Denní archiv:28.8.2019

Recenze | Novinky: The Flaming Lips vás na barevném albu King’s Mouth vezmou do bizarního psychedelického světa podobného světu žluté ponorky

Jedno z velkých jmen americké alternativní rockové hudby, z Oklahoma City pocházející The Flaming Lips, se vrací a patnácté studiové album King’s Mouth: Music and Songs je konceptuálním albem, jenž původně vznikalo jen jako hudba pro uměleckou expozici frontmana Wayna Coyna. Na albu vypravující psychedelický příběh z fantasy světa o králově ústech, se objevuje také jeden výrazný host — kytarista legendárních londýnských punkerů The Clash Mick Jones.

Je velice zajímavé sledovat, jak se věci v průběhu času mění. Zatímco v době, kdy The Flaming Lips nahrávali v roce 1985 své debutové, pořádně hlasité album Hear it Is, The Clash byli již v hudebním světě legendami hodnými skoro až náboženskému uctívaní, avšak nahrávali své poslední album Cut the Crap, které se do historie zapsalo hodně černým písmem jakožto hudební propadák slavných londýnských punkerů. Ti chtěli i navrátit zpět starý dobrý zvuk kapely, ale nakonec to skončilo spíše u jeho parodie.

The Flaming Lips

V roce 2019 jsou už i The Flaming Lips kapelou, která je považována za hudební legendy a na letošním albu King’s Mouth a na albu se objevuje kdopak asi, když jsme je v úvodu zmínili – ano, jeden ze členů kapely The Clash. Konkrétně kytarista Mick Jones, který však nutno podotknout, neměl co dočinění s průšvihem své původní kapely z dob, kdy The Flaming Lips začínali. V té době totiž již sestava The Clash byla Joem Strummerem dávno obměněna.

Jak se král počal u sledování bizarních japonských show

Zpět však k The Flaming Lips. King’s Mouth: Music and Songs začínali The Flaming Lips připravovat jako soundtrack k uměleckým, interaktivním výstavám frontmana Wayna Coyna a možná i díky tomu má velice zajímavý zvuk. Zní hravě a svěže. Víc než většina alb The Flaming Lips z posledních dvou dekád.

Abychom se však vrátili na úplný začátek, prvotní inspirací Wayna Coyna bylo sledování klipu nějaké šílené japonské herní televizní show. V něm soutěžící s masem na čele strkali hroty do otvorů ve stole a dělali návnadu pro ještěra. Tato bizarní hra (či šílený televizní pořad, chcete-li) se pak proměnila v onu již zmíněnou Coyneho uměleckou výstavu v Oklahomě, kde si návštěvníci například mohli lehnout v obří hlavě a hledět vzhůru pro synchronizovaný zážitek světla a zvuku.

Další věc, kterou je potřeba si uvědomit, že The Flaming Lips posledních několik let již nedělali headlinery festivalů, jak to bylo zvykem předtím, ale spíše se pohybovali  v prostředí menších hudebních klubů. Na novém albu tak rozhodně neměli potřebu zavděčit se všem věkovým kategoriím a to třeba i přesto, že třeba k vytvoření desky pro mladé by měli dost dobrý důvod vzhledem k tomu, že v roce 2015 spolupracoval na albu Miley Cyrus.

Album se přesto díky své melodičnosti poslouchá poměrně snadno. Pro posluchače popu by nejspíše sice pořád bylo až moc bizarním, ale pro hudební posluchače, kteří jsou zvyklí poslouchat i náročnější hudbu je tohle album naopak takovým dýchánkem, který slupnou bez větších trávicích potíží. Zasněný a psychedelický rock znějící jako uvolněný, příjemný LSD trip a příběhy v písních jako ze světa animáků, dají jednoznačně vzpomenout jako první na Yellow Submarine The Beatles.

