of Leon vždycky správně masitá a poskakující basa s dopředu uhánějícími bubny. Tohle jsou přesně takoví Kings of Leon, proč je máme rádi. Sloka se protáhne skoro k minutě a půl, ale s výborně nahranými hudebními výkony a i bez studiových úprav prakticky výborným hlasem Caleba Followilla, vůbec nenudí. Tohle je prostě rock v HD. Není se co divit. Kings of Leon obyčejně používají špičkovou studiovou techniku. Žádné nahrávání doma jen do převodníku a do počítače. Vsadím se, že za kus takového předzesilovače, který byl použit na albu by si normální smrtelník koupil i slušnou ojetinu.

Ťu tůůů. ťu tůůů, ju důůů, ťu tůůů, du důůůů…” Takhle si občas prozpěvuje můj soused, když jde vynášet smetí.

Na písni pak přijde napětí ještě posilující výborný předrefrén a konečně dobrodružný refrén tohoto rockového westernu, kdy přímo cítíte vítr ve vlasech:

“Must catch the bandit
Reckless abandon
Rundown and stranded
Must catch the bandit“

Škoda, že to vystřídá asi nejpitomější píseň alba “100,000 People”. “Ťu tůůů. ťu tůůů, ju důůů, ťu tůůů, du důůůů… Ťu tůůů. ťu tůůů, ju důůů, ťu tůůů, du důůůů…” Takhle si občas prozpěvuje můj soused, když jde vynášet smetí. Musím mu, až jej potkám říct, že by mohl skládat vatové písničky pro Kings of Leon.

Středně tempý, sice trochu ospalý, ale pohodový song “Stormy Weather” vystřídá vlastně dost podobná “A Wave”. Druhá jmenovaná je ale přeci jen více dramatická a více komplexní. Dobře přichystá půdu pro jednu ze tří nejlepších písní alba “Golden Restless Age”. Nostalgická píseň jakoby střídala v zasněné sloce slunečné počasí s bouřkou. Zatímco Caleb Followill zpívá do spokojených kytar, jakmile se odmlčí kytara zaburácí temnějšími, hlubšími tóny. Vybrnkávání zvonivé kytary v refrénu zní výborně. Hezky jsou napsána i slova v refrénu. Písně zamýšlející se nad časem bývají obvykle zajímavé, protože jdou obyčejně do nějakých citlivých míst našeho života a to jaký byl a bude.

“The golden restless age
And time won’t turn the page
You’re only passing through a form of you,”

zpívá Caleb Followil v refrénu.

A téma času neopouštíme. Ač bylo při prvních pár posleších mým největším favoritem alba “The Bandit”, asi po třetím poslechu přebrala pomyslné čelo alba “Time in Disguise”. Kráska, na jejíž původ přijdete až po nějakém čase. Pauza v půli sloky přinese posluchači napětí a poněkud zamyšlený, ale ohromně stylový refrén musí nadchnout nebo minimálně zaujmout. Píseň má například se skoro až industriálními efekty v mezihře a pianem jednu z nejlepších produkcí na albu.

WALLS nebo When You See Yourself?

Zatímco strohá, temná balada “Supermarket” nenadchne, akustická píseň “Claire & Eddie” je vcelku roztomilým pokusem o Kings of Leon verzi “Ob-La-Di, Ob-La-Da”. Text je sice místy jak z nějaké skladby bez licence ze svatebního DVD, ale melodicky je to velice povedená písnička.

Až se rozjedou festivaly, jednou z „highlightů“ setlistu Kings of Leon bude asi “Echoing”. Úplně ale nevím, jak se k této písni postavit. Je to docela chytlavé, ale tenhle poskakující song mi připomíná spíše někoho jako George Ezru. Tedy, ne, že by George Ezra nebyl fajn, ale fajn je, když je to skutečně George Ezra. Je to taková nějak moc umělá píseň bez větší hloubky. Pořád ale přeci jen o něco lepší než poslední “Fairytale”, která je vyloženě jen dojezdem alba a pochybuji, že si na ní někdo vzpomene byť jen za dva roky.

Takže finální verdikt? Nové album Kings of Leon je podobné těm minulým dvěma v tom, že zase tolik výrazných písní, které byste si chtěli pustit i za několik let poté tu není. Pozitivní ale je, že album alespoň obstojí jako celek. Že jednotlivé písně mají podobný odstín, že drží pospolu. Dává taky smysl, že do pandemické doby vydali Kings of Leon vcelku výrazně zachmuřenější a pomalejší než kdy jindy. Když jsem si pouštěl minulé album WALLS, napočítal jsem 5 písní, které bych chtěl slyšet i po delší době. Jmenovitě “Waste a Moment”. “Reverend”, “Find Me” a “WALLS”. Na tomto albu by to byly asi jen 4. Je tu ale daleko více písní, které bych slyšel taky rád, byť bych je přímo nevyhledával.

