Měsíční archiv:Září 2021

Bring Me the Horizon James Blake Nick Cave St Vincent

Mimořádně plodná anglická kapela Bring Me the Horizon znovu dokazuje, proč je jednou z mála současných původně kytarových kapel, které dokážou zaujmout mladé posluchače. James Blake nepřestává udivovat se svou kreativitou na singlu “Say What You Will”. Nick Cave vydává další nevydané skladby z posledních alb, což je u tohoto velikána velká událost. St. Vincent zase těsně po vydání nového alba nezahálí a už se stará o vydání svého černohumorně laděného filmu, ke kterému vydává i stejnojmennou ústřední píseň “The Nowhere Inn”.

Dostaneme se i k jednomu hudebnímu bonbonku v podobě děsně zábavného coveru “Enter Sandman” Metallicy a také k nové verzi mixtape Maca Millera Faces, které měl Mac Miller rozpracováno a stejně jako minulé album jej dopracovali jeho přátelé.

Bring Me the Horizon – DiE4u

Bring Me The Horizon pokračují ve vydávání písní ze série EP POST HUMAN a vydávají nový singl “DiE4u”. “DiE4u” je píseň o toxických posedlostech, neřestech a věcech, kterých se nemůžete zbavit,” říká frontman Bring Me the horizon Oli Sykes. „Myslím, že spousta lidí si prošla velmi podobným bojem, když teď byli pod zámkem, postavili se tváří v tvář sami sobě a zjistili, kdo opravdu jste a co je důležité. Ta píseň je pro mě vítězná a emotivní, protože to byl čas uvědomění si, že je třeba nakopnout věci, které nejsou dobré, a rozhodnout se, že se zlepším. Souvisí také s hlubším tématem o nás jako společnosti a o tom, jak se musíme podívat na to, jak se chováme sami k sobě, k sobě navzájem i ke světu,” řekl Oli Sykes. Píseň má nezvykle popový zvuk a jemnou melodii, v průběhu se však přidávají i tvrdé kytary a “screaming” vycházející z počátků kapely začínající v temných a agresivních metalových žánrech.

James Blake – Say What You Will

Nové album Jamese Blakea Friends That Break Your Heart mělo původně vyjít už minulý týden, ale kvůli zpoždění výroby vinylů způsobenému společností kvůli pandemie bylo vydání odloženo na říjen. Tento týden však přesto vyráží James Blake na americké turné, které začíná čtvrtečním koncertem v San Diegu. A dnes se po prvních singlech “Say What You Will” a “Life Is Not The Same” podělil i o další novou píseň z LP.  Tato nová píseň, “Famous Last Words” se vyznačuje pulzujícími syntezátory, které postupně přechází v majestátný orchestr a doplňují dechberoucí metafyzickou atmosféru. “A nemůžu uvěřit, že o tobě pořád mluvím,” zpívá Blake v jakési emocionální katarzi o neopětované lásce.

Nick Cave – Earthlings

Nick Cave & the Bad Seeds se podělili o píseň “Earthlings”, která byla nahrána během natáčení alba Ghosteen v roce 2019 a objeví se na chystaném albu B-Sides & Rarities Part II. jehož vydání je naplánováno na 22. října. Nově vydanou skladbu Nick Cave popisuje jako “chybějící článek, který spojuje Ghosteen dohromady” a jako “krásnou píseň, která prostě utekla”.

Chystanou kompilaci sestavili Nick Cave a Warren Ellis a navazuje na původní album B-Sides & Rarities z roku 2005. Nová nabídka obsahuje 27 raritních a dosud nevydaných skladeb z let 2006-2020, včetně původních nahrávek písní “Skeleton Tree”, “Girl In Amber” a “Bright Horses”.  K B-Sides & Rarities Part II Cave řekl: „Původní B-Sides & Rarities se mi vždycky líbily víc než všechna naše ostatní alba. Je to jediné, které bych si dobrovolně poslechl. Působí uvolněněji, místy dokonce trochu nesmyslně, ale v celém textu jsou krásné písničky. I v drobnosti některých písní je cosi, co je bližší jejich původnímu duchu.  B-Sides & Rarities Part II je pokračováním této zvláštní a krásné sbírky ztracených písní The Bad Seeds,” prozradil Nick Cave.

„Miluji závěrečnou stranu posledního disku, protože odhaluje malé a křehké začátky některých mých oblíbených písní Bad Seeds. ‘Waiting For You’ doplněná bizarní rytmickou skladbou ‘Canning Factory’, nádherná ‘Life Per Se’ považovaná za příliš smutnou pro Skeleton Tree a Earthlings, kterou někteří považují za nejlepší skladbu z Ghosteen sessions,” poodhalil na co se mohou posluchači těšit na novém albu dosud nevydaných B stran.

St. Vincent – The Nowhere Inn

Mockumenty byly jednu dobu děsně populární a byly děsně populární mezi kapelami. Možná proto, že asi první mockument, který kdy vznikl byl o fiktivní kapele Spinal Tap. Mockumenty tak natočilo i mnoho českých kapel jako Mňága a Žďorp nebo Visací zámek. V době, kdy je společnost nastavena tak, že si ze sebe příliš legraci udělat neumí však mockumenty zažily jistý ústup. St. Vincent se však nyní rozhodla tenhle žánr navrátit zpět ve snímku s názvem The Nowhere Inn. Ve fiktivním dokumentu o dokumentu fiktivní štáb dokumentu zjistí, že Annie Clarke je v normální životě příliš nudná osoba a nesouhlasí to s odvážnou St. Vincent, kterou všichni znají z pódia. A tak se Annie Clarke rozhodne, že bude St. Vincent i v normálním životě, aby byla pro dokument zajímavější. Jak asi lze očekávat, to se naprosto vymkne kontrole a z Annie Clarke se v soukromí stane nebezpečné monstrum.

Vydání tohoto mockumentu podporuje stejnojmenná skladba, která je velmi různorodá a ve 4 a půl minutách jakoby snad stačila shrnout celou hudební kariéru St. Vincent od elektronické hudby přes pinkfloydí velkolepou rytmiku, avantgardní pop až po experimentální rockovou hudbu.

TIP: Mac DeMarco – Enter Sandman

Tento týden bylo vydáno cover album Metallicy The Metallica Blacklist, na kterém si jiní hudebníci vypůjčili písně od Metallicy, aby je nahráli podle sebe a jednak tím vyjádřili poděkování Metallice za dlouholetou inspiraci a také aby tím podpořili jimi vybrané charitativní společnosti. Zatímco tak některé písně již byly vydány předem jako ochutnávky (např. cover “Sad But True” od St. Vincent), některé jsme měli možnost slyšet poprvé. Z celého alba se vyjímá jako jeden z nejlepších coverů tento cover jedné z nejznámějších heavy metalových písní všech dob “Enter Sandman” od amerického nezávislého písničkáře a psychedelického rockera Maca DeMarca, který snad ze všech nejlépe pochopil zvukovou podstatu ranných písní Metallicy a dal písni produkované slavným producentem Bobem Rockem prachem vonící garážovou verzi, která zní skoro jako něco, co předcházelo a scházelo tehdejší verzi “Enter Sandman”. Zní to, jakoby se MacDemarco vrátil časem a nahrál Metallice zahulené demo téhle písně.