Inspirace The Beatles a Pink Floyd je nevyhnutelná

Album King’s Mouth začíná průpovídkou “We Don’t Know How and We Don’t Know Why” na níž se objevuje basák The Clash Mick Jones a která vypráví, jak se narodil král, ale zároveň zemřela matka a v konceptuálním stylu ne příliš odlišném od legendárního alba Pink Floyd The Wall pláč plynule přešel skrze cvrlikání ptáků na možná vůbec nejlepší píseň celého alba, kterou máme možnost slyšet hned takto zkraje – “Sparrow”.

Z vokálně pestré mezihry, kdy byly vokály nejspíše nahrány do kláves, mrazí. Smyčce fungují s kulatě kvákavou basou naprosto dokonale, stejně jako ono cvrlikání ptáků, které se později do alba vrací. Hlas Wayna Coyna sice už, pravda, není tak ostrý jako dříve, ale laskavost a klučičí duše v jeho lehce nakřáplém hlasu funguje pro tuhle píseň parádně.

Stejně jako “Sparrow”, i píseň “Giant Baby” pokračuje spíše v muzikálním a výpravném stylu, kdy se nedodržují tradiční popové struktury sloka-refrén-sloka ve stejném rytmu.

Píseň, která má očividně sloužit pro budování atmosféry “Mother Universe” zní více experimentálně a také dramaticky než první písně. Jakoby dětské radosti vystřídaly první uvědomělé úzkosti a král začal postrádat matku, která zemřela při jeho porodu.

“How Many Times” s úvodním “One, two, three, four, five, six, seven” dá znovu vzpomenout na Beatles a jejich slavný rým: “One two three four five six seven / All good children go to Heaven” z písně “You Never Give Me Your Money” z alba Abbey Road. 

“How many times is it gonna take?”

ptá se v prosté písni, která očividně také byla ovlivněna přímočarostí textů Lennona a McCartneyho.

Backbeaty a řídký konec

Dokonce ani v grandiózní písni “Electric Fire” není Coyne nikterak zvlášť výřečný. Skladatelský génius Flaming Lips Steven Drozd však všechno dohání hudbou, která zní jako kdyby symfonický orchestr někdo nahradil vazbením kytar. Kytary a mohutný basový syntezátor se vrství s podobně v ozvěnách a zkreslení zabalených vokálech a vše to zní skutečně epicky.

Následuje další plynulý přechod a The Flaming Lips znovu v úvodu ukazují, jak důležitý nástroj pro ně byl lidský zpěv. “All for the Life of the City” obsahuje skutečně mimořádné melodické počiny. Ústřední kytarová vyhrávka je krásná svou nabubřelostí. Jakoby The Flaming Lips říkali. Podívejte, my vám teď zahrajeme jednoduchou kytarovou melodii a vy z toho padnete na kolena. Vlastně ale měli pravdu, protože spolu s do detailu promyšleným pozadím funguje naprosto odzbrojujícím způsobem. Kapela jakoby obohatila o barvy album Yoshimi Battles the Pink Robots z roku 2002.

Smrt krále znovu vypráví píseň, která stojí na výrazných, opakujících se, čemu říkal John Lennon “backbeat” – krátká, neustále opakovaná bubenická vyhrávka, která se na konci na krátkou chvíli zastavuje a pak zase rozjíždí.

Je pak velká škoda, jak po této smrti krále album zeslábne a už je u posledních písní, kde by vzhledem k obsazení Micka Jonese mělo ještě naopak vše gradovat již dojíždí. I s výpravného hlediska se to jeví jako nesmysl. Devátá píseň “Funeral Parade” vypráví o pohřbu krále a pak tady máme ještě další tři písně, které slouží jako jakési dovyprávění a zakončení. Kdyby takto vyprávěli scénaristé filmu, co má 140 minut, byl v 96. minutě pohřeb hlavního hrdiny a pak by následovalo 40 minut do titulků, které by v nekonečných kýčovitých záběrech dětí se západem slunce na pozadí, sledovaly, jak se lidé potýkají s jeho smrtí. Zkrátka nudná, nastavovaná kaše.