“When You See Yourself, Are You Far Away”, “The Bandit”, “Golden Restless Age”, “Time in Diguise” a čtvrtinku z podílu by si klidně mohli rozdělit “Claire & Eddie”, společně s “Echoing”, “A Wave” a “Stormy Weather”. Takže možná přeci jen nakonec také 5, jestli se to tedy dá brát i takto…

To značí, že na When You See Yourself jsou písně rozprostřeny přeci jen o něco lépe. WALLS má ale zase “Reverend” a “Find Me”, které jsou IMHO o něco lepší písně než “The Bandit” a “Time in Disguise”.

Kdybych si však měl vybrat mezi WALLS a When You See Yourself, zvolil bych raději When You See Yourself. Druhá polovina WALLS byla přeci jen hodně, hodně slabá a na When You See Yourself je ta síla písní rozložena daleko lépe. A stejně tak je produkčně současné album jinde.

Kings Of Leon – When You See Yourself

Vydáno: 5.3.2021
Délka: 51:26
Žánry: Rock, Alternativní rock, Pop/Rock, Soft-Rock
Rozhodně musíte slyšet: 1. When You See Yourself, Are You Far Away, 2. The Bandit, 6. Golden Restless Age, 7. Time in Disguise

0
0,0 rating
0 z 5 (založeno na 0 recenzích)
5 (Dokonalé)0%
4 (Nadprůměr)0%
3 (Průměrné)0%
2 (Podprůměrné)0%
1 (Dno)0%

Nejsou zde ještě žádné recenze. Buď první, kdo sdělí názor na toto album!



od Patrik Müller -
Ben Cristovao Eurosong

Sledovat Eurovizi je pro člověka, co má rád hudbu asi něco jako, když si Vočko v Simpsonových otevřel učebnici pro zubaře, zapnul vrtačku a chystal si sám sobě vyvrtat zub. Je to neskutečná bolest. Sem tam se zde ale přeci jen najdou docela zajímavé hudební kousky. Ty obyčejně nevyhrávají, ale jsou tam a vyplatí se tak zhlédnout alespoň sestřih, ze kterého si člověk může vybrat alespoň dvě tři písničky, které jej zaujmou. Je to taky unikátní sonda do hudební scény jednotlivých zemí, která do určité míry reflektuje vkus obyvatel dané země.

Odhadem z těch největších hitů, co se hrají po celém světě, je z tak 50 % z USA, z 35 % z Velké Británie a o zbytek se dělí ostatní země Commonwealthu, Francie, Švédsko a někdy se k nim přidají ještě některé z latinskoamerických zemí. Jen hodně zřídka se podaří proklouznout někomu z daších evropských zemí. Ať už to byli němečtí Rammstein s hitem “Amerika” nebo nizozemec Martin Garrix, byla to spíše výjimka. Co ale vlastně poslouchají v Litvě? Co v Estonsku? Co v Rakousku? A co tam mají za zpěváky.

Evropa hluchá není

Evropa určitě nebude hudebně hluchá. V zábavním průmyslu a v hudbě tu ale obecně není tolik peněz. Když se například pořádala soutěž o nejlepší mixování písničky, který pořádal skrze svou online akademii Produce Like A Pro britský hudební producent usazený v L.A. Warren Huart (má na kontě například velký hit první dekády “How to Save a Life” od Fray nebo nahrávání s Aerosmith), vyhrál to v konkurenci okolo 1000 zvukových inženýrů a producentů z celého světa (amatéři, poloamatéři i profíci) nějaký chlapík s malým, skromným domácím studiem kdesi v Bosně a Hercegovině.

A takoví lidé jsou rozeseti po celé Evropě, ale moc lidí o nich neuslyší. Eurovize ukazuje jen špičku ledovce, ale je smutné, že jinak bychom neměli prakticky vůbec žádný kontakt.

Jaká velká škoda, že Spotify — Švédská to společnost nepřipraví alespoň playlisty evropské hudby a neukáže je uživatelů. To by pak žádná estrádní soutěž jako Eurovize nebyla třeba, ale bohužel.

Kdo ale selhává především jsou Evropské nahrávací společnosti. Třeba Warner má svou pobočku v Česku (Parlaphone), stále se zde drží také naše společnost Supraphon. Jejich moc je ale prach bídná. Supraphon se zasekl v minulosti. Parlaphone v poslední době zaznamenal určitý progres alespoň ve vizuální, když už ne v hudební stránce, ale sotva stačí ukázat hudbu lidem u nás, ne tak jí ještě distribuovat do zbytku Evropy.

Norská zpěvačka Sigrid je jedna z mála nových hudebních postav mimo Commonwealth, USA, popřípadě sousední Švédsko:

Na dobrou smlouvu u nás dosáhne navíc jen hrstka vyvolených a běda, aby z vás bylo cítit trochu alternativy! Na podporu ze strany nahrávacích společností hodné jejich jména tady často nedosáhnou ani ty nejlepší alternativní kapely jako Zrní a Květy.

U nahrávacích společností je to podobné jako u našich rádií. Nikdo nemá koule na to, aby se podíval dál než 5 let dopředu. Manažeři ve vedení chtějí za každou cenu splnit čísla a raději vsází na jistotu, která ale brzo vyhyne, namísto toho, aby se snažili udělat krok dopředu, předělat značku a podpořit kreativitu. V našem post-socialistickém systému ještě nechápeme kapitalismus dostatečně dobře. Nechápeme, že kreativita je jeho nedílnou součástí. Společnosti, co se zabývají uměním můžete těžko vést stejně jako pobočku banky nebo auto prodejny.

