Česko prožívá první pondělí po dvou měsících bez populárního seriálu Most!, který se zařadil nejen mezi jedny z nejvíce sledovaných, ale i nejlépe hodnocených počinů z české seriálové scény. K seriálu patřil neodmyslitelně i skvělý výběr muziky nejčastěji z ruky samotného režiséra Jana Prušinovského. Pojďte si připomenout ty nejlepší písně ze seriálu Most!

Wonderful Life – Black

Píseň s lehce tajemnou atmosférou se objevila na konci úvodního dílu. Byla vydaná v roce 1987 a byla napsána výrazem zdánlivé absurdity našeho života jako člověka, což se k tématům seriálu perfektně hodí.

Do You Really Want to Hurt Me – Culture Club

Hudba použitá ve striptýzovém klubu bosse mosteckého podsvětí Romana. Pohodová píseň byla vydaná jako singl v roce 1982. V americké hitparádě obsadila po vydání píseň druhou příčku a ve Velké Británií dokonce první.

Dirty Deeds Done Dirt Cheap – AC/DC

Konec druhého dílu a píseň AC/DC. “Dirty Needs Done Dirt Cheap” je úvodní písní stejnojmenného druhého alba a byla vydaná v roce 1976.

Blaze of Glory – Jon Bon Jovi

Píseň použitá, když se Luďan snažil vybrat pro Romana výpalné v samotné “domácí” Severce. Píseň byla vydaná v roce 1990 a je inspirovaná divokým západem. Výborně se tak hodila při střetu Luďana s hospodským Edou. “Blaze of Glory” byla použitá ve westernovém fimu Young Guns II, kde si mimo jiné zahrál vedlejší roli vězně i sám Jon Bon Jovi.

Money – Pink Floyd

Příznačná píseň k vybírání výpalného. “Money” je skladba z jednoho z nejzásadnějších alb rockové historie The Dark Side of the Moon, které vyšlo v roce 1973. Píseň napsal basista Roger Waters a má být protestem proti chamtivost lidí.

Paradise City – Guns N’ Roses

Píseň byla použitá při jedné z Luďanových návštěvách Severky, kdy Čočkin představuje elektronické cigarety štamgastům.

Píseň o frustraci mužů, kteří žijí ve velkoměstech byla vydaná v roce 1988 a dosáhla v americké hitparádě 5. místo a v britské 6. místo. Píseň napsal Slash, když spolu s kapelou hráli v autobuse náhodné skladby. Sám několikrát řekl, že je to jeho nejoblíbenější píseň od Guns N’ Roses.

Smalltown Boy – Bronski Beat

Píseň trefně použitá na konci 3. dílu, kde je nejprve záběr na vyprázdněnou Severku a následně Tondu, který si strojkem holí hlavu dohola a rozhodne se kvůli zlomenému srdci přidat k místním skinheadům.

Píseň byla vydaná v roce 1984 a byla první skladbou na debutovém albu britské skupiny Bronski Beat Age of Consent. Píseň popisuje útlak homosexuálů v 80. letech ve Skotsku. Píseň obsadila první místo v Belgické a Nizozemské hitparádě.

Know Your Rights – The Clash

Píseň, kterou jsme měli možnost slyšet v každém díle, neboť je vždy použitá v úvodním klipu každé epizody.

Je prvním vydaným singlem Clash v roce 1982 z alba Combat Rock. Zaměřuje se na práva chudých.

Run to the Hills – Iron Maiden

Použito na konci předposledního dílu, kde se střetli “bosohlavci” v čele s Romanem proti Romům v čele s Luďanem.

Píseň byla načasována a uatřižena tak, aby perfektně pasovala do děje. Když se “Run to the Hills” rozjíždí, jeden z “bosohlavců” zjišťuje, že Čočkin nedýchá.

Píseň má dokumentovat konflikt mezi evropskými osadníky v “Novém Světě” a původním obyvatelstvem. Píseň je napsána z obou úhlů pohledů. V první sloce je pohled původního obyvatelstva, ve zbytku písně pohled evropanů.

Don’t Stop Believin’ – Journey

Závěrečná píseň plná emocí vyvolala po tragikomickém konci jiskřičku opravdové naděje pro hlavní hrdiny seriálu.

Pravděpodobně nejznámější píseň od skupiny Journey, vydaná v roce 1981 a její nejslavnější světová kinematografická vsuvka přišla taktéž pro finální scénu a to v kultovním mafiánsko-rodinném dramatu The Sopranos.

Autor: Dominik Müller, Patrik Müller

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Komentář