Česká alternativní kapela Květy vydala nový povedený singl Květy, který zní méně skromně a více ambiciózně než na co jsme od této brněnské kapely zvyklí. Sam Smith přestal plakat před vilou a snaží se skrze současnou nelehkou situaci dospět. Jake Bugg je v tomhle o kus dál a za pomocí vylepšeného nového zvuku se snaží předat posluchačům motivaci. Britskou trojici pak doplňuje skotská instrumentální post-rocková kapela Mogwai, která vzhledem ke seškrtanému kalendáři vydá album již v únoru 2021.

Kompletní přehled nových písní i s alternativními verzemi, remixy, covery nebo živými verzemi naleznete zde. Nezapomeňte si na našem Spotify profilu nalézt aktualizovaný playlist pro každý týden.

TIP: Květy – Do tmy

Květy vydaly naposledy studiové album v roce 2017. Komik do půl osmé byl poznamenán tragickou smrtí přítelkyně zpěváka Kyšperského. Ten je jakoby byl ztělesněním tragikomedie. Na jednu stranu je to mistr ponuré, melancholické hudby s texty, které se hodí tak akorát do šedivých upršených podvečerů listopadu strávených někde uprostřed post-komunistického sídliště, na stranu druhou má také neodmyslitelnou komickou část. Tu ukázal například v povedeném seriálu Trpaslík Petra Kolečka v roli otloukánka právníka, kterého hrál Martin Hofmann. 

Byl to takový Trpaslíkův Žížala z Kanceláře Blaník jen s ještě větší kopou smůly. Martin Kyšperský byl ale samozřejmě ještě předtím členem kapely Mucha, jejíž existence je založena na nadsázce a drsném humoru. V uplynulém roce vydávali humorné písničky dokonce i samotné květy. Tyto písně byly zveřejňován pouze na internet a měly většinou minimalistickou folkovou/písničkářskou podobu. Nyní jsou však Květy zpět a to v plné vážnosti. Jejich píseň Do tmy ve slokách se zvonivou kytarou připomíná britský zvuk introvertního alternativního/nezávislého rocku a velikány jako například The Smith. S industriálními zvuky však Květy volí více experimentální přístup. Na Květy až nezvykle ambiciózní a rozlehlý refrén zase připomíná více spíše tuzemské ikony alternativní scény Tata Bojs. Pokud si bude album držet takovou kvalitu ve všech písních, pak se máme na co těšit! 

Sam Smith – Kids Again

Rok 2020 byl nepochybně rokem melancholie a touhy po pohodlí minulosti. Celosvětová pandemie může vyvolat pocity nostalgie, když bylo vše snazší, když jste se museli bát maximálně o to, abyste stihli včas vaši schůzku v kavárně s přáteli. Rok 2020 ale také nabízí jakýsi drsný způsob pro to, abyste dospěli. Sam Smith se v úvodu pandemie moc nevyznamenal, když dal na sociální sítě video toho, jak pláče před svou obrovskou vilou a zoufá si, že zde bude muset být na několik týdnů zavřený. Sam Smith jakoby si však prošel oním dospěním a využil své zkušenosti v tom, aby udělal z písně „Kids Again“ možný kulturní milník, na který se bude vzpomínat jako na píseň, která má v sobě otisk doby. 

Smith uvedl v rozhovoru pro Apple Music, že „Kids Again“ je poslední skladbou na jeho připravovaném novém albu. Má to být skladba, která umožňuje „sedět a dívat se zpět na všechno“. „Kids Again“ znamená uvědomit si, že ačkoliv můžete někoho milovat v určitém období svého života, neznamená to, že by měl být v každé části vašeho života. Láska, kterou k této osobě mají, nezmizela, byla určena pouze pro jednu kapitolu. Když Smith vylévá své srdce nad posledním refrénem písně, máte pocit, jako by dospěli k neochotnému, ale konečnému přijetí závěru této kapitoly.

Jake Bugg – All I Need

Zatímco Sam Smith si teprve na současný nový pandemický svět zvyká, jeho takřka sousední nottinghamský kolega Jake Bugg sdílel už rovnou motivující singl s názvem „All I Need”. Nová skladba navazuje na skladby „Rabbit Hole“ a „Saviors Of The City“, přičemž druhá z nich byla první novou hudbou zpěváka a skladatele v roce 2020, kdy byla sdílena již v dubnu a byla doplněna krátkým hudebním filmem. 

Bugg působil vždycky jako trochu mimo naši dobu. Jakoby tady omylem přicestoval časem z 50. let. Jake Bugg tak zpívá o něčem, o čem bychom čekali, ž ebude zpívat spíše nějaký daleko starší zpívá.. “Říkej mi cynický, ale originální / Snažím se zapadnout do světa, který je tak digitální,” (“Call me cynical but original / I’m trying to fit into a world that is so digital“) zpívá přes mohutné bubny a soulově naladěnou kytaru. 

Píseň zní popravdě skoro jako spíše jako něco, co bylo původně napsáno pro Emeli Sandé, ale pro Bugga, který se po tvůrčí stránce neustále hledá, tohle jistě není špatný směr, byť si nelze nepovšimnout, že píseň jede dle nějakých zajetých kolejí nějakého současného britského rádiového standardu.

Mogwai – Dry Fantasy

Mogwai ohlásili nové album As the Love Continues, které vyjde 19. února 2021, které naváže na letošní ZEROZEROZERO vydané 1. května. Skupina sdílí hlavní singl „Dry Fantasy“. Nové album bylo nahráno počátkem tohoto roku ve Worcestershire v Anglii s producentem Davem Fridmannem. Obsahuje také příspěvky od Atticuse Rosse („Midnight Flit“) nebo Coliny Stetsona („Pat Stains“). Protože album As the Love Continues  vyjde 25 let po vydání debutového singlu kapely „Tuner“ / „Lower“, podle tiskových materiálů doufá Stuart Braithwaite z Mogwai, že nové album bude pro posluchače důležité v tom, jak je dokáže přenést na nějaké jiné místo. „Pokud nejste někde, kde je to opravdu úžasné, proč tady sedíte a posloucháte nějakou divnou hudbu, jako je tato?“

Album As the Love Continues má být vydáno na vinylových, digitálních a CD formátech, stejně jako speciální edici box setu, která bude obsahovat CD, barevný dvojitý vinyl, jedno LP s demo skladbami i fotoknihu.

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář