Stejně jako minulý rok vám nabízíme přehled toho nejlepšího, co letos doposud vyšlo. Doufáme, že vám to v době vrcholící sezóny dovolených přijde vhod a doženete to, co jste si v průběhu uběhaného roku nestihli poslechnout. Znovu musíme zdůrazni, že ačkoliv bylo nahlíženo také hodně na zahraniční i české recenze alb jiných serverů, magazínů a videoblogerů, vnímaní hudby (a umění obecně) je velice subjektivní záležitost, a tak je nutné pořadí i uvedená alba vnímat trochu s rezervou. Slyšeli jsme ale i letos stovky alb, tak si troufnu říci, že máme právo některé, které nás nejvíce zaujaly, doporučit.

Pokud si myslíte, že by zde mělo být nějaké neuvedené album, které se povedlo, prosím podělte se o to v komentářích.

Nechť tedy tento seznam dobře slouží…

40. Tacoma Washington Weekday Club – The Torrent//The Fountain


Hodnocení: 84%
Země původu: USA, Wisconsin
Producent: Tacoma Washington Weekday Club
Žánry: Post-Rock, Alternative/Indie Rock, Post-Hardcore, Emo

Ponuré album zaujme hned svým úvodem, ve kterém se ozývá testování amerického poplašného systému. Tacoma Washington Weekday Club navazují na debut z minulého roku albem s albem, na kterém vyšperkovali svůj zvuk, přidali ozvěny a kombinují je s občasnými agresivními výpady.

39. Camp Cope – How To Socialise & Make Friends


Hodnocení: 83%
Země původu: Austrálie, Melbourne
Producent: Sam Johnson
Žánry: Alternative/Indie Rock

Přirozené a velice uklidňující kytarové album s dojímavými a lidskými texty, na které dámská trojice okolo zpěvačky Georgii McDonald, ukazuje ženskou sílu v tom nejlepším slova smyslu. Silná australská kytarová scéna vyslala zástupkyně, jejichž největšími zbraněmi je schopnost kombinovat smutné, 100% skutečné lidské příběhy s povzbuzujícími tóny slibující, že všechno nakonec dobře dopadne. “Just get it all out / Put it in the songs,” to je úryvek z písně “Anna”, který dokonale vyjadřuje tohle skvělé album.

38. Albert Hammond jr. – Francis Trouble


Hodnocení: 83%
Země původu: USA, Kalifornie, Los Angeles
Producent: Gus Oberg
Žánry: Alternative/Indie Rock, Indie Pop, Garage Rock, Post-Punk Revival

Alber Hammond jr. kombinuje tolik skvělého. Beatles, The Strokes, Jake Bugg, Smashing Pumpkins… Všechno tohle jakoby Albert Hammond vzal a namíchal z toho perfektní koktejl. Čtvrté sólové album kytaristy The Strokes bylo inspirováno především tragickým úmrtím jeho bratra a prozkoumává, jaký měla tato událost vliv na jeho život i hudební kariéru.

37. Loma – Loma


Hodnocení: 83%
Země původu: USA, New York City
Producent: Loma
Žánry: Dream Pop, Alternative/Indie Rock, Indie Pop, Chamber Pop, Experimentální Rock

Velice zasmušilé album, které má atmosféru připomínající člověka bloudícího v temných lesích, který vidí světlo, stále se snaží i přes pokácené stromy a jiné překážky jít za ním a i přesto, že se mu to nedaří a je už celý odřený od větví a vyčerpaný, nepřestává doufat ve změnu k lepšímu.

36. Pusha T – DAYTONA

Hodnocení: 83%
Země původu: USA, New York City, Bronx
Producent: Kanye West, Andrew Dawson, Mike Dean
Žánry: Rap

Méně konzistentní, zato více vynalézavé a odvážné album nahrál v porovnání s King Push – Darkest Before Dawn: The Prelude, Pusha T, jenž jakoby doplňoval ye a KIDS SEE GHOSTS v super silné rapové trojici, která vyšla na začátku letošního léta.