Mac Miller – Colors and Shapes

Po několika upoutávkách vydaných skrze sociální sítě na začátku roku bylo oficiálně oznámeno, že vyjde jedenáctý mixtape zesnulého Maca Millera. Bude se jmenovat Faces a 15. října se objeví na streamovacích platformách. Projekt byl původně vydán již v roce 2014 a obsahoval 24 skladeb a další příspěvky od Earla Sweatshirta, ScHoolboye Q, Sira Michaela Rocka, Ricka Rosse, Mikea Jonese, Vince Staplese a dalších postav. Nyní se však představí toto album s jedinečnou, ponurou produkcí, kterou měl Mac Miller rozdělanou a pracoval na ní prostřednictvím svého druhého uměleckého jména Larry Fisherman. Velkou roli na nové verzi alba hraje kreativní basista Thundercat

K zásadní písni alba Faces “Colors and Shapes” byl vydán také působivý surrealistický videoklip v jehož hlavní rolí je pes. Píseň připomíná zážitek spojený s užíváním látky LSD, které bylo mimochodem několikrát úspěšně testováno pro poskytování úlevy duševně nemocným pacientům s post-traumatickou stresovou poruchou nebo depresí. V úvodu skladby mluví známý americký psycholog Timothy Leary, který byl během svého života velkým zastáncem právě psychotropních látek jako LSD.. Text pak popisuje Mac Millerovy nadpozemské zážitky.

od Patrik Müller -
Lana Del Rey Halsey Stereophonics Lash&Grey

Sotva jsme stačili vstřebat její minulé album Chemtrails Over the Country Club a Lana Del Rey je zpět. Ukazuje se, že současná Lana Del Rey, jakožto vyzrálá osobnost, která sází na autenticitu více než dříve, zastiňuje své dřívejší já, byť třeba z jejich současných singlů většinou nejsou tak velké hity jako dříve. Do podobné fáze kariéry i života se dnes dostala Halsey, které pomohli k lepší seberealizaci možná překvapivě legendy elektronické i rockové industriální hudby Nine Inch Nails. Stereophonics slaví 25 let a k tomuto výročí přišli s ostrou, ale jak je jim sobě vlastní také pozitivní peckou.

Slovenskou scénu zde zastupuje dream popové duo Lash & Gray. Americký indie folk Big Thief i Sufjan Stevens v kolaborativním albu s Angelo De Augustine. Nový Zéland pak indie popová kapela Yumi Zouma.

TIP: Lana Del Rey – Arcadia

Lana Del Rey je zpět. Nejnovější singl zpěvačky a skladatelky je stejně jako mnoho jejich jiných písní o částech Los Angeles. Tentokrát se Lana Del Rey vydává hlavně do části Arcadia, poté ale přirovnává sebe samotnou a své tělo k Los Angeles. Klavírní baladu produkoval Drew Erickson a dal jí hodně staroškolský háv, který silně připomímá éru amerických tradičních popových interpretů 40. let. Tato spolupráce ve srovnání s jejími minulými písněmi ukazuje, jak se dá dost různě nahrát piánová balada. Zatímco piánové balady jako “Love Song” nebo “Chemtrails Over the Country Club” připomínaly spíše podklady starých filmových písní, zde je orchestr výraznější a Lana Del Rey působí spíše jako zpěvačka broadwayského muzikálu a jedná se o jednu z jejich nejvíce emocionálních písní.

Lana Del Rey zpívá o hotelech Hilton a Land Roveru. Ve videoklipu tančí v obývacím pokoji a promítá se na ni losangeleská doprava a světla města. Video se na konci změní a uzavírá jej outro, které oficiálně není součástí singlu na streamovacích službách. Nové album Blue Banisters, původně pojmenováno jako Rock Candy Sweet Del Rey představuje už od dubna, ale jehož vydání bylo odloženo z plánovaného 4. července na později. Nyní má album vyjít 22. října a má obsahovat tři singly, které Del Rey překvapivě vydala již v květnu. Rychle tak následuje její předchozí album Chemtrails Over the Country Club, které vyšlo teprve v březnu.

Halsey – Girl is a Gun

Nine Inch Halsey, jak se v této fází její kariéry dá přezdívat Ashley Nicolette Frangipane vydala album vedené poměrně nečekaně Nine inch Nails. Atticus Ross a Trent Reznor se podíleli jak na produkci, tak na skládání písní. Zatímco ale na produkci se podíleli pouze Nine Inch Nails, na skládání písní většinu spolupracovali i s popovými skladateli a producenty. Na této písni kromě samotné Halsey tak pracovali ještě John Cunningham, který s Halsey spolupracoval na minulém albu Maniac a nebo jste jeho práci mohli zaslehchnout na albech XXXTentacion, Aleca Benjamina nebo Miley Cyrus.

Píseň “Girl is a Gun” je jedna z výrazných písní nového alba. Její síla je především v tom, jak kombinuje experimentální elementy a divokou elektroniku společně s popovou melodičností a chytlavostí vokální linky. Temně zabarvená elektronika Nine Inch Nails tak kontrastuje s vokály Halsey zpívajícími melodii, která by mohla být pro svou návykovost použita klidně i v reklamě na žvýkačky (nebo něměcký obchod s nábytkem a nebo jeden český elektronický obchod).

Stereophonics – Hanging On Your Hinges

Welšská kapela Stereophonics se vrátila asi v trochu jiném stylu než jsme čekali. Není to jejich klasická hitová britpopová kombinace akustických a elektrických kytar. Tentokrát je to klasická rocková sestava a lehce naštvaný rock ve stylu britských T-Rex, Iggyho Popa nebo amerických ZZ Top. Píseň je první, která byla představena z nadcházejícího alba Oochya!, které je naplánováno na 4. března 2022.

Po osmnácti měsících výluky a zároveň v roce pětadvacetiletého výročí kapely je ‘Hanging On Your Hinges’ optimistickým a zároveň vzdorovitým výkřikem, kdy se kapela vrací ke garážovému rocku písní jako “Bartender & The Thief”, ke kterým má Kelly Jones slabost. „Poté, co jsme na minulém albu (Kind, pozn. red.) udělali několik opravdu emocionálně vedených a introspektivních písní, jsme se rozhodli, že se tentokrát vrátíme s razancí a dáme fanouškům něco, u čeho se trochu odvážou. Název alba (Oochya!, pozn. red.) bylo vždycky rčení, které jsme s kapelou používali ve studiu a které znamenalo: “Pojďme si to užít”. Je to výbuch energie a optimismu, a to jsme chtěli předat i s “Hinges’,” řekl o nové písni a novém albu zpěvák Stereophonics Kelly Jones.

Lash & Grey – After War

Nadějné slovenské duo Lash & Grey vydalo novou, akusticky založenou píseň “After War”. Duo se ve folkově inspirované instrumentaci vydává do míst poklidného popu a příjemný, sametově chraplavý hlas Kristíny Mihal’ové vede píseň směrem k chill popové pohodě. Nálada písně se však neustálé střídá akord od akordu. Uvolněnou atmosféru západu slunce pozdního léta spolu tak střídají záhadně znějící, pompézní smyčcové aranže na pozadí.

Singl “After War” upoutává na jejich nové album Blossoms Of Your World, které vyjde 24. září.

Sufjan Stevens & Angelo De Augustine – Cimmerian Shade + You Give Death A Bad Name

Američtí písničkáři Sufjan Stevens a Angelo Der Augustine debutují své spojení dvěma novými písněmi z připravovaného společného alba A Beginner’s Mind. Píseň Cimmerian Shade” je i přes svou klidnou povahu inspirovaná filmem “Mlčení jehňátek”. Druhý singl “You Give Death A Bad Name” je zase inpirována filmem Noc oživlých mrtvol.

O písni “Cimmerian Shade”, která je zpívaná z pohledu antagonisty filmu Mlčení jehňátek Buffalo Billa (známého jako Jame Gumb), Angelo řekl: “Mnoho autorů má citové vazby k postavám, které vytvářejí. Ale v tomto případě mě zajímalo, jak se postava cítí, když je stvořena. Ve svých představách jsem dával vědomí výtvoru někoho jiného. Píseň je v podstatě dialogem mezi stvořením a stvořitelem, který se snaží najít pochopení pro některé ze stejných otázek, jaké si klademe my sami o existenci, svobodné vůli, osudu, účelu, vedení a o tom, zda někdo nebo něco tam venku naslouchá nebo se zajímá.”