Wayne Coyne si zkrátka na tomto albu hrál. Místy zní z alba v podání jeho, Micka Jonese a nebo Stevena Drozda nápady, které jsou skutečně geniální v pravém slova smyslu. Občas však album zní i přes svou jako takové hodně vzdálené posluchači. Jakoby nebyl vzdálený pouze svět, ve kterém se písně odehrávají, ale i hlavy přítomných. I když jsou totiž nápady často velice melodické, jejich nekonečné natahování, opakování je trochu nudné. Flaming Lips totiž vlastně berou nápad a pokaždé ho prodlužují do několika dalších písní, až ho vyždímají až do úplného sucha. V počátcích alba to baví, ale na konci, kdy se to takto ždímají vlastně 4 písně už to není moc sympatické.

Všechna čest však geniálním hudebním hlavám, které se na tomto hlavu podíleli a děkujme jim za tohle sice trochu zvláštní a občas trochu umělecky nabubřelé, ale zato velice zajímavé album.

The Flaming Lips – King’s Mouth

Vydáno: 19. 7. 2019
Délka: 41:29
Žánry: Psychedelický rock, Noe-Psychedelia, Alternative/Indie Rock, Experimentální rock
Rozhodně musíte slyšet: 2. The Sparrow, 3. Giant Baby, 6. Electric Fire, 7. All for the Life of the City

od Dominik Müller -

MTV Video Music Awards patří mezi nejvěhlasnější hudbení ocenění, ke kterému jsou stále upínány zraky nejen fanoušků popové mainstreamové hudby. Co se na nich událo? Ariana Grande byla například oceněna jako nejlepší umělec roku a Taylor Swift obdržela cenu za nejlepší videoklip s písní “You Need to Calm Down.“

Nejnovější senzace Billie Ellish a Lil Nas X také dostali ocenění. Billie Ellish jako objev roku a rapper Lil Nas X si vysloužil za jeho nezvyklý country rappový crossover “Old Town Roas” ocenění pro nejlepší píseň roku.

MTV Video Music Awards 2019
MTV Video Music Awards 2019

Protože toho však bylo v bulváru i na jiných hudebních serverech již o tomto předávání cen napsáno hodně, pojďme si jen rychle zrekapitulovat večer a podívejme se na něj nyní i kritickýma očima.

Tentokrát se budeme držet skutečných nominací a pouze z nich vybírat vítěze. V první části článku se budeme nejprve věnovat stručné rekapitulaci toho, co se odehrálo na pódiu a v druhé části článku najdete přehled nominovaných výherců a náš tip na toho, kdo měl vyhrát podle nás. Napište nám pak své vlastní tipy do komentářů.

Co se zde událo na pódiu

Večer otevřela Taylor Swift s hity „You Need to Calm Down“ a „Lover.“ Mezi účinkujícími toho večera byli také Lil Nas X, Miley Cyrus, Lizzo a další. Udělování cen, které bylo vysíláno z Prudential Center v New Jersey, moderoval Sebastian Maniscalco.

Otevírací vystoupení MTV VMA 2019 Tylor Swift a její dvě nové písně “You Need to Calm Down“ a “Lover“.

Tady se můžete podívat na kompletní seznam nominovaných a výherců MTV MVA 2019. U každé z nominací najdete těž náš tip kdo měl vyhrát podle Music NOW.