35. Sons Of Kemet – Your Queen Is A Reptile


Hodnocení: 83%
Země původu: Velká Británie, Anglie, Londýn
Producent: Shabaka Hutchings, Dilip Harris
Žánry: Avantgardní Jazz, Africký Jazz, Alternativní Rap, Karibská tradiční hudba, Jamajská hudba, World Fusion

Texty i hudbou osvážné album, které se snaží oslavovat afroamerickou komunitu po celém světě a její historii. Využívá k tomu jazz, tap, africkou hudbu, ale i vlivy jihoamerické hudby. Živelné album nabízí směs vlivů, která z něj činí zvukem jedno z nejvíce netradičních kousků tohoto roku.

34. Dream Wife – Dream Wife


Hodnocení: 83%
Země původu: Velká Británie, Anglie, Brighton
Producent: Peter Jarrett
Žánry: Punk, Punk Rock, Alternative/Indie Rock

Neuvěřitelně chytlavý punk se správnou ženskou drzostí. Máme vlastně velké štěstí, že žijeme v tomhle hudebním období, ve kterém se zároveň jde dopředu, jde zpět i jde dopředu vracením se zpět. Parafrází Bowieho citátu řečeno: Je těžké určit, kam Dream Wife půjdou po silném debutu dále, ale nuda s nimi určitě nebude.

33. I’m with Her – See You Around


Hodnocení: 83%
Země původu: USA
Producent: I’m with Her, Dom Monks
Žánry: Americana, Country, Písničkářka, Folk, Bluegrass

Debut I’m With Her je skvělou přehlídkou hudební vyspělosti, zkušenosti, zároveň ale i mladické svěžesti a inovace tradičních žánrů provedených se sebevědomím dnešního světa, ale zároveň s respektem k určitým pravidlům decentnosti a důstojnosti minulosti. Povinnost pro ty, kdo mají rádi americkou tradiční hudbu.

32. Jorja Smith – Lost & Found


Hodnocení: 83%
Země původu: Velká Británie, Anglie, West Midlands
Producent: Peter Jarrett
Žánry: R&B, Pop, Soul, Trip Hop

Hlasově neuvěřitelně talentovaná britská zpěvačka odhodlaně a s velkou jistotou vede svůj debut vstříc velkému světu se pere za všechny děti z vyloučených městských lokalit a vyloučených částí společnosti. Mezi pýchy alba se kromě jiného může řadit to, jak kapela Jorji Smith používá v prvé řadě skutečné nástroje namísto elektroniky a stejně se jim povede vytvořit album s velice aktuálním R&B zvuky.

31. Parquet Courts – Wide Awake!


Hodnocení: 83%
Země původu: USA, New York City
Producent: Danger Mouse
Žánry: Alternative/Indie Rock, Indie Rock, Post-Punk Revival

Parquet Courts jsou správní hipsteři a jakožto správní hispteři se zajímají o mnoho různorodých věcí, o které se zajímají i běžní lidé, oni se ale o to zajímají typicky hipsterským způsobem a tak se pro album nechali inspirovat kromě různých filozofů a myslitelů například, něčím tak netradičním jako nizozemskou fotbalovou strategií totálního fotbalu ze 70. let. Album hodně reaguje na aktuální společenskou situaci v USA, pokud jste s ní ale trochu seznámeni, album budete vnímat ještě lépe než jako výtvor kytarových muzikantů, kteří umí myslet mimo tradiční postupy.

30. Leon Bridges – Good Thing


Hodnocení: 83%
Země původu: USA, Texas
Producent: Niles City Sound, Ricky Reed, King Garbage, Nate Mercereau
Žánry: Soul, R&B

Energické, vášnivé album trpělivě pumpující bohatou instrumentaci obsahující nástroje staré školy, do žil posluchače. Jakmile se hudba rozezní, jakoby probouzela jakési vnitřní osvobození těla od mysli. Good Thing je modelovou ukázkou perfektního soudobého soulového alba.

29. Kimbra – Primal Heart


Hodnocení: 83%
Země původu: Nový Zéland
Producent: Kimbra, John Congleton
Žánry: R&B, Electro Pop, Alternativní Pop

Jednou z největších výher alba je, jak dokázalo předložit barvitou elektronickou instrumentaci a správně zkombinovat experimentální prvky s dobře poslouchatelným a chytlavým mainstreamovým popem. Primal Heart tedy nabízí poslech něčeho netradičního a nového s něčím podobným toho, co mozek snadno přijme, protože už to zná z minulosti.

28. Stephen Malkmus & the Jicks – Sparkle Hard


Hodnocení: 83%
Země původu: USA, Kalifornie, Santa Monice
Producent: Adam Lee
Žánry: Indie Rock, Alternative/Indie Rock

Velká muzikantská zkušenost bývalého frontmana The Pavement Stephena Malkmuse dala vzniknout tomuhle jeho dalšímu skvělému sólovému albu, které bylo hodně předčasným vánočním dárkem pro všechny fanoušky kytarové hudba 90. let.

27. Ezra Furman – Transangelic Exodus


Hodnocení: 83%
Země původu: USA, Chicago, Illnois
Producent: Tim Sandusky
Žánry: Indie Rock, Alternative/Indie Rock, Lo-Fi, Noise Pop, Písničkář

Sedmé album muzikanstkého samorosta Ezry Furmana přineslo velice skutečné příběhy úzkostlivého člověka, který si uvědomuje komplexnost světa a chtěl by zažít všechny ty vzlety i pády, jenže jeho strach vyjít ze svého pohodlného osobního prostoru a paranoidní mysl mu to nedovolí. Tohle zvukem trochu retro album je sdělením naopak zcela aktuální a ať už to Ezra Furman zamýšlel či nikoliv, povedlo se mu vytvořit skvělý sociální i psychologický komentář.

26. Soccer Mommy – Clean


Hodnocení: 83%
Země původu: USA, Tenessee, Naschville
Producent: Socer Mommy, Ali Chant
Žánry: Indie Rock, Alternative/Indie Rock, Lo-Fi, Alternativní písničkářka

Sophie Allison pod svým vtipným pseudonymem vyjadřující stereotyp amerických přecitlivělých matek, vydala velice silná debut. Soccer Mommy poslouchá ráda alternativní hudbu, ale nezapomíná ani na své dívčí idoly Taylor Swift a Avril Lavigne. Má tak v krvi tu správnou kombinaci talentu na snadno dostupné melodie a zároveň taky dar přemýšlet a tvořit sofistikovaně. Její debut Clean je velice skromný svým zvukem a instrumentací, ale ve skutečnosti je díky své přirozenosti a bezprostřednosti daleko větší než leckterá alba s větším rozpočtem.

25. George Fitzgerald – All That Must Be


Hodnocení: 83%
Země původu: Velká Británie, Anglie, Londýn
Producent: George Fitzgerald
Žánry: Taneční hudba, Club/Dance, Garage, House, Dubstep

Britský DJ a producent George Fitzgerald byl u toho, když se dubstep stal masivně populárním a i to, že žil ve dvou ideálních evropských městech pro pozorování změn v hudbě — Londýně a Berlíně — mu pomohlo vnímat a pochopit, kam směřuje současná elektronická hudba. Z pozorovatele, posluchače a člověka, který pracoval v hudebním průmyslu, se stal samotný tvůrce a své letité zkušenosti dokázal parádně využít i na svém druhém albu plné délky se skvělými prostornými elektronickými instrumentacemi.

24. John Prine – The Tree of Forgiveness


Hodnocení: 83%
Země původu: USA, Illnois
Producent: George Fitzgerald
Žánry: Písničkář, Folk

Některým písničkářům přibývající věk neuvěřitelně sluší a jsou ve stáří ještě lepší než v dobách, kdy se proslavili. John Prine předkládá na The Tree of Forgiveness album plné inspirativního životního přístupu mísícího moudrost, humor a víru, díky kterému čelí blížící se smrti s hlavou nahoře.