Celé album vyjde již 24. září. Tady si zatím můžete poslechnout oba singly.

Big Thief – Certainty

Miláčci součané anglofonní indie scény Big Thief se nedávno podělili o své první písně od roku 2019, kdy vyšla jejich hudební komunitou i kritiky vychvalovaná alba U.F.O.F. Two Hands. Singly “Little Things” a “Sparrow” nyní doplňuje další nová skladba “Certainty”.

Okolnosti vzniku písně byly velice kuriozní. Big Thief napsali “Certainty” během třídenního výpadku proudu ve studiu Flying Cloud Sama Eviana na severu státu New York, kde nahrávali na čtyřstopý disk. Adrianne Lenkerová a Buck Meek harmonizují nad lidovými kytarami a silnou basovou linkou Maxe Oleartchika, přičemž James Krivchenia to vše doprovází svými bubny.

Lenkerová a Meek se v textu obracejí k přírodě. “Křivý jako vrána, která hlodá na úsvitu / Stín z trávy v hlíně na trávníku,” je slyšet ze slok a v refrénech se k nim přidává Hannah Cohenová s doprovodnými vokály, když vyznávají silný druh vášně: “Moje jistota je divoká, tká / Pro tebe jsem dítě, věřím / Ležíš vedle mě a spíš na pláni / V budoucnosti.”

Big Thief se tak vrací znovu s tím, co je zdobilo na minulých albech: hřejivou, rustikální písní o lásce. O novém albu Big Thief zatím slovo nepadlo, vzhledem k minulému dvojalbu je ale materiálu k poslechu stále dost. Zvlášť, pokud nyní budou Big Thief sem tam trousit povedené nové singly jako tento.

TIP #2: Yumi Zouma – Give It Hell

Nenápadná popová parta z Nového Zálandu Yumi Zoumi vydala své poslední album Truth Or Consequences v březnu 2020, což při zpětném pohledu nebyla asi úplně nejlepší doba na vydání alba vzhledem k tomu, že po vydání nepřipadalo v úvahu, aby zafungoval v současnosti nejsilnější zdroj příjmů kapel — živé vystupování. Než přišla pandemie, stihli Yumi Zouma odehrát pouze jediný koncert v rámci plánovaného turné, než pandemie vše zrušila.

Jejich nový uklidňující a hřejivý singl “Give It Hell” je částečně inspirován touto zkušeností, jak vysvětluje Josh Burgess z kapely: „Než jsme vyšli na pódium na jedinou show, kterou jsme měli odehrát na našem vyprodaném americkém turné v roce 2020, drželi jsme se pevně za ruce. Někdo, kdo bojoval se slzami, řekl: “Pojďme to dneska všechno poslat do pekla. Následující den vyšlo album Truth Or Consequences. Odjeli jsme do New Yorku, udělali pár fotek a rozešli se zpět do svých domovů v USA, Velké Británii a na Novém Zélandu. Od té doby jsme nebyli spolu v jedné místnosti,“ vysvětlil nešťastné okolnosti vydání minulého alba Burgess.

„V duchu zachování přítomnosti jsme chtěli tuto píseň vydat TEĎ a nečekat na žádný jiný okamžik, než je tento,“ vysvětlil Burgess, proč se rozhodli vydat album nyní.

od Patrik Müller -

Dle očekávání byla výraznou postavou posledních MTV Video Music Awards americká zpěvačka a herečka Olivia Rodrigo. Předávání těchto hudebních cen však mělo i další výrazné postavy. Doja Cat si společně se SZA odnesla cenu za nejlepší hudební spolupráci a celý večer i moderovala a k tomu ještě přidala své vystoupení. Lil Nas X si odnesl stejně jako Olivia Rodrigo tři ceny a do trojice interpretů oceněných příznačně třemi cenami se ještě přidala jihokorejská vokální skupina BTS.

Slavnostní předávání cen MTV Music Awards 2021 se konalo v Brooklynském Barclays Center v New Yorku a moderovala ho americká zpěvačka Doja Cat, která mimo jiné patřila mezi několika vystupujících a odnesla si cenu za nejlepší hudební spolupráci se zpěvačkou SZA za píseň „Kiss Me More“.

Vystoupili i Foo Fighters a Twenty One Pilots

Oproti minulému roku mohla být na slavnostním ceremoniálu živá vystoupení. Mezi vystupujícími se objevili například Foo Fighters, Olivia Rodrigo, Ed Sheeran, Twenty One Pilots nebo Camila Cabello.

Nejvíce nominací (devět) měl Justin Bieber, který si odnesl cenu za nejlepšího umělce roku a také cenu za nejlepší popovou píseň.

Mezi umělci, kteří obdrželi nejvíce cen, celkem 3, patřila Olivia Rodrigo, která ovládla kategorii za nejlepší píseň roku, objev roku a nejlepší výkon objevů roku. Poté Lil Nas X, který vyhrál cenu za nejlepší video roku, cenu za nejlepší režii a cenu za nejlepší vizuální efekty. A nakonec jihokorejská chlapecká kapela BTS, která získala cenu v kategorii nejlepší K-popová píseň, cenu za nejlepší kapelu roku a za nejlepší píseň léta.

Kategorii za nejlepší rockovou píseň ovládl John Mayer za píseň „Last Train Home“ a porazil tak Killers, Kings of Leon a na cenách vystoupivší Foo Fighters.

Na kompletní nominaci a vítěze se může podívat zde:

Video roku:

Lil Nas X – “MONTERO (Call Me By Your Name)”

Cardi B – “WAP” ft. Megan Thee Stallion

DJ Khaled and Drake – “POPSTAR” (starring Justin Bieber)

Doja Cat – “Kiss Me More” ft. SZA

Ed Sheeran – “Bad Habits”

Umělec roku:

Justin Bieber

Ariana Grande

Doja Cat

Megan Thee Stallion

Olivia Rodrigo

Taylor Swift

Skupina roku:

BTS

Blackpink

CNCO

Foo Fighters

Jonas Brothers

Maroon 5

Silk Sonic

Twenty One Pilots

Píseň roku:

Olivia Rodrigo – “Drivers License”

24kGoldn – “Mood” ft. iann dior

Silk Sonic – “Leave the Door Open”

BTS – “Dynamite”

Cardi B – “WAP” ft. Megan Thee Stallion

Dua Lipa – “Levitating”

Objev roku:

Olivia Rodrigo

24kGoldn

Giveon

The Kid LAROI

Polo G

Saweetie

Nejlepší píseň objevů roku:

Claire Rosinkranz – “Backyard Boy”

Masked Wolf – “Astronaut In The Ocean”

Bella Poarch – “Build a Bitch”

Young Baby Tate ft. Flo Milli – “I Am”

Whoheem – “Let’s Link”

Nejlepší výkon objevů roku:

Olivia Rodrigo – “Drivers license” (květen 2021)

Wallows – “Are You Bored Yet?” (září 2020)

Ashnikko – “Daisy” (říjen 2020)

SAINt JHN – “Gorgeous” (listopad 2020)

24kGoldn – “Coco” (prosinec 2020)

JC Stewart – “Break My Heart” (leden 2021)

Latto – “Sex Lies” (únor 2021)

Madison Beer – “Selfish” (březen 2021)

The Kid LAROI – “WITHOUT YOU” (duben 2021)

Girl In Red – “Serotonin” (červen 2021)

Fousheé – “My Slime” (červenec 2021)

jxdn – “Think About Me” (srpen 2021)

Nejlepší spolupráce roku:

Doja Cat – “Kiss Me More” ft. SZA

24kGoldn – “Mood” ft. iann dior

Cardi B – “WAP” ft. Megan Thee Stallion

Drake – “Laugh Now Cry Later” ft. Lil Durk

Justin Bieber – “Peaches” ft. Daniel Caesar, Giveon

Miley Cyrus – “Prisoner” ft. Dua Lipa

Nejlepší popová píseň roku:

Justin Bieber – “Peaches”

Ariana Grande – “positions”

Billie Eilish – “Therefore I Am”

BTS – “Butter”

Harry Styles – “Treat People With Kindness”

Olivia Rodrigo – “Good 4 U”

Shawn Mendes – “Wonder”

Taylor Swift – “Willow”

Nejlepší hip-hopová píseň roku:

Travis Scott – “FRANCHISE” ft. Young Thug & M.I.A.