Klip roku:

Nominováni:

21 Savage ft. J. Cole –  a lot
Billie Eilish – Bad Guy
Ariana Grande – thank u, next
Jonas Brothers – Sucker
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – Old Town Road (Remix)
Taylor Swift – You Need to Calm Down

Vítěz: Taylor Swift – You Need to Calm Down
Měl(a) vyhrát podle Music NOW: Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – Old Town Road (Remix)

Výpravný styl videoklipu Lila Nase sice zbytečně přerušuje píseň, avšak vidět černošského rappera, jak jede na koni oblečen v kovbojském do ghetta, zatímco se na něj dívají všichni, jakoby se zbláznil, je mimořádně zajímavé. Počin Lila Nase vlastně lze vnímat i jako opětovanou rasovou toleranci. Takové poděkování a uznání nám bělochům, že jsme nyní již více méně tolerantní. Je v tom sice i velká dávka humoru a parodie, ale to k tomu patří. Lil Nase je vlastně v pozici muzikanta, který hraje na oslavě jeho babičky její oblíbené písničky, které zas tolik nemusí, ale kvůli ní to překoná a nakonec zjistí, že ho vlastně i baví.

Umělec roku:

Nominováni:

Cardi B
Billie Eilish
Ariana Grande
Halsey
Jonas Brothers
Shawn Mendes

Vítěz: Ariana Grande
Měl(a) vyhrát: Billie Eilish

Ne nadarmo Dave Grohl, ale i dokonce Thom Yorke nešetří slova chvály na Billie Eilish a jejího bratra. Billie Eilish je úkaz, který rozčeřil ne příliš živé vody dnešní marketingem prorostlé popové hudby.

Píseň roku:

Nominováni:

Drake – In My Feelings
Ariana Grande – thank u, next
Jonas Brothers – Sucker
Lady Gaga & Bradley Cooper – Shallow
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – Old Town Road (Remix)
Taylor Swift – You Need to Calm Down

Vítěz: Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – Old Town Road (Remix)
Měl(a) vyhrát: Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – Old Town Road (Remix)

Nominace na píseň roku jsou pochopitelně naprosto příšerné a organizátoři dbali jako u většiny kategorií hlavně na to, aby se zalíbili své cílové skupině. Ze seznamu lze prakticky hned vyškrtnout v poslední době vyšťaveného a nudného Drakea, výplach šedé mozkové kůry v podobě teenagerského R&B Ariany Grande či vykrádačku Portugal .the Man od Jonas Broters, zůstává “Shallow”, “Old Town Road” a “You Need to Calm Down”. “Shallow” má kulturní přesah jako málokterá píseň, zároveň je to však děsně strojená a umělá píseň. “You Need to Calm Down” je dobrý popový song, avšak “Old Town Road” je z uvedených písní svým stylem nejodvážnější i nejoriginálnější.

Objev roku:

Nominováni:

Ava Max
Billie Eilish
H.E.R.
Lil Nas X
Lizzo
ROSALÍA

Vítěz: Billie Eilish
Měl(a) vyhrát: Billie Eilish

Dle očekávání…

Spolupráce roku:

Nominováni:

Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – Old Town Road (Remix)
Lady Gaga & Bradley Cooper – Shallow
Shawn Mendes & Camila Cabello – Señorita
Taylor Swift ft. Brendon Urie of Panic! At The Disco – ME!
Ed Sheeran & Justin Bieber – I Don’t Care
BTS ft. Halsey – Boy With Luv

Shawn Mendes & Camila Cabello – Señorita
Měli vyhrát: Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – Old Town Road (Remix)

Měřitelno dosahem a komerčním úspěchem, pak asi Mendes a Cabello skutečně vedou, avšak dát tyhle dohromady by napadlo každého druhého schopného hudebního manažera. Ale dát dohromady country zpěváka a rappera?

Skokan roku:

Nominováni:

Bazzi
CNCO
Billie Eilish
H.E.R.
Lauv
Lizzo

Vítěz: Billie Eilish
Měli vyhrát: – (určováno dle statistik)

Popová píseň roku:

Nominováni:

5 Seconds of Summer – Easier
Cardi B & Bruno Mars – Please Me
Billie Eilish – Bad Guy
Khalid – Talk
Ariana Grande – thank u, next
Jonas Brothers – Sucker
Taylor Swift – You Need to Calm Down

Vítěz: Jonas Brothers – Sucker
Měl(a) vyhrát: Billie Eilish – Bad Guy

Líbí se mi označení post-pop, který někteří novináři používají pro hudbu Billie Eilish. To protože její hudba zní nadčasově. Pokud bychom měli volit tradičnější pop, pak by to rozhodně byla Taylor Swift.