Kde je problém v jiných zemích nemůžu soudit, je ale velká škoda, že se sotva dozvíme sem tam o nějaké dobré francouzské hudbě. Kde je pak dobrá hudba z ostatních evropských zemí.

Problém bude pravděpodobně nejen v nahrávacích společnostech, či v marketingu, ale i v hudbě samotné. Dokážu si představit, že i ostatní země trpí na hudbu, která postrádá originalitu a když už chce napodobit světové trendy, nedokáže to tak dobře. Není pak vlastně ani důvod poslechnout si nějakou Maltskou verzi Lizzo, když si můžete poslechnout tu původní americkou Lizzo.

“Omaga“ Bena Cristovaa byla do třetice skvělou písní jakou má smysl od nás ukázat Evropě

Zpět ale k Eurovizi.

Ben Cristovao nepostoupil i když měl jednu z nejlepších písní v druhém semifinále. Alespoň tedy podle mě. Vy si o tom myslete, co chcete.

Eurovize každopádně probíhá už několik let prakticky úplně stejně. Je zde každým rokem plno rádoby dojemných popově-operních skladeb, kde se sice musí ocenit hlasový um dané zpěvačky nebo zpěváka, ale nelze přehlédnout ten kýč, a to nuceně vyvolané drama. Druhou skupinu pak tvoří euro-popové písničky se kterými přicházejí jižnější země a někdy i východní. Někdy se tam najde nějaká dobrá, chytlavá. Většinou to ale zabroušení do rádií před 15 lety, protože trendům z USA, Británie, potažmo i Švédska je to na míle vzdálené

Pak je zde vždycky parta nějakých totálních exotů, co vypadají jako tlupa na vycházce z blázince s ostrahou. To letos splnili skvělé Islanďané Daði og Gagnamagnið. Pak tu je moje oblíbená kategorie kapel na špatné akci. Vždycky se tu najdou tak jedna, dvě rockové kapely, které vypadají, že zabloudili na cestě na turné. To byla např. Gruzie a jejich brit-popová napodobenina Kasabian v podání kapely Nika Kocharov and Young Georgian Lolitaz z roku 2016 anebo nejen vokálně nezvládnuté vystoupení v podání jinak naživo vcelku světové kapely Kabát v roce 2008, kterou museli sledující tehdejšíého Eurosongu vnímat asi jako nějakou nepovedenou parodii na Rammstein. No a pak jsou tu Finové, kteří pošlou každým rokem do soutěže jednu ze svých mnoha metalových kapel. Bez toho nejede vlak.

Vystoupení Gruzijců Nika Kocharov and Young Georgian Lolitaz v roce 2016 bylo vlastně fajn, jen škoda, že byli na špatném vystoupení. Od Britů tehdy ale dostali symbolicky nejvyšší počet 12 bodů:

Vzhledem k té předvídatelnosti ostatních zemí jsme tam my poslední 3 ročníky poslali vlastně dost slušné zástupce. Po úvodních českých omylech přišel Mikolas Josef se svou ne nikterak dvakrát sofistikovanou, ale na poměry Eurovize svěží písní “Lie to Me”. Lake Malawi s chytlavou synth-popovou “Friend of a Friend”.

Ben Cristovao měl vlastně štěstí, že se soutěž loni zrušila, protože se svým více hip hopově postaveným “Revamp” by asi taky působil jako na špatné akci. Jeho letošní “Omaga” byla ale píseň, která se do této soutěže v určité míře hodila, ale zároveň byla dost daleko od té kýčovité nudy, co je tam obyčejně. Bohužel na rozdíl od Lake Malawi a Mikoláše Jozefa Cristovao a jeho tým nepochopili, že na Eurovizi je potřeba zaujmout i něčím na pódiu. To je jeden z velkých důvodů, proč v minulosti vyhrála izraelská zpěvačka napodobující slepičí zvuky a žensky vypadající stvoření s vousy (střední rod používám prosím pěkně pro zachování genderové neutrality, poněvadž nevím, jak to jinak v češtině uchytit).

Oproti zbytku Evropy vypadá náš pop v Evropě vlastně velice dobře

Cristovao neudělal salto, ani neměl svítící jezdící výtahy, a tak skončil nakonec blbě. V porovnání s ostatními je jeho píseň však dobře napsaná, originální, navíc ještě i dobově tématická. Postoupily většinou hrůzy očividně kopírující světové popové trendy v podobě popové vykrádačky Dua Lipy od řecké zpěvačky Stefanie, maltské Lizzo Destiny, kyperské Lady Gaga, Beyoncé nebo finských imitátorů Bring Me the Horizon můžeme.

Důležité je, že evropská popová mládež viděla, že díky zkostnatělým vystoupením v Eurovizi nemáme v Česku oproti zbytku Evropy žádný deficit, spíše úplně naopak

Když to porovnáte s ostatními písněmi, můžeme být zkrátka na Cristovaovu reprezentaci hrdí stejně jako na naše sportovce při dobře odvedeném výkonu.