23. Brandi Carlile – By the Way I Forgive You


Hodnocení: 83%
Země původu: USA, Illnois
Producent: Dave Cobb
Žánry: Písničkářka, Alternativní Country, Americana, Folk Rock

Někomu, kdo již zná Brandi Carlile, by možná mohla scházet její rocková nátura z minulého alba The Firewatcher’s Daughter (2015). Takto vyspělé album po muzikantské i textařské stránce, jakým je By the Way I Forgive You, je ale myslím dostatečnou náhradou.

22. Frankie Cosmos – Vessel


Hodnocení: 83%
Země původu: USA, Illnois
Producent: Dave Cobb
Žánry: Indie Pop, Indie Rock, Lo-Fi, Alternative/Indie Rock

Ačkoliv je tedy album nahrané jen pomocí jedné zkreslené kytary, skromné bicí soupravy, basy a občasného, opět velice skromně znějícího syntezátoru, jeho velikost přesahuje první dojem. Už jen (ale nejen) kvůli tomu poselství, u kterého nám Frankie Cosmos připomíná, že: „Being alive / matters quite a bit / even when you feel like shit.” (“Cítit se naživu, na tom vcelku záleží. / Dokonce i když se cítíte na hovno”).

21. Kali Uchis – Isolation


Hodnocení: 83%
Země původu: USA, Virginie
Producent: Autumn Rowe, BadBadNotGood, David Sitek, DJ Dahi, Gorillaz, Greg Kurstin, Jairus Mozee, Jeff Gitty, Josh Crocker, Kali Uchis, Kevin Parker, Larrance Dopson, Midas Touch, Om’Mas Keith, Romil, Sounwave, Steve Lacy, The Rude Boyz, The Wlderness, Thundercat, Two Inch Punch, Wayne Gordon
Žánry: R&B, Neo-Soul, Bossa nova, Reggaeton, Funk, Bedroom pop

Kali Uchis se na svém debutu Isolation ukázala jako zdatná umělkyně i organizátorka cizích nápadů, která umí spolupracovat s těmi nejlepšími z branže. A ti si ní nespolupracují náhodou. Potenciální překážkou Kali by na budoucích deskách mohl být onen zmiňovaný hlas, jehož velkou předností je sice barva a přízvuk, ztrácí ale v rozsahu. Druhou pak neochota Kali sdělovat detaily o sobě samotné. Nyní má ale kariéru rozjetou skvěle a vzhledem k její značné inteligenci v provádění tvůrčích kroků o ní není třeba mít starosti ani příště. Ať už přijde s čímkoliv, bude to zajímavé. Hlavně to chce nezamrznout a nepokoušet se nahrát debutové Isolation znovu.

20. Judas Priest – Firepower


Hodnocení: 84%
Země původu: Velká Británie, Anglie, Birmingham
Producent: Tom Allom, Andy Sneap
Žánry: Heavy Metal

Člověk může kroutit hlavou, nemusí věřit, že je to pravda, ale to je tak všechno, co může udělat s tím, v jaké neuvěřitelně dobré formé se najednou vrátili Judas Priest a s omlazenou sestavou vydávají své nejlepší album za posledních 30 let.

19. Sleep – The Sciences


Hodnocení: 84%
Země původu: USA, Kalifornie, San Jose
Producent: Sleep
Žánry: Doom Metal, Stoner Metal

Sleep jsou právem považováni za jedny z nejlepších kapel doom a stoner metalu. Vysoce hypnotické riffy, spiritualismus v textech a HD produkce roku 2018, udělají z The Sciences sebevědomého potomka slavných desek minulosti, které znějí jako óda na rané doby Black Sabbath Sleep’s Holy Mountain z roku 1993.