Hip Hop skladba roku:

Nominace:

2 Chainz ft. Ariana Grande – Rule the World
21 Savage ft. J. Cole –  a lot
Cardi B – Money
DJ Khaled ft. Nipsey Hussle & John Legend – Higher
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – Old Town Road (Remix)
Travis Scott ft. Drake – SICKO MODE

Vítěz: Cardi B – Money
Měl(a) vyhrát: Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – Old Town Road (Remix)

Žánrové nominace MTV MVA působí již tradičně jako parodie. Ještě více to dokazuje fakt, že jedinou písní s nějakou jakž takž tvůrčí nápaditostí a důvěryhodností zde má country-rap.

R&B píseň roku:

Nominováni:

Anderson .Paak ft. Smokey Robinson – Make It Better
Childish Gambino – Feels Like Summer
H.E.R. ft. Bryson Tiller – Could’ve Been
Alicia Keys – Raise A Man
Ella Mai – Trip

Vítěz: Normani ft. 6lack – Waves
Měl(a) vyhrát: Childish Gambino – Feels Like Summer

Jediné pořádně husté R&B na seznamu.

K-Pop píseň roku:

Nominace:

BTS ft. Halsey – Boy With Luv
BLACKPINK – Kill This Love
Monsta X ft. French Montana – Who Do You Love
TOMORROW X TOGETHER – Cat & Dog
NCT 127 – Regular
EXO – Tempo

Vítěz: BTS ft. Halsey – Boy With Luv

Měl(a) vyhrát: BTS ft. Halsey – Boy With Luv

Mé znalosti K-popu jsou dost mizerné, ale vzhledem k tomu, jakou roli plní BTS v šíření tohoto ještě donedávna bizarního žánru, asi není jiná možnost.

Latinskoamerická píseň roku:

Nominování:

Anuel AA, Karol G – Secreto
Bad Bunny ft. Drake – MIA
benny blanco, Tainy, Selena Gomez, J Balvin – I Can’t Get Enough
Daddy Yankee ft. Snow – Con Calma
Maluma – Mala Mía
ROSALÍA & J Balvin ft. El Guincho – Con Altura

Vítěz: ROSALÍA & J Balvin ft. El Guincho – Con Altura
Měl(a) vyhrát: ROSALÍA & J Balvin ft. El Guincho – Con Altura

Opět si nebudu hrát na znalce tohoto žánru, když jím nejsem, hypnotizující píseň “Con Altura” španělské zpěvačky ROSALÍE ale zní parádně ostře.

Taneční píseň roku:

Nominováni:

The Chainsmokers ft. Bebe Rexha – Call You Mine
Clean Bandit ft. Demi Lovato – Solo
DJ Snake ft. Selena Gomez, Ozuna & Cardi B – Taki Taki
David Guetta, Bebe Rexha & J Balvin – Say My Name
Marshmello & Bastille – Happier
Silk City & Dua Lipa – Electricity

Vítěz: The Chainsmokers ft. Bebe Rexha – Call You Mine
Měl(a) vyhrát: Clean Bandit ft. Demi Lovato – Solo

I přes otravně vlezlou chytlavost vokální melodie refrénu má píseň nejen odvahu rozšiřovat zvuk o další elementy, ale text i vystihuje náladu dnešní doby a sociologický jev vysokého počtu mladých jedinců bez partnera.