Cardi B – “WAP” ft. Megan Thee Stallion

Drake – “Laugh Now Cry Later” ft. Lil Durk

Lil Baby – “On Me (Remix)” ft. Megan Thee Stallion

Moneybagg Yo – “Said Sum”

Polo G – “RAPSTAR”

Nejlepší rocková píseň roku:

John Mayer – “Last Train Home”

Evanescence – “Use My Voice”

Foo Fighters – “Shame Shame”

The Killers – “My Own Soul’s Warning”

Kings of Leon – “The Bandit”

Lenny Kravitz – “Raise Vibration”

Nejlepší alternativní píseň roku:

Machine Gun Kelly – “my ex’s best friend” ft. blackbear

Bleachers – “Stop Making This Hurt”

Glass Animals – “Heat Waves”

Imagine Dragons – “Follow You”

twenty one pilots – “Shy Away”

WILLOW: “t r a n s p a r e n t s o u l” ft. Travis Barker

Nejlepší latinská píseň roku:

Billie Eilish / Rosalía – “Lo Vas A Olvidar”

Bad Bunny / Jhay Cortez – “Dákiti”

Black Eyed Peas / Shakira – “GIRL LIKE ME”

J Balvin / Dua Lipa / Bad Bunny / Tainy –  “UN DIA (ONE DAY)”

Karol G – “Bichota”

Maluma – “Hawái”

Nejlepší R&B píseň roku:

Silk Sonic – “Leave the Door Open”

Beyoncé / Blue Ivy / SAINt JHN / WizKid –  “BROWN SKIN GIRL”

Chris Brown / Young Thug – “Go Crazy”

Giveon – “HEARTBREAK ANNIVERSARY”

H.E.R. – “Come Through” ft. Chris Brown

SZA – “Good Days”

Nejlepší K-Popová píseň:

BTS – “Butter”

(G)I-DLE – “DUMDi DUMDi”

BLACKPINK / Selena Gomez – “Ice Cream”

Monsta X – “Gambler”

SEVENTEEN – “Ready to love”

TWICE – “Alcohol-Free”

Video s nejlepším sociálním odkazem:

Billie Eilish – “Your Power”

Demi Lovato – “Dancing With the Devil”

H.E.R. – “Fight for You”

Kane Brown – “Worldwide Beautiful”

Lil Nas X – “MONTERO (Call Me By Your Name)”

Pharrell Williams – “Entrepreneur” ft. JAY-Z

Nejlepší režie:

Lil Nas X: ‘MONTERO (Call Me By Your Name)’ (režíroval: Lil Nas X a Tanu Muino)

Billie Eilish – “Your Power” (režie: Billie Eilish)

DJ Khaled ft. Drake – “POPSTAR” (režie: Director X)

Taylor Swift – “Willow” (režie: Taylor Swift)

Travis Scott ft. Young Thug & M.I.A – “Franchise” (režie: Travis Scott)

Tyler, the Creator – “LUMBERJACK” (režie: Wolf Haley)

Nejlepší kinematografie:

Beyoncé / Blue Ivy / SAINt JHN / WizKid – “BROWN SKIN GIRL” (kinematografie: Benoit Soler, Malik H. Sayeed, MOHAMMAED ATTA AHMED, Santiago Gonzalez, Ryan Helfant)

Billie Eilish – “Therefore I Am” (kinematografie: Rob Witt)

Foo Fighters – “Shame Shame” (kinematografie: Santiago Gonzalez)

Justin Bieber ft. Chance The Rapper – “Holy” (kinematografie: Elias Talbot)

Lady Gaga – “911” (kinematografie: Jeff Cronenweth)

Lorde – “Solar Power” (kinematografie: Andrew Stroud)

Nejlepší umělecká režie:

Saweetie ft. Doja Cat – “Best Friend” (umělecká režie: Art Haynes)

Beyoncé / Shatta Wale / Major Lazer – “ALREADY” (umělecká režie: Susan Linns, Gerard Santos)

Ed Sheeran – “Bad Habits” (umělecká režie: Alison Dominitz)

Lady Gaga – “911” (umělecká režie: Tom Foden, Peter Andrus)

Lil Nas X – “MONTERO (Call Me By Your Name)” (umělecká režie: John Richoux)

Nejlepší vizuální efekty:

Lil Nas X – “MONTERO (Call Me By Your Name)” (vizuální efekty: Mathematic)

Bella Poarch – “Build A Bitch” (vizuální efekty: Andrew Donoho, Denhov Visuals, Denis Strahhov, Rein Jakobson, Vahur Kuusk, Tatjana Pavlik, Yekaterina Vetrova)

Coldplay – “Higher Power” (vizuální efekty: Mathematic)

Doja Cat & The Weeknd – “You Right” (vizuální efekty: La Pac, Anthony Lestremau, Julien Missaire, Petr Shkolniy, Alexi Bailla, Micha Sher, Antoine Hache, Mikros MPC, Nicolas Huget, Guillaume Ho Tsong Fang, Benjamin Lenfant, Stephane Pivron, MPC Bangalore, Chanakya Chander, Raju Ganesh, David Rouxel)

Glass Animals – “Tangerine” (vizuální efekty: Ronan Fourreau)

Nejlepší choreografie:

Harry Styles: ‘Treat People With Kindness’ (choreography: Paul Roberts)

Ariana Grande – “34+35” (choreografie: Brian Nicholson & Scott Nicholson)

BTS – “Butter” (choreografie: SON SUNG DEUK With BHM PERFORMANCE DIRECTING TEAM)

Ed Sheeran – “Bad Habits” (choreography: Natricia Bernard)

Foo Fighters – “Shame Shame” (choreografie: Nina McNeely)

Marshmello & Halsey – “Be Kind” (choreogragie: Dani Vitale)

Nejlepší editace:

Silk Sonic – “Leave the Door Open” (editace: Troy Charbonnet)

BTS – “Butter” (editace Yong Seok Choi from Lumpens)

Drake – “What’s Next” (editace: Noah Kendal)

Harry Styles – “Treat People With Kindness” (editace: Claudia Wass)

Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon – *Peaches” (editace: Mark Mayr, Vinnie Hobbs)

Miley Cyrus ft. Dua Lipa – “Prisoner” (editace: William Town at Modern Post)

Píseň léta:

BTS – “Butter”

Billie Eilish – “Happier Than Ever”

Camila Cabello – “Don’t Go Yet”

DJ Khaled feat. Lil Baby and Lil Durk – “Every Chance I Get”

Doja Cat – “Need To Know”

Dua Lipa: “Levitating”

Ed Sheeran – “Bad Habits”

Giveon – “Heartbreak Anniversary”

Justin Bieber feat. Daniel Caesar and Giveon- “Peaches”

The Kid LAROI with Justin Bieber – “Stay”

Lil Nas X feat. Jack Harlow – “Industry Baby”

Lizzo feat. Cardi B – “Rumors”

Megan Thee Stallion – “Thot Shit”

Normani feat. Cardi B – “Wild Side”

Olivia Rodrigo – “Good 4 U”

Shawn Mendes and Tainy – “Summer Of Love”

Autor: Dominik Müller

Nove pisne Charli XCX Biffy Clyro The Accidentals Gorillaz
Nove pisne Charli XCX Biffy Clyro The Accidentals Gorillaz

Britská zpěvačka a producentka Charli XCX se vrací s novým zvukem, který je více mainstreamový a nostalgický. Biffy Clyro přišel s více než 6 minut dlouhým singlem s divokými změnami od klidné, melancholické alternativně rockové kytary až po křičené, téměř až metalcorové vokály. Americké mladé trio The Accidentals přispěchalo s další pohodovou písní, která je založena především na kytaře a smyčcích — a samozřejmě nádherných vokálech.