Vystoupení, na kterém se povedlo prolomit v Eurovizi dosavadní obrázek česka jako hudebních mimoňů:

Na tom nepostupu ostatně ani nesejde. Důležité je, že evropská popová mládež viděla, že díky zkostnatělým vystoupením v Eurovizi nemáme v Česku oproti zbytku Evropy žádný deficit, spíše úplně naopak.

Nelámejme tedy nad touhle soutěží ještě úplně hůl jako Slováci. Já vím, nestojí ta za moc. Ale je to pořád způsob, jak dostat český pop ven. Sice to asi není ten nejvíce ideální způsob prezentace nové české popové hudby, jaký by si každý přál, ale pořád lepší než drátem do oka. Už jenom kolik zahraničních reakčních videí na YouTube vyjde pro každou píseň Eurovize je reklama, která se jindy nepovede, ani kdyby se ve Warneru na hlavu stavěli.

Jelikož (nejen) můj ďábelský plán poslat na Eurovision Song Contest Daniela Nekonečného a tím tuhle soutěž obrátit vzhůru nohama, už se bohužel nepodaří, nezbývá než doufat v to, že se příště vydáme zase spíše cestou posledních třech českých vystoupení v podobě moderního popu než předchozích pokusů o zkopírování dojemného, dramatického „eurocajdáku“, jak to bylo v případě Gabriely Gunčíkové a v případě duetu dvou miláčků českého bulváru Noida Bárty a Marty Jandové. Očividně je z čeho brát. Mikoláš Josefa jsem neznal ani já a někde se objevil a prolomil české ledy v této soutěži.

Tak kdo bude další?

Ben Cristovao – omaga:

Autor: Patrik Müller

Billie Eilish Black Keys Zrní Weezer

Billie Eilish opustila horrorovou atmosféru, aby klidnou písní “Your Power“ vyzvala ke vzájemnému respektu a nezneužívání své moci. Zrní uzavřeli trilogii nevydaných písní z posledního alba Nebeský klid songem „Milimetr“. Black Keys pokračují v upoutávkách na své cover album country a bluesových klasik, tentokrát s písní R. L. Burnsida “Going Down South“. Weezer zrovna vydali odložené album Van Weezer a tak je tu i nová píseň z alba, která vyšla společně s videoklipem “All the Good Ones“.

Billie Eilish – Your Power

“Snažte se nezneužívat svou moc,” zní vzkaz Billie Eilish (nejen) celému hudebnímu průmyslu. V písni “Your Power” se zbavuje velkolepých dunivých basů i horrorových videoklipů a přechází k jemným akustickým kytarám a dechberoucím, zranitelným vokálům. Zpívá o zneužívajících milencích, nátlaku a záměrné nevědomosti. Píseň představuje nápadný kontrast k děsivé, odtažité estetice předchozího alba When We All Fall Asleep, Where Do We Go? a v mnohém připomíná písně Lany Del Ray. Billie Eilish se v písni ptá: “Jak se opovažuješ? Jak jsi mohl?”, dožadující se odpovědi od násilníka a projevuje svůj talent pro písničkářství.

Zrní – Milimetr

Jindy by touhle dobou byli Zrní asi ještě někde na turné, jelikož ale je stejně jako tisíce dalších hudebníku, zasáhla tahle pandemie v tom nejcitlivějším bodě, dnes mimo jiné stěžejním pro jejich ekonomickou stránku, nezbývá než alespoň mít společně se Zrní radost z nové písně. Jedná se o třetí a poslední nevydanou píseň ze skvělého loňského alba Nebeský klid.

„Spojil jsem tři jamy ze soustředění, který mi pořád zněly v hlavě. Chtěl jsem, aby z toho byla trochu cejtit Afrika, a bavilo mě, že je to v kontextu Zrní netradiční,“ vysvětloval zpěvák kapely Honza Unger. Taky videoklip je Africe věnován, když Zrní využili archivní cestovatelské záběry afrických kmenů.

Black Keys – Going Down South

Skupina The Black Keys vydala druhý singl z připravovaného alba Delta Kream. Desáté album kapely, které vyjde 14. května, obsahuje 11 coververzí písní mississippské country a bluesové scény, které původně nahráli R. L. Burnside, Junior Kimbrough a další.

Na coververzi Burnsideovy skladby “Going Down South” se v The Keys podílejí kytarista Dan Auerbach a bubeník Pat Carney, stejně jako Kenny Brown a Eric Deaton, kteří dříve hráli po boku Burnsidea a Kimbrougha.

„To byl jeden z hitů R. L. Burnsidea!“ poznamenal Auerbach k vydání písně. „V naší verzi jsme se trochu odchýlili od originálu s falzetem a bicími, ale líbilo se nám, jak to v tu chvíli znělo. Stala se jednou z mých nejoblíbenějších na albu.“

Stejně jako minulý videoklip k písni “Crawling Kingsnake” (psali jsme i ní v minulém přehledu nových písní), lze i v tomto videoklipu zahlédnout legendární kavárnu Blue Front Cafe Jimmyho Ducka Holmese, která je nejstarším fungujícím „juke jointem“ ve Spojených státech amerických.