Rocková píseň roku:

Nominováni:

The 1975 – Love It If We Made It
Fall Out Boy – Bishops Knife Trick
Imagine Dragons – Natural
Lenny Kravitz – Low
Panic! At The Disco – High Hopes
twenty one pilots – My Blood

Vítěz: Panic! At The Disco – High Hopes 

Měl(a) vyhrát: Lenny Kravitz – Low

Co jiného vybrat, když je píseň “Low” jedinou rockovou písní na tomto seznamu? Neříkáme, že je nejlepší z tohoto seznamu, ale je prostě jediná rocková. Ostatní písně jsou synh-pop či indie pop.

Skupina roku:

Nominováni:

5 Seconds of Summer
Backstreet Boys
BLACKPINK
BTS
CNCO
Jonas Brothers
PRETTYMUCH
Why Don’t We

Vítěz: BTS
Měli vyhrát: BTS

Z tohoto trapného výběru nešlo vybrat líp než korejský boy-band, který letos tak úspěšně přesáhl hranice své země.

„Nejsilnější hymna“ roku:

Nominováni:

Ariana Grande – 7 Rings
DJ Khaled, ft. Cardi B & 21 Savage – Wish Wish
Halsey – Nightmare
Lizzo ft. Missy Elliott – Tempo
Maren Morris – GIRL
Miley Cyrus – Mother’s Daughter
Taylor Swift – You Need To Calm Down
Megan Thee Stallion ft. Nicki Minaj & Ty Dolla $ign – Hot Girl Summer 

Vítěz: Megan Thee Stallion ft. Nicki Minaj & Ty Dolla $ign – Hot Girl Summer
Měl(a) vyhrát: Taylor Swift – You Need To Calm Down

V této kategorii by měl vyhrát někdo, koho píseň je nejen chytlavá, ale zároveň dává důvod lidem si jí zpívat. Ačkoliv je v této době už trochu moc přeantitrumpováno a přeLGBTováno, musí se uznat, že i tak Taylor Swift dokázala dát lidem, kteří se cítí být utiskováni (a nemusí to samozřejmě být jen zmíněné skupiny) naprosto parádní a vtipnou písničku, ze které srší nadhled, který dnes v hudbě často chybí.

Nejlepší letní píseň:

Nominováni:

Ariana Grande & Social House – boyfriend
Billie Eilish – bad guy
DaBaby – Suge
Ed Sheeran & Justin Bieber – I Don’t Care
Jonas Brothers – Sucker
Khalid – Talk
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – Old Town Road (Remix)
Lil Tecca – Ransom
Lizzo – Truth Hurts
Miley Cyrus- Mother’s Daughter
Post Malone ft. Young Thug – Goodbyes
ROSALÍA & J Balvin ft. El Guincho – Con Altura
Shawn Mendes & Camila Cabello – Señorita
Taylor Swift – You Need To Calm Down
The Chainsmokers & Bebe Rexha – Call You Mine
Young Thug ft. J. Cole & Travis Scott – The London

Vítěz: Ariana Grande & Social House – boyfriend
Měli vyhrát: Shawn Mendes & Camila Cabello – Señorita

Myslím, že na následující kateogrii by se vítěz měl hledat takto: Zavřít oči, představit si, že ležím na pláži a říct, kterou píseň po přečtení nominací slyším v hlavě. Nevím, jak u vás, ale i přesto, že tahle píseň je jako zhudebněná verze braků červené knihovny, letní nádech se jí nedá upřít ani náhodou.

Autor: Patrik Müller, Dominik Müller

SLEDUJTE NÁS

NOVINKY

Recenze | Novinky: St. Vincent se z křiklavého Masseduction pustila do retro béžového Daddy's Home. Album jí dodává uměleckou i osobní sebejistotu Annie Clarke, resp....

SÍŇ SLÁVY

Recenze | Novinky: Fiona Apple nahrávala 7 let album Fetch the Bolt Cutters v domácí karanténě, aby nám jej mohla vydat, až budeme v...

NÁHODNÉ ALBUM

RECENZE | Novinky: Král Jelimán Jay Kay se svými Jamiroquai roztančí na Automaton poddané. Při tom jim nezapomene sdělit i důležité sdělení Po minulém albu...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com