Nové písně vydali také angličtí Gorillaz a australští POND. Českou scénu zde zastupuje pražská pop-rocková kapela High Five a tvrdší žánry zase americká grindcorová kapela z Rhode Island Full of Hell.

Charli XCX – Good Ones

Charli XCX je zpět s velkou energií. Její nový singl čerpá z 80. let a má pouze něco přes dvě a čtvrt minitu. Po několika týdnech upoutávek na sociálních sítích “Good Ones” vyšlo. I s krátkou stopáží stihne spojit vlivy new wave a synthpopu 80. let s chytlavými melodiemi připomínající další oblíbenou éru Charli XCX: éra Spice Girls a konec 90. let a začátek nového století. “Nechala jsem ty dobré odejít,” naříká Charli zadýchaně.

Nové album Charli XCX by mělo vyjít až v březnu 2022. Jejím posledním řadovým albem bylo loňské “karanténní” album How I’m Feeling Now nahrané doma prezentující se nekonvenčním, napůl experimentálním elektronickým zvukem. “Good Ones” je částečný návrat zpět k prvnímu albu Charli XCX a jejímu více mainstreamově zaměřenému materiálu. Uchovává si však některé výrazné prvky elektronické taneční hudby a hyperpopu její pozdější éry, avšak futuristický zvuk ovlivněn tvorbou producenta A.G. Cooka a jeho labelem PC Music, vystřídala spíše nostalgie.

Biffy Clyro – Unknown Male 01

Skotská rocková kapela Biffy Clyro zveřejnila skladbu z připravovaného alba The Myth of the Happily Ever After. Kapela se podělila o skladbu “Unknown Male 01”, která je prvním singlem z projektu. Kromě singlu kapela zveřejnila také některé podrobnosti o svém devátém studiovém albu, které vyjde 22. října. Hlavní kytarista a zpěvák Simon Neil nazývá nadcházející album “reakcí” na album A Celebration Of Endings z roku 2020. 

Neil popisuje proces nahrávání jako “cestu” a zmiňuje, že tento nejnovější projekt bude evokovat všechny myšlenky a emoce, které skupina pociťuje od začátku pandemie. 

“Unknown Male 01” je pomalu budovaná skladba. Skladba mísící čisté i těžké kytary zůstává prvních pár minut převážně tlumená. Poté se píseň změní v rockovou explozi plnou riffů a později se změní a přejde nejdříve v alternativní rock připomínající Foo Fighters a později skoro v metalcore se řvanými chraplavými vokály. Píseň se zabývá tématem ztráty. Šestiminutová skladba začíná ústředním zaměřením na Neilův vokál a jednoduchou, ale emotivní instrumentaci. Ponurou náladu navozují zpěvákovy měkké vokály v kombinaci s varhanami. 

The Accidentals – Cityview

“Cityview” je třetím singlem z připravovaného alba michiganské kapely The Accidentals z alba Vessel, za které získali Accidentals cenu New Folk Song Award 2021. Album Vessel bylo nahráno a produkováno věhlasným producentem Johnem Congletonem (St. Vincent, Lana Del Rey, Spoon a mnoho dalších kapel a interpretů) a Tuckerem Martinem (The Decemberists, First Aid Kit). Do přípravy alba přitom zasáhla pandemie a na nějaký čas zastavila práci na neurčito. Místo toho, aby však trio pozastavilo práci, přeměnilo zakoupené podkrovní prostory na moderní nahrávací studio s vybavením od svých fanoušků a sponzorů a dokončili nakonec album na vlastní pěst. Pohotová adaptace a přijetí nepohodlí je ostatně něco, co kapelu zdobí již od svého začátku, když namísto toho, aby členové nastoupili na vysokou školu, rozhodli se raději vyrazit s dodávkou na turné.

Zpěvačky a muzikantky Savannah a Katie se ujali otěží jako koproducenti a inženýři a postarali se nejen o smyčce a zpěv, ale také o akustickou a elektrickou kytaru, basu, housle, violu, cello, mandolínu a příležitostně i banjo a bubeník Michael Dause pak položil základ na bicí.

TIP: POND – Human Touch

Australská psychedelická rocková skupina Pond v červnu oznámila své nové album 9. Už jsme z něj slyšeli několik písní, včetně “Pink Lunettes”, “America’s Cup” a “Toast”. Nyní se Pond vracejí s další. Jejich novinka se jmenuje “Human Touch”. Frontman Nick Allbrook řekl o písni: “Jednou mi před domem nějaká žena rozbíjela auto a prosila mě, abych jí ho pomohl ukrást. Byl to krásný den. Byla podrážděná, ale svým způsobem sladká. Její pes Josie seděl na sedadle spolujezdce a byl velmi roztomilý a huňatý. Povídali jsme si dobrých pár hodin ve slunné slepé uličce a ani jeden z nás nakonec nespáchal krádež auta” a dodal, že hudba začíná špinavou smyčkou kláves Casio, kterou Jay vytvořil a na které Pond postavili písničku. Albrook také okomentoval vtipný videoklip: “Byla to super zábava. Neměli jsme žádný striktní plán a já jsem překonal obavy z toho, že budu v úterý ráno v 9 hodin tančit v botách na platformě bez hudby jako blázen.”

Gorillaz – Jimmy Jimmy ft. AJ Tracey

Skladba “Jimmy Jimmy”, která poprvé zazněla před publikem Gorillaz v londýnské O2 areně 10. srpna 2021 a poté znovu 11. srpna 2021, je druhou skladbou EP “Meanwhile” skupiny Gorillaz, které vyšlo 26. srpna 2021.

Opakované volání Jimmyho v refrénu a následné repliky staví fiktivního frontmana Gorillaz 2-D do role jakési morální autority. Fráze jako označení života za “slepou uličku” by se daly snadno najít ve starých reklamních spotech o drogách. Projev je stejnou měrou pochmurný a blahosklonný, takže může být vnímán jako upřímná starost pocházející od přítele, milované osoby nebo rodiny.

High Five – 6AM

Písnička “6AM (Where Did I Go)” pražské pop-rockové kapely High Five pochází z jejich nejnovějšího EP Every Minute Counts vydaného u Championship Records již loni. Pohodová píseň potěší kvalitní produkcí a s kombinací heartland rockových kytar a retro syntezátorů se hrdě hlásí ke zvuku kapel jako The Killers nebo Snow Patrols a svým euforickým stadionovým refrénem i ke kapelám jako U2 nebo Coldplay.

Nyní však k singlu “6AM (Where Did I Go)” přibyl rovněž videoklip, na jehož scénáři se podílela celá kapela, představuje kapelu v humorné pozici kluků z města, kteří se musí vypořádat s životem na venkově a s tím spojenými pracemi jako kosení vysoké trávy a štípání dříví. Kapela High Five doposud vydala jedno kompilační album Singles (2010-2017) a dvě EP.