Weezer – All the Good Ones

Existence této písně byla poprvé odhalena 28. ledna 2021, kdy byl seznam skladeb Van Weezer na Amazon.com aktualizován tak, aby obsahoval kompletní seznam skladeb alba, kde byla “All the Good Ones” uvedena jako druhá skladba [1]. Rivers Cuomo píseň předvedl fanouškům prostřednictvím videokonferenční platformy Jitsi 30. dubna 2021.

Videoklip ke skladbě “All the Good Ones” byl vydán společně s albem 7. května 2021. Režíroval ho Jim Dirschberger, animoval Steven Gong a výtvarnou podobu mu vtiskl designér postav ze seriálu Bob’s Burgers Jay Howell.

Jessie Ware – Please

Spolu s oznámením deluxe alba své minulé skvělé desky What’s Your Pleasure Jessie Ware právě sdílela novou píseň “Please” a je to další pecka. House-popový jam s výraznou retro-basovou linkou skvěle navazuje na What’s Your Pleasure. Stejně jako při poslechu minulého alba máte i při poslechu nového singlu pocit, jako byste se vrátili do přeplněného, temného nočního klubu. Třeba i když je ve skutečnosti jen středeční ráno v časech pandemie. Jessie Ware nahrála “Please” se svým dlouholetým spolupracovníkem Jamesem Fordem a napsala jí společně se zimbabwo-americkou zpěvačkou a filantropisktkou Shungudze a skladatelem Dannym Parkerem (James Blunt, Shawn Mendes, Nick Jonas…).

Machine Gun Kelly – Love Race (feat. Kellin Quinn)

Pokud jste si mysleli, že punk-popové album rappera Machine Gun Kellyho Tickets to my Downfall byl jen krátkodobý experiment a tahle epizoda skončí, pak jste byli na omylu.

Machine Gun Kelly vydal další punk-popový singl “Love Race”, na které se podílela Kellin Quinn z rockové kapely Sleeping With Sirens a rovněž bubeník blink-182 Travis Barker. V pop-punkové skladbě „MGK“ vypráví příběh ze střední školy, kde vzpomíná na dívku svých snů. “God was a girl/The devil wore a t-shirt/Love is a game and they/Were kissing in the bleachers,” („Bůh byl holka / ďábel měl na sobě tričko / Láska je hra a oni se líbali na tribuně,”) zpívá v dokonalé nostalgické atmosféře skejťáckého období konce 90. let a začítků nového století.

Kelly a Quinn popisují, že jsou “na útěku”, aby získali zpět svou pravou lásku, a jejich hlasy s postupem písně nabývají na naléhavosti. “Love Race” navazuje na dřívější hardcore rapový singl Machine Gun Kellyho “Daywalker!”, který vydal letos v březnu, minulé punk-popvé album Tickets to My Downfall vydal na podzim 2020. V lednu Machine Gun Kelly debutoval jako hudební host legendárního amerického zábavního pořadu Saturday Night Live, kde předvedl skladby z posledního alba “Lonely” a “My Ex’s Best Friend”.

V současné době se Machine Gun Kelly chystá vydat ilustrovanou knihu, která má vycházet z jeho alba Hotel Diablo z roku 2019.

Black Midi – Slow

Objev londýnské scény black midi se podělil s fanoušky o novou píseň z nadcházejícího alba Cavalcade, které vyjde 28. května u společnosti Rough Trade. Píseň “Slow” následuje předchozí singl “John L.”. Kapela také oznámila podzimní turné po Spojených státech, které se (alespoň tedy, pokud to epidemiologické podmínky dovolí) uskuteční v roce 2021.

Accidentals – Might As Weel be Gold

Americké folkové trio Accidentals vydalo nové EP s názvem Timeout Session 1 a vyčnívá z něj krásná, poklidná písnička jako stvořená pro soundtrack deštivým dnům “Might as Well Be Gold”. Trojici Sav Buist, Katie Larson a Michael Dause doplnil se smyčci ještě folkový veterán Tom Paxton, který spolupracoval na minimalisticky aranžované skladbě “Anyway”,

London Grammar – America

London Grammar se vracejí s novou písní “America”, která je pátou skladbou z jejich připravovaného alba Californian Soil. “America” je po skladbách “How Does It Feel” a “Lose Your Head” třetí novinkou skupiny z roku 2021 a na albu Californian Soil se objeví vedle loňských singlů “Californian Soil” a “Baby It’s You”. Zpěvačka Hannah Reid o nové písni na Twitteru napsala: „Tahle píseň je o mé cestě, na které jsem se zbavila minulosti a naučila se psát hudbu po těžkém období, kdy jsem měla zdravotní problémy. Využívám myšlenku amerického snu, abych zamávala na rozloučenou věcem, které jsem už nepotřebovala.“

Californian Soil bude prvním albem London Grammar od alba Truth is a Beautiful Thing z roku 2017. Reid k nadcházejícímu albu dodává: „Tahle deska je o tom, jak získat nadvládu nad vlastním životem. Představujete si, že úspěch bude úžasný. Pak to vidíte na vlastní oči a ptáte se, proč to neovládám já? Proč mi není dovoleno mít to pod kontrolou? A souvisí to nějak s tím, že jsem žena? Pokud ano, jak to mohu udělat jinak?”