18. Jon Hopkins – Singularity


Hodnocení: 84%
Země původu: Velká Británie, Anglie, Londýn
Producent: Jon Hopkins
Žánry: Alternativní elektronická hudba, Experimentální Elektronická hudba, Experimentální techno, Tech House, Ambientní techno, Instrumentální hudba, Microhouse

Celkově místy váhavé Singularity nedosahuje obrovské, zničující sebejistoty a tvůrčí odvahy ze zvukově hrubé Immunity, kreativnímu, různorodému a vrstvenému zvuku z Insides (2009) nebo ambientnímu, tiššímu ale atmosférou velice hustému soundtracku k filmu Monsters (2010). I tak se ale učeň Jon Hopkins znovu přibližuje velice blízko svému mistrovi Brianu Enovi a to přesto, že ten vydal mimořádně silnou sbírku z posledních 33 let. To není jen tak!

17. Car Seat Headrest – Twin Fantasy (Face to Face)


Hodnocení: 84%
Země původu: USA, Virginie
Producent: Car Seat Headrest
Žánry: Indie Rock, Lo-Fi Pop, Power Pop, Písničkář

Jistě by z Twin Fantasy šlo vymáčknout teď, když ho mohli konečně nahrát jakkoliv, ještě více emocí. Možná je ale právě tento všudypřítomný smutek a nejistota právě tím, co dělá album výjimečným a je to důvod, proč si ho lidé oblíbili v roce 2011 ještě jako poloamatérský počin nahraný na notebook na zadním sedadle auta.

16. Jack White – Boarding House Reach


Hodnocení: 84%
Země původu: USA, Michigan, Detroit
Producent: Jack White
Žánry: Alternative/Indie Rock, Experimentální Rock, Blues Rock

Ti, kdo by hledali v albu nějaké celistvé poselství, ho asi příliš nenajdou, protože album je více méně o tom, jak se Jack Whita snaží vymanit z kazajky svého žánrového omezení. O textových sdělení ale ani White Stripes nikdy příliš nebylo. Málo lidí zajímá o čem je “Seven Nation Army”, protože sdělení je vždycky přehlušeno popěvkem tisíců hlav, které zpívají melodii jednoho z nejznámějších kytarových riffů všech dob. Boarding House Reach je ale především 44 minutovou přehlídkou entusiasmu a svěží kreativity. Není tohle právě to hlavní, co se od Jacka Whita očekává? Navíc od nás Čechů bude mít White plus za toho Dvořáka. Škoda jen, že ačkoliv album zní celkově zajímavě a drží napjatého posluchače na kraji židle, jednotlivé písně na albu jsou tak chladné, že je docela těžké si je oblíbit.

15. Screaming Females – All at Once


Hodnocení: 84%
Země původu: USA, New Jersey
Producent: Matt Bayles, Screaming Females
Žánry: Alternative/Indie Rock, Punk Rock

Screaming Females není zase tolik rozdílné od alba minulého, ale jakoby si vzalo to nejlepší ze silných a chytlavých písní jako “Wishing Well” i energických jako “Ripe” a na » All at Once « to všechno melodicky více vypiplali, vylepšili po produkční stránce, i lépe zazpívali. » All at Once « je díky tomu šťavnatější a efektivnější než cokoliv jiného od Screaming Females. Obdivuhodná je taky schopnost Screaming Females kritizovat dnešní svět tak, že jejich poselství nakonec vyzní jako pozitivní.

14. Franz Ferdinand – Always Ascending


Hodnocení: 84%
Země původu: Velká Británie, Skotsko, Glasgow
Producent: Philippe Zdar, Mike Horner, Pierre Juarez
Žánry: Alternative/Indie Rock, New Wave, Electro Rock, Dance Rock, Dance-Punk

Transformace zvuku Franz Ferdinand dopadla nad očekávání dobře a jejich transformace na taneční párty rockovou kapelu baví nejen výraznými a vynalézavými melodiemi, ale i vtipnými texty. Jak perfektně zkombinovali původní zvuk s retro diskotékou 80. let je obdivuhodné.