Full of Hell – Reeking Tunnels

Nakonec něco pro fanoušky tvrdších hudebních žánrů. Minulý měsíc ohlásila grindcorová rhodeislandská kapela Full Of Hell své nejnovější album “Garden Of Burning Apparitions”, na kterém se objeví i již vydaná skladba “Industrial Messiah Complex” – celá věc vyjde začátkem října. A nedávno se Full of Hell podělili o další skladbu, špinavou a chaotickou “Reeking Tunnels”. Kapelník Dylan Walker prozradil dvě kapely, které Full of Hell inspirovaly ke stvoření této písně. “Poslali jsme Cop Shoot Cop a Shellac do hlubokého labyrintu skřípajících zubů a zmatku, kde jsme všichni obnaženi až na dřeň – kde je násilí jediným prostředkem k přežití.”

Fenomén revivalů je u nás už delší dobu tak silný, že o tom v roce 2016 na ČT 2 dokonce vyšel dokument Země revivalů. A když o něčem existuje dokument, tak to většinou bývá něco znepokojujícího nebo zvláštního. Tématice revival se taky věnoval pořad Jardy Konáše Hudební masakry. Ani jeden počin však Čechy nepřesvědčil, že revivaly nejsou tím pravým hudebním zážitkem. Důkazem toho jsou tři koncerty české kapely Queenie v O2 Aréně. Něco takového se nedaří ani zahraničním, ani českým kapelám. Nabízí se tedy otázka: Je na revivalech vůbec něco špatného?

Zrovna nedávno jsem se podivil, že svůj revival má už i Věra Špinarová. Ale co se divím, když měl u nás svůj revival i třeba Neil Young (mimochodem tenhle byl zrovna docela povedený). Vždycky se mi ale zdálo, že na oblibě revivalu v naši zemi není něco úplně normálního. “Tribute” kapely totiž samozřejmě existují všude na světě nebo alespoň tam, kde došla popkultura — od Vietnamu přes Rusko až po Hawaii. Že to není úplně normální také naznačuje samotný fakt, že o tom v roce 2016 vznikl dokument vysílaný na ČT 2.

Jarda Konáš se hudebním Pohlreichem nestal. Možná protože ze špatné hudby se (většinou) fyzicky nepozvracíte

Kdo chce záběry něčeho normální, může se na ČT podívat třeba na Toulavou kameru, ale večerní dokumenty ČT 2, to jsou často dokumenty o tom shnilém ve státě českém. Ukázování naší vlastní úchylnosti pak někteří nesou dost nelibě. Je to ostatně všechno natáčené za peníze občanů a dostáváme se do zvláštní situace rodičů pubertálních dětí, které se snaží svým rodičům ukázat, že jsou chytřejší než oni. Buď se tak jejich kritice zasmějeme, zamyslíme se nad ní a nebo je zprahneme tím, že jim platíme vzdělávání a kapsené a pošleme je radši spát.

Téma veřejnoprávní televize je vlastně i v lecčems podobné tématu revivalů a je akorát tak vhodné na hezkou hádku mezi dvěma lidmi, kteří přitom mluví úplně o něčem jiném. Jeden člověk, říkejme mu třeba Karel, se bude s někým jako, říkejme mu třeba Jarda, do nekonečna hádat, že mu žádný pražský blbeček nebude říkat, že si nemůže zajít na revival své oblíbené zahraniční kapely, Jarda se zase bude ohánět tím, že mu jde o kvalitu hudby a o boj proti úplnému dnu konzumní společnosti nebo něco takového.

Jméno Jarda samozřejmě bylo vybráno naschvál. Jarda Konáš před pár lety vedl nejdříve blog, pak docela slušně sledovaný pořad na Streamu Hudební masakry. V časopise Barbar ho dokonce označili jako „Zdeňka Pohlreicha hudby“.

Projekt Jardy Konáše byl zábavný a sám jsem ho svého času rád sledoval. Problém byl ale v tom, že zatímco Pohlreich dokázal mnoho Čechů skutečně přesvědčit o tom, že ten smažený sýr a hranolky možná nebude to nejlepší, co si můžete v restauraci z jídelního lístku dát a v českých restauracích tak za tu dobu šel zaznamenat alespoň nějaký posun, v případě Hudebních masakrů se to Jardovi Konášovi nakonec zase tolik nepodaiřilo, neboť zatímco ve kvalitě restaurací je vidět obrovský rozdíl, dnes už mrtvý projekt Hudební masakry nedokázal ovlivnit větší část společnosti.

Můj oblíbený hudební masakr. To je nostalgie…:

Zatímco nyní nastoupila celá nová generace majitelů i kuchařů ovlivněná pořadem Ano, šéfe! a aby to bylo spravedlivé, také vlivem dalších lidí a projektů, jako třeba Pohlreichova kamaráda Romana Vaňka nebo nedávná Gastromapa Lukáše Hejlíka (avšak Ano, šéfe! byl jednoznačně spouštěč, který s českém zatřásl), Jarda Konáš bohužel Čechy úplně nepřesvědčil. To síce možná nebylo ani jeho původním záměrem, avšak troufnu si říct, že někde v koutku své duše si tento cíl kladl.

Možná to bylo tím, že není chodícim strojem na hlášky jako Zdeněk Pohlreich, možná tím, že zatímco ze špatného jídla se můžete fyzicky pozvracet, abyste se duševně poblili ze špatného kulturního zážitku, k tomu potřebujete mít už něco naposloucháno a někdo má ten duševní žaludek sakra odolný a dokonce tak, že ho může krmit úplně čím chce.

Českou společnost nezměnil ani dokument Země revivalů. Zmíněný dokument točil Šimon Šafránek, který má k hudbeníkům obecně blízko a stojí za mnohými videoklipy našich kapel (Tata Bojs, Sunshine, The Prostitutes…) a z dokumentu bylo hodně cítit, že našel pro lidi hrající v revivalech pochopení. A tak je dokument nakonec spíše takovým Ďáblovým advokátekm a nikoliv drsným kritickým obrázkem, jako to umí dokumenty Remundy a Klusáka. A člověk velice rychle pochopí, proč. Protagosnitsté dokumentu totiž nejsou žádní internetoví úchylové, vyčůraní markeťáci, ani politici, ale normální lidé, často navíc se smutnými osudy.

Dokument byl skutečně více o tom, kdo za revivaly stojí. Měl za cíl poznat ty, kteří jsou ochotní přijmout mohdy poněkud ponižující roli hraní si na jiného, úspěšnějšího hudebníka. Dokument však trochu i načne téma toho, proč jsou zrovna tady revivaly tak oblíbené.

Pozvat si revival, to je sázka na jistotu. Co se tedy vlastně divíme?

Vůbec první revival — Rolling Stones Revival Band vznikl už za dob komunismu. Odtud se taky vzal název revival, protože v Anglicky mluvících zemích se tomuto typu kapel říká správně “tribute band”, zatímco Rolling Stones Revival Band se pojmenovali takto prostě, protože viděli v televizi hrát v nějakém pořadu Karla Gotta německou kapelu, která si říkala „Beatles Revival Band“. V té době měly samozřejmě takovéto kapely nesmírnou cenu a už jenom založení každé takové politicky nepohodlné kapely bylo skoro hrdinstvím.

Tradice těchto kapel dána obdobím totální hudební izolace však byla založena a nebylo už cesty zpět, avšak než se fenomén českých revivalů skutečně naplno projevil, musel přečkat 90. léta. Porevoluční hudební exploze byla totiž spojena s velkým hladem po (skutečných) zahraničních i (skutečných) českých kapelách a toto období se navíc krylo také s drtivým nástupem taneční hudby. A tak revivalům v 90. letech příliš pšenka nekvetla. Velký nástup revivalů přišel terpve až v období jakéhosi opožděného hladu po rockové hudbě v druhé vlně — tedy v druhé polovině nového století.