Subways – Fight

Snad jste ještě nezapomněli na skvělou pop-punkovou kapelu Subways. Ta sice zažila doby své největší slávy v první dekádě, kdy byli vítanými hosty velkých festivalů a jejich písně se dostaly do takových velkých filmů jako RocknRolla Guye Ritchieho.

Skupina The Subways oznámila svůj nový singl “Fight”, který je inspirována hnutím Black Lives Matter. Singl vznikl bezprostředně poté, co se kytarista kapely Billy Lunn loni v létě zúčastnil protestu Black Lives Matter v Londýně. „Fight’ je dopisem ve dvou částech: gesto solidarity s černošskou komunitou a barevnými komunitami, které čelí každodennímu útlaku ze strany systémového rasismu,“ řekl o skladbě Lunn. „A je to taky výzva bílé komunitě, že takový útlak skutečně existuje a že si ho musíme uvědomit a bojovat po boku marginalizovaných komunit jako spojenci.“

TIP: Sufjan Stevens – Incantation VIII

A na závěr Sufjan Stevens. Někdy není potřeba říkat vůbec nic a hudba samotné za vás řekne více než by kdy jakákoliv slova dokázala.

Playlist pouze pro tento týden:

Aktualizovaný playlist na Spotify po každém přehledu nových songů:

od Patrik Müller -
Simpsonovi Morrisey

Pokud nejste na Music Now poprvé, asi jste si všimli, že Morrissey se objevuje v komentářích docela často. Důvod je jednoduchý. Zatímco náhodně vybrané postavy hudby mají pohled na svět vlastně velice podobný, Morrissey byl odjakživa unikát a nepřestává jim být dodnes. Zatímco kdysi mu jeho schopnost být jiný než ostatní vynesla slávu, nyní mu začala být na obtíž.

Morrissey zkrátka čouhal z řady odjakživa a zatímco svou aurou zadumaného intelektuála se proslavil a lidi po celém světě jej za to zbožňovali, nyní je kolem něj aura zatrpklého postaršího muže, který jenom věčně nadává na politiku. A kdyby jen to…

Kdo se vůbec ještě dívá na nové díly Simpsonů?

V minulých komentářích jsem se Morrisseye spíše zastával. Mimo jiné i protože se mi zdálo, že vlna nenávisti směřovaná proti němu byla nechutně pokrytecká. Zatímco jeho skutečně hanlivé dřívější výroky o číňanech coby poddruhu a jeho relativizace Brejvikova atentátu takové kontroverze nepřivolaly ani náhodou, protože byly součástí radikální veganské agendy, jeho kritika londýnského starosty a podpora brexitu na něj přivolaly kletby rasistů a Hitlerů.

Kauza se seriálem Simpsonovi bohužel ukázala, že Morrissey si za to přeci jen může i trochu sám. Velká část jeho současného špatného obrazu je plně způsobena jím samotným a nikým jiným. Ukazuje se totiž, že to není jen věc svobody vyjadřování jako v jiných případech, ale jakési PR invalidity, jak ze sekce odstrašujících případů některých příruček marketingu a online komunikace.

Nemám ale rád, když zaznívají jen argumenty jedné strany. Buďme tak spravedliví a řekněme si, že ten díl Simpsonů za moc nestál. Může být ostatně jen tak dobrý, jak to ještě dovolí nové díly Simpsonů. Ti na tom dneska s kvalitou nejsou dvakrát nejlépe. Když si Simpsonovi dělali legraci z někoho dříve, byla to čest. Dneska seriál upadá mocným sešupem dolů a ničí si nálepku nejlepšího seriál všech dob.

Simpsonovi kdysi byl seriál pro intelektuály i pro masové diváky. Dnes má člověk problém pochopit, kdo se na něj pořád dívá. Jejich kulturní odkazy jsou někdy totálně plytké a levné, jindy zas naopak undergroundové. Jindy uměli tvůrci aluze a reference skrýt tak dobře, že vlastně nevadilo, že jim nerozumí. Dnes si kulturní znalec připadá u seriálu trapně a člověk, který se třeba nevyzná tak dobře v americké kultuře zase jako idiot. Zatímco na staré díly se můžete dívat pořád, z nových dílů se vám kolikrát udělá ani ne v polovině fyzicky blbě, když si vzpomenete na to, že je to pořád ten stejný seriál.

Část lidí se na seriál zřejmě ještě dívá jen ze zvyku, část lidí si udržuje seriál kvůli svému populismu. Dnešní scénáristé už z drtivé většiny nejsou ti stejní, co tvořili díly do 10. a dokonce ani 20. řady. Simpsonovi se tak bohužel stávají parodií na sebe samotné a skoro to vypadá jakoby současné série byly nějaký parodický pořadu, co běží v televizi starým dobrým Simpsonům z prvních 16. sérií. (Někteří sice tvrdí, že dobří Simpsonovi skončili 9. sérií, podle mě se ale najdou dobré díly i později. Byť  to třeba bylo po 11. sérii už spíše sitcomové a skečové než že by to bylo o dobrém příběhu jako dříve).