13. The Breeders – All Nerve


Hodnocení: 84%
Země původu: USA, Massachusetts, Boston
Producent: Steve Albini
Žánry: Alternative/Indie Rock, Grunge

Nevíme, jestli si The Breeders vůbec všimli, že už není rok 1991, jejich forma nás nechává trochu na pochybách. Kim Deal je v pěvecké formě jako nikdy předtím a stejné to je i s jejími texty, ve kterých si nebere servítky a zpívá vše stejně ostře, jaké jsou ostré jejich špinavé kytary. Kdo jiný by mohl tohle album nahrávat než legendární Steve Albini.

12. Jonny Greenwood – Phantom Thread (O.S.T)


Hodnocení: 84%
Země původu: Velká Británie, Anglie, Oxford
Producent: Graeme Stewart
Žánry: Soundtrack, Filmová hudba

Kytarista Radiohead ukázal svůj talent, když zkomponoval jeden z nejlepších soundtracků tohoto roku. Samotný film s českým názvem Nit z příznaků byl spíše průměrný, hudba ho ale posunula do lehkého nadprůměru.

11. Janelle Monáe – Dirty Computer


Hodnocení: 84%
Země původu: USA, Kansas
Producent: Janelle Monae, Nate Wonder, Chuck Lightning, Sean “Diddy” Combs, Nana Kwabena, Roman Gian, Arthur, Jon Jon Traxx, Wynne Bennett, Jon Brion, Mattman & Robin, Organized Noize
Žánry: Pop, R&B, Alternativní Pop, Neo-Soul, Funk, Rap

Janelle Monáe se projevila opět jako mimořádná osobnost, která se umí obklopit těmi správnými lidmi a předat album, které je lehké, přístupně, ale zároveň jiné než od ostatních. Ženská síla, která z tohoto alba čiší, je neuvěřitelná.

10. Brian Eno – Music for Installations


Hodnocení: 85%
Země původu: Velká Británie, Anglie, Suffolk
Producent: Brian Eno
Žánry: Ambientní hudba, Instrumentální hudba, Experimentální elektronická hudba

Music for Installations je mimořádně silná kolekce unikátních písní, která mapuje více než tři dekády jednoho z nejpozoruhodnějších skladatelů moderní hudby.

9. Black Foxxes – Reiði


Hodnocení: 85%
Země původu: Velká Británie, Anglie, Devon
Producent: George Perks
Žánry: Alternative/Indie Rock, Emo, Grunge, Hard Rock

Black Foxxes jsou pořád dost melancholičtí a emocionální na to, aby se dali označovat jako emo, Reiði se však na rozdíl od debutu tolik netopí ve svém vlastním smutku, ale hudba je celkově tak nějak více údernější, bojovnější a Black Foxxes o toho jdou více na plno.

8. Andrew W.K. – You’re Not Alone


Hodnocení: 85%
Země původu: USA, Kalifornie, Stanford
Producent: Andrew W.K.
Žánry: Hard Rock, Alternativní Metal

Jedno z nejzábavnějších alb tohoto roku. Je oddechové a ještě i předá velice chytré a motivující poselství. Jaký skvělý způsob, jak se vrátit s novým albem po 12 letech! A navíc pořád ve stejných bílých kalhotech a triku a s chutí pařit ještě větší než jindy.

7. Young Fathers – Cocoa Sugar


Hodnocení: 85%
Země původu: Velká Británie, Skotsko, Edinburgh
Producent: Young Fathers
Žánry: Alternativní Rap, Indie Electronic

Třetí album trojice Young Fathers dokazuje, že jsou to umělci, kteří nehledí na trendy a umí myslet jinak než ostatní. I přes jejich nezávislost a těžkou uchopitelnost, ale dokázali své třetí studiové album standardní délky Cocoa Sugar podat s takovou vášní, že je to pravděpodobně jejich zatím nejpřístupnější album vůbec.