České kapely a interpreti si za revivaly možná mohou z určité části sami neustálým kopírováním zahraničních trendů. Možná jsme i prostě v tomto jakožto generace mladších hudebníků selhali a z nějakého důvodu zdejší muzikanti nedokázali přijít s tak zajímavými hudebními projekty, které by dokázali nahradit levné náhražky zahraničních kapel, popřípadě starší hudební špičku z Česka. Možná to pořekadlo “Co Čech, to muzikant” platilo kdysi, ale už neplatí. Na tom už vás nechám přemýšlet sám. Já jsem tuhle záhadu totiž zatím nepřelousknul.

Projekt The Wall u nás před několika lety sklízel také úspěch:

Co je však jisté je toto: Za revivaly jsou skuteční lidé, kteří to často neměli v životě lehké. Člověku je jich místy i dost líto. Například Pavel Seidl už léta vystupuje jakožto revival kapely Kabát, resp. později jako revival „Pepy Vojtka“. Jeho osobní život a životní osud je přitom dost smutný.

Český Pink Floyd revival The Wall vedený basistou Filipem Benešovským se zase hlásí k odkazu Rogera Waterse, který chce šířit. V revivalech jsou někdy i velice talentovaní hudebníci, často absolventi konzervatoří, jak je třeba vidět v dokumentu Země revivalů v případě paní z ABBA revival, která umí skoro virtuózně hrát na akordeon a vyučuje v hudební škole. Nedá se tedy ani náhodou říct, že by členové revivalů byli nějací hajzlíci, kteří si přišli vydělat lehké peníze.

Je to prostý ekonomický základ nabídky a poptávky. Majitelé klubů a barů ví, že zatímco na lokální kapelu nikdo nepřijde, na revival se vždycky někdo objeví, a tak tam prostě hrají revivaly nejrůznějšího druhu od pondělí do pátku.

Ekonomicky to myslí i lidem. Proč utrácet za něco s nejistým výsledkem, když jdete na jistotu? Pak jsou tu také produkční kulturních domů a programů městských akcí. Nedávno k nám do města dorazil nějaký AC/DC revival a schválně jsem si pak na Facebooku pročítal příspěvky týkající se této akce a nenašel jsem ani jediný z mnoha komentářů, který by si stěžoval. Ač jsem nebyl svědkem, je pravděpodobné, že tahle revivalová kapela hrála slušně a dalkeo lépe než jedna tragická mladá lokální kapela, která u nás ve městě dostala možnost zahrát si na velké městské akci před dobrou pětitisícovkou lidí. Tato kapela své vystoupení totálně nezvládla a frontman měl ještě tolik drzosti, že mezi písněmi naznačoval, že po vystoupení se s ním můžou návštěvníci vyfotit a bude i rozdávat podpisy.

Revivaly jako výplň děr české hudební scény

Některé mladé kapely u nás — a nevím, proč to platí hlavně u těch pop-punkových — působí zkrátka jako parta debílků, co si honí ego při každé příležitosti jenom pro to, že umí zahrát 4 akordy a trefí hlasem 2 z 6 tónů. A taková parta debílků vám zaručeně dokáže zkazit velkou městskou akci, na kterou se těší celé město. Revivaly jsou oproti tomu vedeny mnohdy kapelami, které mají své zkušenosti a ty úspěšnější díky velkému zájmu odehrají mnoho koncertů ročně. Většina z nich ale nejsou jenom dobří obchodníci a skutečně zastupují svůj idol. Mají tak v sobě i kus určité lidské pokory pramenící z úcty k odkazu zastupovaného původního umělce.

Chápu tedy částečně vlastně jak lidi, co na revivaly chodí, tak i pořadatele akcí. Revival je sázka na jistotu a je při současném nastavení hudebního byznysu u nás bohužel menší šance, že to zmrví revival než lokální kapela.

Revivaly tak vlastně plní roli jakési výplně na české hudební scéně, která vznikla jednak absencí nové generace mladých kapel, jednak totální neochotou rádií prezentovat novou hudbu s nástupem internetu, jednak malé různorodosti naší hudební scény. Skoro mi to připomíná českou politiku. Víme, že ten je sice grázl a mafián, ale budeme ho stejně volit, potože nemáme volit koho jiného. Když se však podíváme na naší hudební scénu více zblízka, dalším z problémů, který připravil půdu pro takto ohromnou popularitu revivalů, je nedostatek šedé eminence v české hudbě — producentů a skladatelů.

Vím to, protože jsem si roli producenta vyzkoušel a když jsem nabídl lidem na Facebooku spolupráci zadarmo, nabídek mi přišlo tolik, že jsem je pak mohl přehrabovat vidlemi. Jen nebudu za pokrytce a přiznám, že z těch spoluprací pak moc nedopadlo, protože pro tuhle činnost bohužel mám vymezen jen velmi omezený čas a jsem rád, že se mohu věnovat alespoň pár písním ročně.

Zdaleka ne všichni zpěváci jsou písničkáři a potřebují napsat písně někým jiným. No a když to nikdo neudělá, nezbývá nic jiného než zpívat covery. A v současné době je asi výhodnější hrát v revivalu než se potácet v takové té tradiční zábavové, či svatební kapele, která není revival, ale hraje mix coverů — většinou po svatbách nebo oslavách.

Vystoupení revivalů bývá obvykle daleko kratší a zaplatí vám i města, ne jen manželé, oslavenci nebo rodinní příslušníci a snáz si taky nazkoušíte, co budete hrát. Když se vám podaří hrát s cover kapelou na lukrativnějších plesech, pak stejně musíte hrát dlouhé hodiny. Organizačně je všechno jednodušší a nemusíte hrát do 4 do rána a poslouchat ožralé hosty, kteří nechápou, že nejste jukebox a písničky je třeba nazkoušet než je můžete zahrát.

Lidi blbí nejsou, ale naše hudební scéna možná ano

Když se to vezme kolem a kolem, tak je to vlastně úplně pochopitelné, proč revivaly vznikají a proč se na ně chodí. Queenie revival je jeden z nejlepších revivalů u nás. Tento revival bere svá vystoupení jako napůl divadlo. Revivaly se vlastně dělí na dva. Zatímco třeba jeden z nejúspěšnějších revivalů všech dob — Australian Pink Floyd Show — byl složen ze skvělých hudebníků, kteří si nechtěli hrát na Watersa, Gilmoura, Masona a Wrighta, Queenie k tomu přidávají ještě i kus divadelní show, když se snaží nosit oblečení identické z Queen v nejlepších letech.

Po filmu Bohemian Rhapsody se zájem o už tak oblíbenou “tribute” kapelu, která neměla nouze ani o nabídky k vystoupení ze zahraničí (Skandidávie, či dokonce Turecko) ještě ztrojnásobil a vše ještě dále znásobila současná pandemie, díky které sem skuteční zahraniční hudebníci ještě nějakou dobu nebudou jezdit tak často jako doposud.

Takže opět se zdá být vše naprosto pochopitelné. Člověku ale úsměv trochu ztuhne, když si povšimne několika věcí.

Měl jsem možnost vidět na vlastní oči chorvatský revival Queen Real Tribute s neskutečným hlasovým a kytarovým výkonem rádoby Freddieho a rádoby Briana (ten měl zvuk totožný s Mayem snad do posledního čudlíku na kytarových pedálech) a z YouTube mám naposlouchaného hlasového dvojníka Freddieho Mercuryho Marca Martela. Tihle sklízí také velký úspěch po celé Evropě, ale ani jedni z nich takové monstrózní koncerty jako čeští Queenie, neodehráli a asi ani neodehrajou. Ať už kvůli pokory nebo kvůli tomu, že by si prostě lidé v jiné zemi nezaplatili tolik peněz za nahrážku.