Aby si Simpsonovi udrželi alespoň nějaké diváky a zvedli svou sledovanost, poslední série jsou značeny snahou zalibit se určitým skupinám lidí. Byly zde dily pro „gamery“, dily pro fandy seriálů, díly pro hipstery, díly pro lidi, co se zajímají o americku politiku a ano… Taky pro lidi, co se zajímají o hudbu. Pokud u toho dílu nevypnete mozek, stejně si jej ale neužijete, i když do dané skupiny patříte.

Tvůrci Simpsonů dělali Lady Gaga reklamu, Morrisseye sepsuli

Scénáristé Simpsonů, konkrétně tedy Tim Long, jenž píše pro Simpsony díly od roku 1999, si všiml jako mnohým hudby znalých lidí, vadí dnešní Morrisseyova zatrpklost. Třeba je to Long bývalý fanoušek The Smiths, třeba si všiml, že podobné skupiny lidí, co sleduje Simpsonovi, v současnosti nesnáší Morrisseye.

Tento paradox se tak Simpsonovi snažili narvat do ústředního příběhu dílu a Líza zde vlastně zhmotnila typického diskutujícího z amerických webů jako AVClub – velkého obdivovatele moderního i staršího umění sebeidentifikjícího se jako liberála, co nestačí zírat, co to dneska ta jimi milovaná křehká duše jménem Morrissey – zastánce všech zranitelných lidí, co nezapadájí do maskulinní společnosti – dneska provádí za rasistické, sexistické, xenofóbní a bůhví ještě jaké všelijaké útoky.

Když jsem si navíc prohlížel, za kterými díly Simpsonů stojí paradoxně ještě jeden z těch přeci starších scénáristů dnešních Simpsonů Tim Long, jsou to kromě vcelku povedených a docela památných dílů jako Cena smíchu (Behind the Laughter), Simpsons Bible Stories, Bart vs. Lisa vs. 3A (Bart vs. Lisa vs. 3rd Grade) nebo Million Dollar Abie i nejhůře hodnocený díl Simpsonů na IMDB vůbec Lisa Goes Gaga. 

Pokud jste tento neslavný díl viděli, musíte snad i sami uznat, že se může jevit jako nespravedlivé, že stejný scénárista přistupoval k Lady Gaga ne že v rukavičkách, on ji snad přímo dělal reklamu ušitou na míru! Zobrazoval ji jako nějakou úžasnou pohádkovou celebritu, která pomáhá svým fanouškům najít životní smysl. Jakoby tu epizoda snad napsala sama Lady Gaga. Vlastně ani ne Gaga, ale její manažerský tým.

Simpsonovi si kolikrát dělali legraci i ze slavných hostů, co dabovali své postavy v originále – jen si vzpomeňte na Micka Jaggera s Keithem Richardsem, co zateplovali na chatě okna a sekali trávník. Nikdy jsem nepochopil, co se tvůrcům honilo hlavou (nebo peněženkou?), že stvořili tento příšerný díl.

Teď ale konečně do přítomnosti. Samotná epizoda s názvem Panic On The Streets Of Springfield má vlastně vcelku dobrý námět. Že si Lisa zamiluje někoho jako The Smiths s mladým Morrisseyem, to se jeví jako dost pravděpodobné a hodí se to k této postavě. Dabing “Scherlocka” Benedicta Cumbrbatche byl také skvělý. Vykreslit Morrisseye jako tlustého rasistu, co žere na pódiu hamburgery bylo v kontextu toho, že stejný scénárista napsal epizodu s Lady Gaga…. Docela zarážející.

Není nic horšího než brečet na Facebooku, když vás půlka světa nenávidí

Morrissey si však kope čím dál větší jámu taky úplně sám a žádné Simpsonovy k tomu ani nepotřebuje. Na Facebooku nejdříve pyšně sdílel, že bude v Simpsonech, jakmile se ale podíval na danou epizod, spustil lavinu sebe lítostných digitálních traktátů, kde dokonce hrozil žalobou (bude žalovat tvůrce Simpsonových a nebo americkou konzervativní baštu FOX?). Můžete si tipnout jak to dopadlo. Nejčastější reakce byla “Haha”, protože to taky komicky vypadalo.

Není totiž nic horšího než když jakmile vás podstatná část světa nesnáší, začnete litovat sami sebe a stěžovat si na to, že jsou na vás všichni okolo zlí. Zvlášť když máte v oblibě říkat dost kontroverzní nebo rovnou urážlivé a ohavné věci. A ještě k tomu, když fňukáte v globálně nejhorších dobách od dob studené války, kdy lidé řeší daleko horší starosti než že jsou na vás zlí v seriálu. Skoro jakoby mi to připomínalo některé české politiky, kterým jakmile klesá popularita a oni začnou brečet, že se proti nim všichni spiknuli.

Morrissey bohužel ukázal, že se jeho stranění společnosti, kdy nikdy, ani před slávou, nebyl jedním z “normálních“ lidí, projevila na jeho PR schopnostech. Dnes je totiž, ať se nám to líbí nebo ne o marketingu všechno. Žijeme v jakémsi post-kapitalismu nebo chete-li pozdním kapitalismu, kdy řada lidí už vlastně ani nerozeznává mezi profilem na sociálních sítích a skutečností. V době, kdy virtuální profily na sociálních sítí značně ovlivňují lidi třeba dokonce i pro výběr životních partnerů. Vše se samozřejmě s pandemií ještě výrazně zrychlilo.