6. Kanye West – ye


Hodnocení: 85%
Země původu: USA, Georgie, Atlanta
Producent: Kanye West, Mike Dean,7 Aurelius, Aaron Lammer,Andy C, Apex Martin, Benny Blanco, Caroline Shaw, Che Pope, Eric Danchick,Francis and the Lights, Irv Gotti, Noah Goldstein,Pi’erre Bourne, Scott Carter, Ty Dolla Sign
Žánry: Rap, Alternativní Rap, R&B

Kanye nejdříve zešílel, pak to vypadalo, že zešílel zase a nakonec se ukázalo, že dokázal opět svou komplikovanou osobnost vtisknout do něčeho, co se vymyká naprosto všemu, co šlo letos slyšet. ye není ani přijetí vlastní bipolární osobností, ale přímo její oslava. Kanye je zase minimálně o 10 let před ostatníma.

5. MGMT – Little Dark Age


Hodnocení: 85%
Země původu: USA, Connecticut
Producent:
Žánry: Indie Pop, Synth Pop, Alternative/Indie Rock, Psychedelický pop, Electro Pop, Neo- Psychedelia

MGTM předvedli návrat jako blázen. Možná už ani nikdo nečekal, že by se někdy mohli vrátit na úroveň svého debutového alba Oracular Spectacular vydaného před 11 lety. MGTM se vrátili k chytlavým melodiím, na které stejně většina čekala, i když to možná málo lidí vyslovilo nahlas a dosáhli toho pomocí elektro psychedelie. Tato směs produkčního podivínství, chytrých změn a popových akordových posloupností, je děsně silná. Jejich kritika špatného využívání moderních technologií by nemohlo být přesnější.

4. KIDS SEE GHOSTS (Kanye West a Kid Cudi) – KIDS SEE GHOSTS


Hodnocení: 86%
Země původu: USA
Producent: Kanye West, Kid Cudi, André 3000, Andrew Dawson, Andy C, Benny Blanco, BoogzDaBeast, Cashmere Cat, Dot da Genius, Evan Mast, Francis and the Lights, Jeff Bhasker, Justin Vernon, Mike Dean,Noah Goldstein, Plain Pat, Russell “Love” Crew
Žánry: Alternativní Rap, Rap, Psychedelciký rap, Rap Rock

Kid Cudi je raper, který dokáže vydat alba, která budou figurovat na seznamu nejhorších, Kanye West ho ale postavil do role, která byla pro něj stvořená. Oba se potýkali v minulých letech s psychickými problémy a zavítali ve své mysli do koutů, které běžní lidé nikdy nenavštíví. Oba tyhle vzpomínky na temnotu vzali a přetvořili ve zvláštní směs rapu, psychedelie a grunge, která nemá obdoby.

3. Rival Consoles – Persona


Hodnocení: 86%
Země původu: Velká Británie, Anglie, Leicester
Producent: Rival Consoles, Ryan West
Žánry: Experimentální Techno, Techno

Rival Consoles dokáže operovat s opatrným vyjadřováním jemnosti lidské duše stejně dobře, jako pracovat s megalomanskými nápady. Nejlepší je, že pokud album správně vnímáte, zachová ve vás určité pocity, které setrvají ještě dlouho po vypnutí alba. Jakoby se albu skutečně podařilo vyvrtat díru přímo do vašeho vědomí a něco tam v něm uchovat. Persona patří naprosto právem mezi nejlépe hodnocená hudební alba tohoto roku.

2. Hot Snakes – Jericho Sirens


Hodnocení: 87%
Země původu: USA, Kalifornie, San Diego
Producent: Ben Moore
Žánry: Post-Hardcore, Post-Punk, Alternative/Indie Rock, Garage Punk

14 let trvalo, než Hot Snakes vydali album, ale znovu dokázali, že ať už se objeví kdykoliv, pokaždé vyhodí všechna ostatní alba do povětří. Ta surovost, se kterou Hot Snakes hrají, je neuvěřitelná. Takto namíchaný lektvar Reise a Froberga překypuje temnou energií a je výraznější, i účinnější než 99% letošních alb.