V současné době nejúspěšnější český revival (a vlastně asi i nejúspěšnější česká kapela obecně) Queenie:

Navíc, zatímco výše jsem popisoval, že revivaly jsou ekonomicky výhodné jak z pohledu pořadatelů, tak diváků, tady tohle neplatí. Cena za lístky, jakou Queenie požadují za 3 koncerty, které se uskuteční 3. až 5. září se blíží a nebo dokonce překonávají cenu za koncert zvučných zahraničních interpretů z doby „předcovidové“ a několikanásobně překonává největší české kapely jako Kabát, Lucie, Kryštof nebo Chinaski co do počtu koncertů za sebou, tak co se týče ceny za lístek. Projekt The Wall (viz výše) u nás sice úspěch taky sklízel slušný, ale to byl trochu jiný typ show s hosty (např. Michalem Malátným) a nejednalo se přímo o divadelní napodobování samotných členů kapely, ale spíše napodobování doprovodné show Pink Floyd. Aby revival s velkými mediálními partnery za zády pořádal hned 3 koncerty v O2 Aréně a ještě za vcelku velké peníze, to je dost zarážející a dost smutné a nevím o tom, že by to mělo někde jindě ve světe obdoby.

Zajít si na revival ostudou není. Chápu i hudebníky a zpěváky, kteří hrají v revivalech. Aby však byli lidé za revival ochotni utratit více peněz než za nejpopulárnější kapely v České republice, to už divné je a stojí to za zamyšlení. Jsme opravu národ takových tupců, co si zaplatí za šaškárnu v kostýmech nahrazujícího mrtvého zpěváka klidně i víc než za jiného, ale taky slušného a skutečného zpěváka? A nebo je tu ještě další možnost: Lidi prostě chtějí chodit na koncerty, ale lepší nevidí v dohledu.

Queenie mají plné právo pořádat tenhle koncert, pokud je o něj poptávka a lidé, ti ať si dělají, co uznají za vhodné a nakládají se svými těžce vydělanými penězi, jak uznají za vhodné. Vrhá to ale dost špatné světlo na naší hudební scénu.

Spíše než, že je něco shnilého ve státě českém nebo v člověku českém, je něco shnilého v hudební scéně české.

Rádia, pořadatelé, hudební výchova ve školách, kvalita hudebních škol, léta totality, národní povaha, chemtrails, ještěři, česká odnož illuminátů… Ještě nevím, co přesně z toho to je, ale něco z toho určitě ano.

Nechce tedy někdo natočit další dokument o tomhle?

Autor: Patrik Müller

od Patrik Müller -

Kytarový mág Eric Clapton nedávno vydal svou novou píseň s názvem “This Has Gotta Stop“ (“Tohle musí přestat“), ve které znovu vyjadřuje svůj nesouhlas s opatřeními proti koronaviru.

Eric Clapton se v posledních měsících veřejně vyjádřoval proti opatřením koronaviru, uzavíráním („lockdownům“) i očkování a loni v prosinci se spojil s dalším odpůrcem z řad starých legendárních hudebníků — Vanem Morrisonem, aby společně nazpívali skladbu “Stand and Deliver” — jednu z mnoha  písní, které Van Morrison od doby pandemie nahrál jakožto protesty proti dodržování koronavirových opatření.

Eric Clapton odmítá vystupovat na akcích, kde budou po návštěvnících vyžadován test nebo očkování

„This has gotta stop / Enough is enough / I can’t take this B.S. any longer,“ („Tohle musí přestat / Co je moc, to je moc / Už mě nebaví snášet tyhle blbosti“) zpívá Clapton refrénu.

V písní dále Clapton nezapomněl ani na svou negativní zkušenost s vedlejšími účinky očkování proti nemoci COVID-19, které cítil poté, co obdržel první dávku vakcíny firmy AstraZeneca: „I knew that something was going on wrong / When you started laying down the law / I can’t move my hands / I break out in sweat“ („Věděl jsem, že se děje něco špatného / Když jsi začal uplatňovat svůj zákon / Nemůžu hýbat rukama / Jsem úplně zpocený.“)

S písni vyšel i kreslený videoklip, ve kterém se objevuje dav protestujících lidí s transparenty, zhypnotizovaní lidé nebo loutkář, který s lidmi manipuluje.

Eric Clapton oproti například Foo Fighters, Maroon 5 nebo The Killers, kteří vyžadují pro vstup na jejich koncerty očkování nebo negativní test, prohlásil, že naopak odmítá vystupovat na koncertech, na kterých bude požadováno očkování nebo negativní test.

Spolu s Claptonem a Van Morissonem se proti lockdownu a proti opatřením spojených s koronavirem vymezili i další britové Ian Brown nebo Noel Gallagher.

Nová píseň a videoklip Erica Claptona “This Has Gotta Stop”:

Autor: Dominik Müller

od Patrik Müller -

Norská zpěvačka Sigrid dnes zvěřejnila podrobnosti o svém turné po Evropě, které se uskuteční v roce 2022. Své turné odstartuje v březnu čtyřmi vystoupeními ve Velké Británií a poté na konci května bude pokračovat dál po Evropě.

V rámci jejího evropského turné zavítá 5. června i do Prahy, kde se představí v klubu Roxy. Bude se jednat o její druhé vystoupení v České republice. V roce 2019 Sigrid vystoupila v pražské O2 Areně jakožto předskokanka Maroon 5. Turné zpěvačka zakončí v hlavním městě Francie.

Se Sigrid vystoupí i mladý australský písničkář Thomas Headon

Začátkem tohoto měsíce Sigrid prozradila v rozhovoru pro NME, že se nejlépe cítí, když je na pódiu: „Je to část mé práce, kdy se při živém hraní projeví určitá část mého já — je to moje superschopnost,“ dodala. „Jsem šťastná, že mám tu vlastnost poznat, kdy jsem v tom opravdu dobrá.“

Kromě Sigrdid vystoupí v Roxy jako její předskokan také mladý, teprve 20letý australský písničkář Thomas Headon. Předprodej vstupenek bude probíhat na webu Goout od 3.9. 10:00 hodin.

Sigrid vydala v roce 2019 až nečekaně úspěšné album Suckerpunch a nové album je nyní v plné přípravě a již bylo možné vyslechnout si první singl “Mirror”, který dává naděje na to, že druhé album bude také stát za to. Před pár dny vyšel také druhý singl nazvaný “Burning Bridges”.

Kompletní termíny turné:

13. března – Manchester, Anglie, Manchester O2 Apollo
14. března – Edinburgh, Skotsko, Usher Hall
16. března – Londýn, Anglie, SSE Arena Wembley
18. března – Dublin, Irsko, 3Arena
30. května – Barcelona, Španělsko, Razzmatazz
31. května – Lausanne, Švýcarsko, Les Docks
1. června – Milán, Itálie, Fabrique
3. června – Vídeň, Rakousko, Arena
5. června – Praha, Česká republika, Roxy
7. června – Berlín, Německo, Huxley’s Neue Welt
9. června – Kolín, Německo, Carlswerk Victoria
13. června – Paríž, Francie, La Cigale

“Mirror” — První singl z nového alba, které představí Sigrid i v České republice:

Autor: Dominik Müller, Patrik Müller

SLEDUJTE NÁS

NOVINKY

Recenze | Novinky: St. Vincent se z křiklavého Masseduction pustila do retro béžového Daddy's Home. Album jí dodává uměleckou i osobní sebejistotu Annie Clarke, resp....

SÍŇ SLÁVY

Nietzsche by měl z Davida Bowieho radost. Jeho život přetvořil v umění a stejně ho zakončil V předchozím albu The Next Day to vypadalo, že...

NÁHODNÉ ALBUM

Švédská elektropopová zpěvačka Tove Lo vydává čtvrté album Sunhine Kitty, na kterém opět spolupracovala s týmem převážně severských producentů, mezi nimiž nechybí ani hvězdní...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com