Dneska je vlastně každý majitelem své firmy a dle intuice si tvoří svůj obraz směrem k veřejnosti a dopady vašich schopností jsou větší tím, jak moc máte na profilu lidí.

Svět hudby je specifický tím, jak se zde pere marketing s uměleckou hodnotou a jak vás neustále učí odlišit tyto dva světy. Dovolím si tvrdit, že Morrissey měl zaujmout úplně jiný postoj. I třeba kdyby s ním nebyl na 100% smířen. Mohl se třeba vyfotit v póze jako v Simpsonech a napsat něco jako: „Zas tak tlustý nejsem“. Všichni by viděli, že Morrissey není starý páprda, zasmáli se tomu a vlastně by nad Simpsony i vyhrál, protože by to byl on, kdo by se smál na konec.

Morrissey jako odstrašující příklad komunikace s fanoušky

Marketing jakožto lidský obor má v sobě dost vyčůraného (marketing bohužel nějak přitahuje slizké lidské bytosti jako Marek Prchal nebo tragédy jako Honza Nedvěd), ale také dost upřímně chytrého a taky strategického. Vlastně vám zabraňuje dělat hlouposti. Jak říká shodou okolností britský marketingový mág Rory Sutherland, marketing je vlastně než o vymýšlení nějakých geniálních nových reklam, v drtivé většině případů o zabraňování katastrofám – a zvlášť to platí čím je větší značka.

Z tohoto pohledu tak ani umělec, který nechce mít s marketingem nic společného, může ze svého dobrého marketingu a PR profitovat.

Nejde tady o klamání a lhaní, ani o věšení bulíků na nos a mazání medu kolem huby všem, kdo by se mohli uráčet poslechnout si váš singl. Je to o zachování dobrého odkazu – a tady se svět umělecký a ekonomický potkávají, protože mají na té věci naprosto stejný zájem – aby odkaz umělce, berete-li to pohledem prvním, resp. jeho značky, berete to pohledem druhým, zůstal zachován a zůstal relevantní. Marketing je vlastně taková chaoticky neutrální postava, co vykonává jen, co je dobré pro ní samotnou. Někdy tak hraje nečistou hru a dokonce škodí světu. Minimálně ve stejně případech ale taky pomáhá svět zlepšovat a Morrissey je snad chodící odstrašující příklad toho, co se stane, když na tyhle věci nemáte vůbec žádný cit a neumíte komunikovat ani s vlastními fanoušky.

Tenhle crossover Simpsonů a Morrisseye je mnohem zábavnější:

Ač tedy obsah nových alb Morrisseye je pořád dobrý, svými vztahy s veřejností si své dílo Morrissey v prakticky reálném čase ničí. Ač obsah nových dílů Simpsonových moc dobrý není, protože si udržují dobré vztahy se svými fanoušky navenek, Simpsonovi ještě pořád něco znamenají a když už nestojí za moc, alespoň se snaží nenaštvat lidi okolo. Úplně super taktika to sice není, to pak musíte věčně hledat nové dabéry, když si pár lidí na Twitteru vzpomene, že černocha musí dabovat jedině černoch.

Možná i díky tomu jsou ale Simpsonovi pořád ještě populárnější u svých starších fanoušků než u svých starších fanoušků Morrissey. A to mluvíme o seriálu, který udělil v minulosti těch urážek mnohem více než Morrissey. Jenomže s daleko větším stylem. A přesně o tom to je. Nemůžete přijít na pohřeb a začít vykládat, že váš prastrýc zemřel kvůli tomu, že kouřil 3 krabičky denně. To se nedělá.

Celá aféra je asi jako pozorovat vaše rodiče, jak se hádají. Víte, že oba nemají pravdu, ale v něčem vlastně ano. Nedivíte se, že mámu někdy s*re táta a tátu někdy s*re máma. Protože vás někdy s*rou oba. Ale stejně nechcete aby se hádali. Je to bohužel taky známka toho, že Simpsonovi i Morrissey už mají nejlepší léta za sebou. Bylo by hezké se vrátit do časů, kdy Simpsonovi dávali poprvé osmou sérii a Morrissey byl ještě v The Smiths.

Ale tyhle časy se už nikdy nevrátí, tak to tady budeme muset s oběma nějak vydržet.

Autor: Patrik Müller

SLEDUJTE NÁS

NOVINKY

Recenze | Novinky: St. Vincent se z křiklavého Masseduction pustila do retro béžového Daddy's Home. Album jí dodává uměleckou i osobní sebejistotu Annie Clarke, resp....

SÍŇ SLÁVY

RECENZE | Reedice: Nejdůležitější rock & rollové album všech dob Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band slaví reedicí 50. let. Beatles mají ve stereu...

NÁHODNÉ ALBUM

Recenze | Novinky: Mistr Dylan na Rough and Rowdy Ways střílí reference jednu za druhou, přivádí největší postavy dějin a učí dějepis, vše přitom...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com