1. Shame – Songs Of Praise


Hodnocení: 88%
Země původu: Velká Británie, Anglie, Londýn
Producent: Dan Foat & Nathan Boddy
Žánry: Post-Punk, Punk, Alternative/Indie Rock

V roce 2016 bylo podle Music NOW albem roku Bowieho Blackstar vydané v netradičně brzkém termínu po novém roce, kdy nastává obvykle hudební okurková sezóna, nyní má ke stejnému kousku našlápnuta ještě minulý rok naprosto neznámá londýnská parta paličatých mileniálních punkerů Shame.

2 KOMENTÁŘE

 1. Zdravím,
  takové to rekapitulování mám věru rád _ člověk se těší, co se tam naskytne… ták a jdeme kritizovat 😀
  ???? Stick in the Wheel / Eleanor Friedberger / Amen Dunes / U.S. Girls / Lucy Dacus / Superchunk ????
  ???? Jeff Rosenstock / Kamasi Washington / Neko Case / Yo La Tengo / Laurie Anderson / No Age ????
  ???? Nils Frahm / Mount Eerie / Tracyanne & Danny / Father John Misty / Gruff Rhys / Field Music ????
  ???? DJ Koze / Oneohtrix Point Never / Marmozets / Ty Segall / Ought / Preoccupations / Snail Mail ????

  Ale hlavně tedy: Hookworms / A.A.L. (Against All Logic) / Beach House / Let’s Eat Grandma / Deafheaven
  = určitě budou nahoře v mém konečném výčtu nejlepších alb v tomhle roce!
  = hanba Vám 😛 za trest do první řady na koncert Marcuse & Martinuse, co poslouchá má 13 sestřenice 😀

  PS: jsem rád, že vůbec něco takového děláte, takže každopádně palec nahoru _ je to přeci jenom subjektivní názor 🙂 _ a díky za nové objevy a to jest Dream Wife, Frankie Cosmos a Loma.

  • Nemáte zač, proto to děláme 🙂 Díky za tipy. Hodně z nich jsem slyšel, ale prostě se sem nevešly. Alb dneska vychází fakt hodně a je těžké mezi nimi vybírat. Snažili jsme se i o to, aby bylo zastoupeno hodně žánrů, aby byla nějaká pestrost a vybírat vyloženě ta alba, která byla nějakým způsobem výrazná a jednoznačně pro nás vyčuhovala z řady. To je třeba důvod, proč se těsně nevešli Hookworms, Ty Segall, U.S. Girls, Superchunk nebo Neko Case, ale vešlo se (a hodně vysoko) ye od Kanyeho, Kali Uchi, Andrew W.K. atd. Určitě by se našla alba, které zní více jako umění, ta alba vámi zmíněná jsou taková sofistikovanější a umělecky vyspělejší, jenže hlavním kritériem pro nás v podstatě bylo: „Na jaká alba si nejvíce vzpomínáme a vzpomínáme na ně v dobrém.“ Takže asi tak 😉

   V tom vašem výčtu je ale několik, kterým jsem nevěnoval pozornost, tak třeba v konečném seznamu na konci roku objevíte i nějaké album z vašeho seznamu.

   Jinak… Je jeden z těch emailů, co jste zadával pravý? Rádi bychom konečný seznam na konci roku doplnili o nějaké tipy čtenářů. Mohl(a) byste třeba vybrat pár alb z těch, co jste uvedl(a) a napsat pár vět k tomu? Stačí jedna/dvě věty, prosté vysvětlení proč se Vám dané album hodně líbilo. Když tak se domluvíme přes e-mail.

   P.S. Omlouváme se za to, že Váš komentář nebyl nejprve vidět, menší technické problémy… Nyní už by mělo být vše OK.

Komentář